Suriyelilere yardım eden Etleç çiftinin meskeni yağmalandı: Yardımlara devam edeceğim, beni yıldıramazlar

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Suriyelilere yardım eden Etleç çiftinin meskeni yağmalandı: Yardımlara devam edeceğim, beni yıldıramazlar Burcu Özkaya Günaydın

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yaşanan hengamede 18 yaşındaki Emirhan Yalçın’ın vefat etmesinin akabinde evvelki gece, yoğunlukla Suriyelilerin oturduğu Ulubey, Battalgazi ve Başkan mahallelerinde Suriyelilerin meskenlerine akın ve yağma yapıldı. Ataklarda, yalnızca Suriyeli mülteciler değil onlara yardım edenler de amaç alındı.

2012 yılından beri Suriyeli mültecilere konutunu açan, lokmasını paylaşan Cavit ve Hafize Etleç çiftinin Siteler Ulubey’deki konutuna de hücum ve yağma yapıldı. Yağmada Etleç çiftinin konutundan 2 adet televizyonu ve değerli mücevherleri alındı. yıllardır fazlaca sayıda aileye; çocuk bezi, maması, besin yardımı başta olmak üzere takviye veren Cavit Etleç ve Hafize Etleç’e, bölgede yaşayan Suriyeli mülteciler ‘Cavit baba, ‘Hafize anne’ diye sesleniyor.

Cavit ve Hafize Etleç

‘ORTALIK KARIŞMAYA BAŞLAYINCA MESKENDEN AYRILDILAR’

Cavit Etleç, yağmanın olduğu akşam konutunda bulunmuyordu. Ortalık dağıtılmaya başlanınca akşam saat 20.00 civarında eşi Hafize Etleç ile bir arada geceyi diğer yerde geçirmek üzere meskenden ayrıldı. Sabaha karşı saat 03.00 sularında Etleç Ailesi’nin meskeni yağmalandı. Hücum akşamı hareketlilik olunca Cavit Etleç eşini de alıp konuttan ayrıldığını belirterek, “Akşam saatlerinde kalkışma olunca bayanı da aldım meskenden çıktım. Sonraki sabah konuta gidip baktığımda meskeni talan edip, yağmaladıklarını gördüm. Evimden 2 televizyon, kıymetli eşyam (mücevher) alınmış” diye konuştu.

4 YIL EVVEL KOMŞULARI KONUTUNU TAŞLADI

Etleç, atağa birinci defa maruz kalmadığını, 4 yıl evvel de mültecilere yardım ettiği için komşularının meskenini taşladığını aktardı. yıllardır mültecilere kendi imkânlarıyla dayanak olduğunu, rastgele bir dernekle de çalışmadığını söyleyen Etleç, “Ne yaparlarsa yapsınlar beni yıldıramazlar. Ben bir daha yardımlarımı yapmaya devam edeceğim” dedi.

‘SURİYELİLERDEN EVVEL SOMALİLERE YARDIM ETTİM’

Yaklaşık 1000 Suriyeli aileye besin, temel muhtaçlık takviyesi veren, çocuklarının okula gitmesi, hastane üzere işlerine de yardım eden Etleç çiftine, 2017 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Memleketler arası Güzellik Mükafatı verildi. Basına verdiği bir demeçte, Suriyelilerdilk evvel mahalledeki Somalilere de takviye olduğunu söyleyen Cavit Etleç, Suriyeli mültecilere yardım konusunda ise şunları söylemiş oldu, “Yüzlerce çocuğum ve torunum var. Çocuklar koşa koşa bana gelip sarılıp yanaklarımdan öptükçe gözlerim doluyor. Zannediyorlar ki, bu gelen Suriyeliler Müslüman, biz de onlara Müslüman oldukları için yardım ediyoruz. Müslüman olmayan bir ülkenin vatandaşları buraya gelseydi farklı mı düşünecektim? Asla. bir daha birebirini yapardım. Beşere insan odaklı bakacaksın.”