Maradona ve Menotti, goller, zaferler ve tartışmalar. Teknik direktör şunu itiraf ettiğinde: “Diego'yu Dünya Kupası'na getirmemekle hata yaptım…”. V

SeviYorum

New member
19 Eki 2020
720
0
0
O ağladı. Yüksek sesle ağladığım için. Umutsuz, çok genç adam Diego Armando Maradona1978 Dünya Kupası'nı kendi topraklarında oynayacak (ve kazanacak) Arjantin milli takımının bir parçası olmayacağını keşfettiğinde. Acı bir hayal kırıklığı. Ruhta hiçbir zaman gerçekten iyileşmeyen bir yara izi. Bunu hariç tutmak için, Cesar Luis MenottiEl Pibe'nin çeşitli zamanlarda uzun ve ıstıraplı bir ilişkisi olduğu ikonik bir koçluk figürü ve 85 yaşında vefat etti.

Sadece 16 yaşında olmasına rağmen zaten zor bir ip cambazı olan o çocuğa, ancak sonunda Kupayı kaldırmasına rağmen kesinlikle Menotti'ye (üst direk nedeniyle iyi bir şansla) “hayır” cevabıyla ilgili çeşitli versiyonlar var. Hollanda'nın devre sonundaki kurallı vuruşu), pişman oldu.

Birkaç yıl önce Radio Mitre ile yapılan bir röportajda, El Flaco (ince anlamına gelir, ed.) şunları söyledi: “78 Dünya Kupası için Maradona'yı çağırmamakla hata ettim ama o milli takımla şampiyonluğu kazanmayı başardıktan sonra kimse bir şey söylemeye cesaret edemedi”en azından o anda.

Ve şunu ekledi: “Diego milli takımın en iyisiydi. Ve Fifa, onun kontrol edilemeyeceğini anlayınca onu öldürdü…”. Dünya futbolunun hükümetiyle yaşanan büyük çatışmaları ve Arjantinli futbolcunun doping diskalifiyesiyle bağlantılı komplo suçlamalarını özetlemek için güçlü bir terim.

Ancak arama yapılmamasının nedeni hakkında hiçbir şey yok. Belki de en güvenilir versiyon şu şekilde kalıyor: Leopold Luquesarkık bıyıklı ve keskin bir ağ kurma duygusuna sahip bomber ceket: “Maradona listenin dışında kaldı çünkü Menotti ben de dahil olmak üzere dört oyuncuya kesinlikle dünya şampiyonasına katılacaklarına dair yemin etmişti ve artık geri dönemeyecekti. Bu yüzden yapılacak en mantıklı şeyin kadrodan en genci olan on yedi yaşındaki Diego'yu çıkarmak olduğunu düşündü…”.

Sevgi ve nefret. İkisi arasındaki uzun ilişki bu şekilde özetlenebilir. Çünkü Şubat 1977'de milli takımda ilk kez şampiyonluğa ulaşan Menotti'nin kendisiydi ve Flaco, 1979'da Japonya'da düzenlenen 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nda genç fenomenin Arjantin'inin kupayı kazanmak için herkesi sıraya dizmesi ve kendini kesin olarak ortaya koyması olayından da sorumluydu. tüm dünyaya.

Ve yine, On numara El Flaco ile 1982'deki talihsiz İspanya Dünya Kupası'nda oynadı ve ilk kez bir Avrupa kulübü olan Barselona'da forma giydi (Lanus'un yıldızı için unutulmaz bir deneyim daha).

Zamanla ikisi arasında farklı beyanlar değişti. Uzlaştırılması zor bir duygu dalgası içinde. Tam olarak aşk ve nefret. Ve elbette karşılıklı hayranlık. Sinaloa'da Meksikalı futbolculara koçluk yaparken El Pibe şunları söyledi: “Menotti bizi Almanlar gibi koşturdu ve Brezilyalılar gibi topa dokundurdu”. Dünyanın en büyük futbolcusundan madalya.

(afp)

Ancak, durun bir dakika, Diego'ya büyük bir spor acısı (başka bir acı) veren Flaco'ya göre en büyüğü değil, sadece birkaç ay önce şimdiye kadarki en iyi futbolcunun kim olduğuyla ilgili bir röportajda şöyle cevap verdi: “Kimseyle kıyaslanamayacak bir oyuncu var, onu kıyaslamak mümkün değil: Pelè. Bugün oynamış olsaydı maçları tek başına kazanacak biri. Herkese karşı mı? Onun için maç her seferinde 5-0 biterdi. Hiç kimse Pele ile kıyaslanamaz.”. Bir bıçak yarası.

Daha da derin bir ifadeyle şunları ekledi: “Evet, Pelè'den sonra Diego'muz var, harika Cruyff'umuz ve Di Stefano'muz var. Ve şimdi Messi var. Ama Pele başka bir gezegendendi. Ve bunu kesinlikle söylüyorum çünkü Santos'ta onunla oynayarak bir yıl geçirdim, onun gibi birinin tekrarı mümkün değil.”

Diego ve Cesar yakın ama bir o kadar da uzak. Öyle ki, ikincisi ona hiçbir zaman A Milli Takım kaptanı rütbesini vermedi ve her zaman Daniel Passarella'yı tercih etti. İkincisi ise kol bandını ve maksimum meşruiyetini yalnızca başka bir Seleccion antrenörü olan Bilardo'da buldu. Büyük futbol kahramanları arasındaki ıstıraplı ilişkinin yeni bir bölümü.