Belediye başkanı din hakkında konuşuyor ve dalga geçiyor

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,929
0
0
Belediye başkanı din hakkında konuşuyor ve dalga geçiyor
Günaydın Bugün Pazartesi. Belediye Başkanı Eric Adams’ın kilise ve devletin ayrılmasına karşı çıkan son açıklamalarına bakacağız.

Belediye başkanının zihniyetini tartışmak için meslektaşım New York Şehri Politikacısı Dana Rubinstein’a ulaştım.

Belediye başkanı, dinler arası kahvaltıya Belediye Binasına giden yolun Tanrı tarafından belirlendiğini söyledi. Bunu daha önce, örneğin seçim kampanyası sırasında veya 2021 seçim gecesinde söylemiş miydi?

Bunu kampanya sırasında söylediğini hatırlamıyorum ama söylemiş olması mümkün. Bunu artık biraz düzenli bir şekilde, özellikle de dindar olduğuna inandığı insanlarla konuşurken söylüyor.

Örneğin, geçen hafta Katolik olan Sheen Center’da yaptığı bir konuşmaya gittim ve dedi Tanrı’nın onu bu özel an ve şu anda üstlendiği özel rol için yarattığına inanıyor. İncil’in Yeni Uluslararası Versiyonunun okuduğu Esther 4:14’teki bir satırı başka kelimelerle ifade etmeyi seviyor: “Ve böyle bir süre için kraliyet pozisyonuna geldiğinizi kim bilebilir?”

İnançlı bir adam olduğunu söylüyor. Büyürken bir dükkan kilisesine gittiğini söylüyor, ancak belirli bir Hıristiyanlığa bağlı değil ve kiliseye siyasi nedenler dışında herhangi bir nedenle gidip gitmediğinden emin değilim.

Ayrıca mistik ve geleneksel Hıristiyanlığın dışında kalan bazı ruhani inançları vardır. New York şehrinin nasıl kaya oluşumları üzerine oturduğundan bahsediyor ve taştan yapılmış bir bileklik takıyor. Buda heykelleri topladığını ve sabahları meditasyon yaptığını söylüyor.

Dinler arası kahvaltıda, çalışanlarından biri Adams yönetiminin kilise ve devletin ayrılmasına inanmadığını söyledi ve Adams da aynı şeyi söyledi: “Devlet bedendir. Kilise kalptir. Kalbi bedenden çıkarırsın, beden ölür.”

Bu, her yıl New York Halk Kütüphanesinde düzenlenen bir kahvaltıdaydı. Belediye başkanının ev sahipliğinde, akla gelebilecek her inançtan yüzlerce dini lider katılır.

Tipik olarak yeterince başladı. Müjdeyi dinleyen harika bir koro vardı, ardından bir Budist lider, birkaç haham, bir Müslüman lider ve Hıristiyan mezheplerinden liderler tarafından yapılan yakarışlar izledi. Sonra en yakın arkadaşı ve aynı zamanda papaz olan Ingrid Lewis-Martin ayağa kalktı ve bu hükümetin kilise ile devletin ayrılmasına nasıl inanmadığını anlattı.

Belediye başkanını tanıttı ve o da temelde “Ingrid kesinlikle haklı, Ingrid’e tamamen katılıyorum” dedi.

Ayrılığın olamayacağını savundu – eğer inanç aşılanmış bir liderseniz, eylemleriniz mantıksal olarak inançtan etkilenen inançlarınızın sonucu olacaktır. Ama bir adım daha ileri gitti. Yargıtay devlet okullarından namazı kaldırdığında silahların geldiğini söyledi. Tarih dışı görünüyordu.

Birkaç kişi bana onun kalabalığa hizmet ettiğini düşündüklerini söyledi, ancak bu, New York’taki dini yaşamın çeşitliliğini temsil eden karışık bir kalabalıktı ve herkes onun yorumlarına katılmadı.

Mevcut liberal Yahudi liderler, reformcu hahamlar, özellikle kafası karışmış görünüyordu.

Daha sonra bağlantılarımdan birinden, emekli bir Protestan bakandan dehşete düşmüş bir e-posta aldım. “Hizzonerlerin savunduğu türden bir din, hiçbir ciddi din adamının benimsemeyeceği bir dindir” dedi.

Pek çok kişi, onun bu yorumları büyüyen Hıristiyan milliyetçiliği döneminde yaptığına ve bu nedenle düpedüz tehlikeli olmasa da zamansız olduğuna dikkat çekti. Bu, ele almadığı veya yapması istenmediği bir şey.

