‘İstihbaratın adamıyız’ dediler, iki otele el koymak istediler

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
‘İstihbaratın adamıyız’ dediler, iki otele el koymak istediler Beyoğlu’nda, esnafa kendisini ‘istihbaratçı’ olarak tanıttığı tez edilen kişi ve yanındakiler, tehdit ve zorbalıkla ele geçirmeye çalıştıkları iki otele tabanca ve bıçakla baskın düzenledi. Çalışanları darp ederek yaralayan saldırganlardan ikisi çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, bir kişi ise isimli denetim kuralıyla özgür bırakıldı. Akına uğrayan otellerin sahipleri, oteli basan bireylerce uzun müddettir tehdit edildiklerini belirterek, kendilerine ve otel çalışanlarına yönelik kelamlı ve fiziki akınların 1 yıldır değişik vakit içinderda yenidenlandığını söylemiş oldu. Akın anları güvenlik kameralarına yansıdı.

Şehit Muhtar Mahallesi Süslü Saksı Sokak’ta geçen pazar günü 23.00 sıralarında meydana gelen olayda, sokak üstündeki bir otelin ortaklarından olan Adnan S., kardeşleri Melik ve Faysal S. ve adamları ile birlikte, yanlarında ve karşılarında bulunan iki otele baskın düzenledi.

Güvenlik kameralarına da yansıyan ataklara karşın haklarında süreç yapılmamasının saldırganları daha da cesaretlendirdiği belirtiliyor.

Ellerinde tabanca ve bıçaklarla darp ettikleri otel çalışanlarını yaralayan saldırganlar, ihbar üzerine olay yerine gelen polis tarafınca yakalanarak gözaltına alındı. Polisteki sözlerinin akabinde dün mahkemeye sevk edilen saldırganlardan Adnan S. ile kardeşi Melik S. tutuklanırken, öteki kardeş Faysal S. ise isimli denetim kuralıyla hür bırakıldı.

‘HER SEFERİNDE ÖZGÜR KALINCA DAHA DA CESARETLENDİLER’

Baskına uğrayan ve çalışanları darp edilerek yaralanan otellerin sahipleri, Adnan S. ile birlikteindekilerin uzun müddettir kendilerini tehdit ettiğini, zorbalıkla iş yerlerine el koymak istediğini sav ettiler. Şimdiye kadar tekraren şikayetçi olmalarına karşın saldırganların her seferinde hür kalması niçiniyle daha da cesaretlendiklerini belirten işletme sahipleri can korkusu yaşadıklarını söylemiş olduler.

TEHDİTLE PARA İSTEDİ

Adnan S.’nin 1 yıl evvel yanlarındaki otele ortak olmasının akabinde kendilerinden tehdit ile para talep ettiğini sav eden Reha Y., şunları söylemiş oldu: “Otelin müdürü beni aradı, ‘sokakta adamın biri bizim otele saldırdı. İşvereninizi çağırın, öldüreceğim diyor’ dedi. Ben telaşlı ağabeyimi aradım. Zatın çağırdığı yere gittik. ‘Yanınızdaki otelin yüzde 33’ünü aldım. 400 bin dolar verdim. 200 bin dolar daha var. Bunu sizden tahsil edeceğim. Yoksa otelinizi vereceksiniz. Her caddenin bir ağabeyi var, o da benim burada. Ya 200 bin dolar verirsiniz bu oteli alırım ya da siz gidersiniz bu oteli ben çalıştırırım. Benim, Adnan S., Google’a gidin bakın, Avrupa Milliyet Cemiyet lideriyim ben. Ardımda kamyonla adam var’ dedi” diye konuştu.

‘İŞ YERİME GİDEMİYORUM, AİLEMİ ÖLDÜRMEKLE TEHDİT EDİYOR’

Emekçilerine yönelik akınların yıl boyunca çeşitli aralıklarla sürdüğünü belirten Reha Y., Adnan S.’nin kendisine de bıçakla saldırdığını ve omzundan ameliyat olduğun anlattı.

Adnan S.’nin mahkeme sürerken haber göndererek, özgür kalmazsa ailesini öldürmekle tehdit ettiği savında bulunan Reha Y. kelamlarını şöyleki sürdürdü: “Ben kendi meskenimi bıraktım öbür bir yerde kirada oturuyorum. İş yerine de gidemiyorum. Pandemi devrinde esasen kapısından geçemedim. ‘Senin bu sokakta adımını attığını görmeyeceğim. Seni en son oturağa mahkum edeceğim’ dedi. Evvelki akşam benim çalışanım onlara dedi ki; ‘Esnaflığa sığmıyor bu. Bak benim işveren laf etmiyor, kelam etmiyor’ dedi. ‘Sen ne konuşuyorsun’ deyip, silahın kabzasıyla vurdu. Giderken de, ‘Devlete git de bir nazaranyim. Devlet benim. Bu caddede benimdir. Ben derin devletim’ dedi.”

‘İSTİHBARATIN ADAMIYIZ DİYEREK KORKUTUYOR’

Taarruza uğrayan öbür otelin sahibi Sami Y. ise yaşananları şu biçimde anlattı: “Bunlar yaklaşık 1 yıldır sokağa geldiğinden beri sokağımızın huzuru kalmadı. Hakikaten epey huzurlu bir sokaktı bunlardan evvel. Yalnız bunlar esnafı darp ederek, vurarak, yaralayarak daima gözdağı verdiler. Bu gözdağından daha sonra da çabucak ardından ‘İşte hani, bizi bak kimse almadı’ halleri. 20 kişi, 30 kişi sokağa girip ‘İşte buraların hakimi biziz. Ya burada bize biat edeceksiniz ya da buradan gideceksiniz’. Hani bu kadar olay yapıyor, tutuklanmıyor. Bunu da sokaktaki insanlara şu biçimde lanse ediyorlar; ‘İşte biz, istihbaratın adamıyız, şu biçimdeyiz, bu biçimdeyiz’ diyerek. Kimi insanları buna inandırmaya çalışıyor. Ancak hakkında hiç bir süreç olmadığı için daima vitesi artırdı. Olay buralara kadar geldi. Biz şu an nitekim kendi yerimize kendi yerimize gidemiyoruz. Tehditler işte. Uzaktan yeğenleri var, bize bir ay evvel de akın yapmışlardı onlar. Onlar şu anda hâlâ bizi tehdit ediyor. Bunların cezaevine girmesi durumunda bizden epey berbat intikam alacaklarını söylüyorlar. Biz devletten yardım istiyoruz. Kendi yerimize gidemiyoruz. Can ve mal güvenliğimiz muhakkak hiç bir biçimde yok. Ancak asla ve asla bu insanlara da boyun eğmeyeceğiz. Sonu nereye var ise varsın.” (İSTANBUL-DHA)