Yeni Rat Czar’ı bekleyen zorluklar

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Yeni Rat Czar’ı bekleyen zorluklar
Günaydın Bugün perşembe. Şehrin yeni fare çarı ile tanışıyoruz ve fareler hakkında kitabı yazan kişiden haber alıyoruz. Ayrıca, e-sigara üreticisi Juul ile pazarlamasını gençleri hedef aldığı iddiasıyla 462 milyon dolarlık anlaşmanın ayrıntılarını da alacağız..

Robert Sullivan’ın arkadaşları, Belediye Başkanı Eric Adams’ın doldurmak istediği yüksek profilli bir iş için mükemmel olacağını söyleyip durdu: New York şehrinin Fare Çarı. Resmi olarak Kemirgen Kontrolü Direktörü.

Sullivan’ın kusursuz bir kimliği vardı. Sıçanlar hakkında bir kitap yazdı. Bu, “Sıçanlar” başlığıydı.

Yine de Sullivan pozisyon için başvurmadı ve Adams Çarşamba günü şehrin Eğitim Departmanında arazi kullanımı ve sürdürülebilirlik uzmanı olan Kathleen Corradi’yi seçtiğini duyurdu. Adams, müzikal bir metafor kullanarak, ona New York’taki fare sorununu çözme çabalarını koordine edecek bir “maestro” adını verdi. Belediye Binası basın açıklaması, konu satırında “Belediye Başkanı Adams, Kathleen Corradi’yi şehrin fare çariçesi olarak meshediyor” – “atamıyor” diyerek daha yüce bir şey önerdi.

Adams, “Fareler Kathy’den nefret edecekler,” dedi.

Yılda 155.000 dolar maaş alan Corradi, halihazırda şehir için çalışan fare uzmanlarına nezaret edecek. Sağlık ve Akıl Sağlığı Bakanlığı’nın bir haşere kontrol bürosu olmasının yanı sıra, fare davranışını izlemek için sokaklara hareket sensörleri yerleştiren kemirgen araştırmacısı Robert Corrigan da var. Ayrıca şehir çapında bir kemirgen görev gücü var.

Belediye başkanının farelerle benzersiz bir kişisel ilişkisi vardı. Brooklyn’de bir şehir evinin sahibi olarak fare istilasıyla mücadele etti. Belediye başkanı olarak farelerden “1 Numaralı Halk Düşmanı” olarak bahsetti. Ve bunların politikacıların baş belası olduklarına şüphe yok: Şehir istatistiklerine göre, müfettişler tarafından belgelenen fare vakaları geçen yıl ikiye katlandı. Belediye, sıçramayı teftişlerdeki artışa bağladı. (Pandemi sırasında bütçe kesintilerinin neden olduğu çöp toplama kesintileri, insanların neden daha fazla fare gördüğünü bildirmesine katkıda bulunmuş olabilir. Adams bazı kesintileri geri aldı.)

“Farelerin varlığının şehrin işleyişinde bir sorun olduğunu gösterdiğini” söyleyen Sullivan, Adams’ın Corradi’yi tanıttığı basın toplantısını izledikten sonra “umutlu” olduğunu söyledi. “Fareler, sanitasyon, sağlık, barınma ve ekonomik adalet dahil olmak üzere sistemik sorunların bir belirtisidir” dedi.

Adams, Corradi’nin misyonunun yeni hafifletme teknikleri denemek ve sosyal yardım ve eğitim çabalarını genişletmek için çok kurumlu bir çabada “liderlik almak” olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Adams, şehrin Harlem’de yeni bir kemirgen barınağı için 3,5 milyon dolar harcayacağını duyurdu.

Sullivan, “Bir mahallede başlamak mantıklı – belediye başkanları bunu daha önce denedi,” dedi. “Ama hemen soru şu, harika, fareleri önemsediğini söylüyorsun ama insanlara yardım ediyor musun?”

Corradi, yönetici olmadan önce öğretmenlik yapmıştı ve fare çariçe olarak, “çok şey onun ne tür bir öğretmen olduğu ve olacağına bağlı” diyor, “çünkü şehirdeki fare kontrolü o kadar da önemli değil. şehrin mahallelerinin ve topluluklarının gücüne yatırım yapmakla ilgili olduğu için sorumluların Güç.

Sullivan, New York’un fare zehrini yasaklayan Kanada’nın British Columbia eyaletini örnek alması gerektiğini söyledi. Sözde ikinci nesil antikoagülan kemirgen öldürücüler üzerindeki kalıcı yasak, 18 aylık bir denemenin ardından Ocak ayında yürürlüğe girdi. CBC News, Britanya Kolumbiyası’ndaki yetkililerin zehirli kemirgenleri yiyen hayvanların kendilerinin de zehirlenebileceğini söylediklerini aktardı. Corradi Çarşamba günü, daha insancıl fare yok etme yöntemlerine açık olduğunu söyledi.