Yargıtay’ın okul namazını neden yasaklamaması gerektiğini düşündüğünü açıkladı mı?

Hayır, ama ertesi gün bir basın toplantısı vardı ve kesinlikle söylediğini yalanladı. “Okulda namazdan bahsetmedim. Okulda namaz kılmak için açık kurallar var.”

Seyircinin duymak istediğini düşündüğü şeyi mi söylüyor?

Olumsuz baskı olarak algıladığınız şeye karşı koymanın klasik bir yolu, tartışmayı yeniden çerçevelendirmeye çalışmaktır. Ertesi gün dışarı çıkıyorsunuz ve söylenenleri yeniden yazmaya başlıyorsunuz ve tamamen farklı bir önermeye geçiyorsunuz. The Daily News’in hikayesini Dinlerarası Kahvaltı’nın ön sayfasında “Tanrı ve Devleti Karıştırmak” manşetiyle yayınlamasından heyecan duyduğunu, çünkü Tanrı’ya olan inancını savunmaktan heyecan duyduğunu söyledi. Bu uğurda savaşçı olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Ama bu gerçekte olanların yeniden ifade edilmesiydi.

Sonra Pazar günü CNN’de şunu söyledi: “Hükümet asla dinde olmamalı, din asla hükümette olmamalı. Ve umarım bu konuda çok netimdir.”

Adams, Tanrı’nın kendisini “dünyanın en güçlü şehri” yerine Topeka, Kansas gibi “herhangi bir küçük kasaba veya köyün” belediye başkanı yapabileceğini söyledi. Topeka Belediye Başkanı size ne dedi?

Meslektaşımız Ed Shanahan, bir belediye başkanının şehrinin itibarının zedelendiğini hissetmesi doğal olan şehrinin savunması hakkında bize anlamlı bir yorumda bulunan Topeka Belediye Başkanı Michael Padilla’ya ulaştı.

Ancak Padilla aynı zamanda çok kişisel bir yol izleyerek Adams’ı alçakgönüllülüğü öğrenmeye teşvik etti ve alçakgönüllülüğün bir değer olduğunu ve kendisinin de hayatta faydalı bulduğunu söyledi.

Padilla, bunun Adams’ın Kansas’ı ilk kez olumsuz bir şekilde engellemediğini kaydetti. Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti’ne yaptığı bir geziden sonra, New York City’nin bir marka olduğunu varsaydı ve Kansas gibi olmadığını söyledi. Kansas’ın ticari markası yoktur.

Bu, Kansas Valisi Laura Kelly’den sert bir tepki aldı. “Geçen yıl memleketim Topeka KS’ye iftira attığında torunumu ziyaret için NYC’deydim.” Twitter’da yazdı. “Benim durumumu küçümsediğinde, Gracie Malikanesi’nde sana Kansas’ın nezaketini ailesiyle birlikte gösteren bu torundu.”

Kelly ekledi: “Yeter artık. Kansas’a bir özür borçlusun.”

Hava durumu

50’li yaşlarda güneşli bir günün tadını çıkarıyor. Sıcaklıkların 30’ların ortalarına düştüğü akşamları yağmura hazırlanın.

İKAMELİ OTOPARK

Bugün geçerli. Yarın açığa çıkacak (Purim).

New York’tan son haberler

Sevgili günlük:

Kız arkadaşım ve ailesiyle akşam yemeği yemek için Carroll Gardens’taki dairemden metroya binip Washington Heights’a gittim.

Normalde böyle bir yolculuk için AirPod’larımı sıkıca kulağıma tıkardım, ancak bu kez Francis Ford Coppola’nın servetinin bir kısmını Megalopolis adlı bir tutku projesine aktarma planlarına odaklanan yakın tarihli bir dergi profiline daldım.

Bindiğim F treni West Fourth’a vardığında, A trenine geçerken okumayı bıraktım. Yerleştikten sonra hevesle makaleye döndüm ve etrafımdaki herkes gibi dikkatle telefonumun ekranına baktım.

Bir adamın trompet taşıdığını pek fark etmezdim. Orta direğe oturdu ve farklı, hareketli bir melodi çalmaya başladı – yerini bulmam bir saniyemi aldı. Bunu yapar yapmaz kendi kendime güldüm ve şarkıyı bitirmesini izlemek için telefonumu koydum.