Savcılığın itirazına karşın iki kere hür bırakılan cürüm örgütü şüphelisi ortadan kayboldu

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Savcılığın itirazına karşın iki kere hür bırakılan cürüm örgütü şüphelisi ortadan kayboldu Ankara’da organize kabahat örgüte yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan kuşkulu Serkan T, çıkarıldığı mahkemece isimli denetim kararları uygulanarak hür bırakıldı. 3 gün daha sonra yaralama olayına karıştığı teziyle bir daha gözaltına alınan kuşkulu, tutuklama talebine karşın sulh ceza hakimliğince tekrar özgür bırakıldı. Savcılığın iki defa itirazına karşın tutuklanmayan şüphelinin, imza yükümlülüğünü yerine getirmediği ve kayıp olduğu ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Örgütlü Hatalar Soruşturma Bürosu’nun koordinesinde, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı yaptığı tez edilen cürüm örgütüne yönelik 17 Aralık 2021’de operasyon düzenlendi. Ankara’da genelinde 51 başka adrese yapılan baskınlarda 2 ruhsatsız tabanca, 5 pompalı tüfek, 120 gram esrar unsuru, 1.65 gram metamfetamin, 5 gram eroin ve 250 adet uyuşturucu husus ele geçirildi. Haklarında yakalama sonucu çıkartılan 52 şüpheliden 37’si yakalandı.

ŞÜPHELİLER HÜR KALDI

Gözaltına alınan şüphelilerden bir kısmı emniyetteki süreçlerinin akabinde 23 Aralık 2021’de Ankara Adliyesi’ne sevk edildi. Tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen ortalarında örgüt yöneticisi olmakla suçlanan Serkan T’nin de bulunduğu şüpheliler, nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafınca farklı isimli denetim kararları uygulanarak hür bırakıldı. Mahkeme, şüphelilerin özgür bırakılmasına yönelik savcılık itirazını reddetti.

3 GÜN daha sonra YARALAMA OLAYINA KARIŞTI

Polis, Altındağ ilçesi Doğantepe Mahallesi’nde, 26 Aralık günü E.Ö’nün pompalı tüfekle yavaşça biçimde faydalanması ve bir vatandaşın ikametinde maddi hasar meydana gelmesine niye olan olaya karışan 2 şüpheliden birinin 3 gün evvel özgür bırakılan Serkan T. olduğunu belirledi. Gözaltına alınan Serkan T’nin, E.Ö’yü evvelki soruşturma kapsamında aleyhine söz verdiği için tehdit ettiği, akabinde da pompalı tüfekle ateş açarak yavaşça biçimde faydalanmasına niye olduğu belirlendi. Serkan T. bu sefer ‘tehdit’, ‘yaralama’ ve ‘mala zara verme’ hatalarından tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, Serkan T’yi haftada bir ikametinin bulunduğu polis merkezine imza atma isimli denetim kuralı ile hür bıraktı. Savcılık şüphelinin her iki soruşturma kapsamında hür kalmasına itiraz etti. İtirazları pahalandıran mahkeme, 3 Ocak 2022’de şüphelinin tutuklanması talebini reddetti.

YAKALAMA KARARI ÇIKARTILDI

Her iki soruşturma kapsamında hür bırakılan kuşkulu Serkan T’nin, birinci soruşturma kapsamındaki imza isimli denetim kararlarını yerine getirmediği tespit edilince hakkında yakalama sonucu çıkartıldı. Lakin şüphelinin polisin aramasına karşın bulunamadığı açıklandı. (DHA)