Sullivan, son zamanlarda gördüğü ve “oldukça etkileyici” olan birkaç fare istilasından bahsetti.

Özellikle, aralık bir kapıdan değil, tekerlek kemerlerinden motor bölmesine giden “bir arabaya girip çıkan çok sayıda fare gözlemlediğini” söyledi. Lokantanın çöplerinden yemek yemek için arabadan indiler ve arabaya geri döndüler” dedi.

“Bunu muhtemelen bir ay önce gördüm ve ‘Hmm, bu fare çar iş avı nasıl gidiyor?’ Hangi sokakta olduğunu açıklamak istemiyorum ama benim adımı paylaşıyor. Sanırım bu SoHo.”

Hava durumu

80’lerin ortalarında sıcak, güneşli bir günün tadını çıkarıyor. Akşamları çoğunlukla açık olacak ve sıcaklıklar 60’lerin altına düşüyor.

İKAMELİ OTOPARK

Bugün (Pessach, Ortodoks Maundy Perşembe) ve yarın (Ortodoks Kutsal Cuma) askıya alındı.

New York’tan son haberler
Juul ile 462 milyon dolarlık anlaşma

E-sigara üreticisi Juul, şirketin elektronik sigara krizini daha da kötüleştiren genç insanlara agresif e-sigara pazarlamasında başarısız olduğu iddiasıyla açılan davaları çözmek için New York, diğer beş eyalet ve Columbia Bölgesi’ne 462 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Meslektaşlarım Christina Jewett ve Julie Creswell, anlaşmanın Juul’un yasal sıkıntılarının çoğuna son verdiğini yazıyor. Şu anda 47 eyalet ve bölge yerleşimine ve 5.000 kişiye ve yerel yönetime ulaştı.

Juul’un davaları çözmek için aracılık etme çabaları şimdiye kadar yaklaşık 3 milyar dolara mal oldu; bu, ürünlerini satmaya devam etmek için hâlâ resmi düzenleyici onay arayan bir şirket için şaşırtıcı bir meblağ. En son anlaşma, genç kullanıcıları e-sigaralardaki yüksek nikotin içeriğinin bağımlılık yaptığı konusunda uyarmadığı için Juul’u görevlendiren diğerlerinin ardından geldi.

New York davası, şirketin #LightsCameraVapor gibi sosyal medya hashtag’lerinin kullanımını memnuniyetle karşıladığını ortaya çıkardı. New York Başsavcısı Letitia James Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şirketin New York City ve Hamptons’ta “tüketicileri elektronik sigaraların sigaradan daha güvenli ve daha az nikotin içerdiğine inandırarak yanıltarak” göz alıcı partiler verdiğini söyledi.

James, “Juul’un yalanları ülke çapında bir halk sağlığı krizi yarattı ve zararsız bir şey yaptıklarını sanan reşit olmayanların ellerine bağımlılık yapan ürünler verdi” dedi ve devletin anlaşmadan alacağı yaklaşık 113 milyon doları kaydetti. California, yaklaşık 176 milyon dolar alacak.

Juul sözcüsü Austin Finan, şirketin anlaşmada herhangi bir yanlış yaptığını kabul etmediğini söyledi. Anlaşmanın, Juul’un “şirketin tarihi yasal sorunlarının tam çözümüne yaklaştığı ve geleceğimiz için kesinlik sağladığı” anlamına geldiğini söyledi. Ve federal verilere atıfta bulunarak, Juul ürünlerinin reşit olmayan kullanımının yaklaşık yüzde 95 oranında azaldığını söyledi.

Sevgili günlük:

Lise son sınıftayken, Aşağı Doğu Yakası’nda bir koşer peynir dükkanında çalışıyordum. O zamanlar mahallede çok sayıda koşer restoranı vardı.

Elli yıl sonra, onlardan herhangi birini bulabilir miyim diye bir iş gezisinde şehre indim.

Arayışım devam ettikçe acıktım ama ne eski yerlerden ne de beni cezbeden başka bir şey bulamadım.

Sonunda bir turşu dükkanına rastladım. Sandviçleri olduğunu umarak, tüm teklifleri listeleyen devasa tahtayı taradım.

“Yardımcı olabilir miyim?” Dükkanın arkasından başka bir müşteriye yardım eden bir adam aradı.

“Aslında pastırmalı sandviç bekliyordum,” dedim.