Yetkili, New Jersey balıkçılığının gereksiz Covid yardımı aldığını söyledi

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,104
0
0
Yetkili, New Jersey balıkçılığının gereksiz Covid yardımı aldığını söyledi
Eyalet Denetleme Dairesi’nden gelen bir mektuba göre, New Jersey Çevre Koruma Departmanı, balıkçılık şirketlerini tüm federal Covid-19 yardımlarının neredeyse yarısını geri ödemeye çağırıyor çünkü bu yardım uygunsuz bir şekilde tahsis edildi.

Eyalet Denetçi Vekili Kevin D. Walsh’a Salı günü yetkililere gönderilen bir mektuba göre, 14,4 milyon dolar harcamak için acele eden eyalet Çevre Koruma Departmanı, başvuruları kapsamlı bir şekilde incelemeyi başaramadı ve zaman zaman kırmızı bayrakları gözden kaçırdı.

İnceleme o kadar özensizdi ki, Bay Walsh, incelenen ödüllerin yüzde 25’inin gerekli belgelerden yoksun olduğunu belirtti. Walsh, 117 başvuranın yaklaşık yüzde 40’ının “tamından daha fazla” derecelendirildiğini yazdı – bu, aldıkları ödüllerin, deniz ürünleri işleyicileri, perakendeciler ve kiralık teknelerin ait olduğu eğlence işletmelerini içeren bir örnek havuzu tarafından talep edilen kayıplardan daha fazla olduğu anlamına geliyor.

Walsh, çevre koruma görevlisi yardımcısı Sean Moriarty’ye, “Başvuruların zamanında alınması ve işleme alınması ve fonların zamanında dağıtılması, balıkçılık programının başarısı için kritik öneme sahip, ancak fonları dağıtmak günün sonu değil” diye yazdı.

Bazı başvurular, sonuçları Mart 2022’de daha geniş bir incelemeyi tetikleyen daha önceki bir inceleme sırasında inceleme görevlilerinin hemen dikkatini çekti. Denetçi, 892.653$’a varan fazla ödemeler buldu. Bir vakada, eksik belgelere rağmen 378.702 dolar ödenmiştir.

Mektuba göre Çevre Ajansı, hibe vermek amacıyla çalışanlarının eğitimini şimdiden yoğunlaştırdı.

Ajans Salı öğleden sonra yaptığı açıklamada, gerektiğinde ödemeleri geri almayı planladığını söyledi. Açıklamada, Çevre Koruma Bakanlığı’nın “COVID-19 salgını nedeniyle mali yardıma ihtiyaç duyanların verimli ve adil finansman almalarını sağlama taahhüdünü sürdürdüğü” belirtildi.

Şirketlerin kazançlarını belgelemeleri gerekmese de, doğru cevapları onaylayan yeminli beyanlar imzaladılar. Başvuranlar parayı iade etmezse, New Jersey vergi mükellefleri federal hükümetin faturasını ödemek zorunda kalabileceklerini söyledi.

Kongre, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1,1 milyon insanı öldüren ve neredeyse ekonomiyi kapatan bir salgına yanıt olarak toplamda 4,26 milyar dolarlık harcamaya izin verdi. Yardım, sağlık hizmetlerini desteklerken, okulların uzaktan eğitim vermesine olanak tanırken ve milyonlarca işsiz işçiye maaş çeki sağlarken, aynı zamanda israfa, dolandırıcılığa ve suiistimale de açık olduğunu kanıtladı.

Mart ayında, İç Gelir Servisi, Kovid ile ilgili yaklaşık 1.000 vergi dolandırıcılığı ve toplam 3,2 milyar dolarlık kara para aklama davasını kovuşturduğunu söyledi. Kongre’nin soruşturma kolu olarak hizmet veren Hükümet Hesap Verebilirlik Bürosu’nun Şubat ayı tahminine göre, yanlış işsizlik yardımları tek başına 60 milyar doları bulmuş olabilir.

New Jersey meselesiyle ilgili olarak, Haziran 2020’de Vali Philip D. Murphy, Bay Walsh’ın personelinden toplam 6,24 milyar dolarlık koronavirüs yardım fonunu denetlemesini istedi.

Murphy yönetimi o zamandan beri denetçiler tarafından derlenmiş 88 rapor yayınladı. İncelemelerin çoğu, kolayca düzeltilebilen herhangi bir kusur veya küçük kusur bulamadı. Bununla birlikte, bazıları fazla ödemeleri, uygun olmayan başvuru sahiplerine hibeleri ve şüpheli belgeleri ortaya çıkardı.

Walsh, “Beklentim, bunun on yıl veya daha uzun süre devam etmesi ve eyalet ve yerel yönetimlerin kendilerine emanet edilen parayı nasıl ve neden harcadıklarından sorumlu tutulmaları gerektiğidir.” Dedi. “Çok para harcandı.”