Yargı Komitesi vs. Bragg: Perde açılıyor

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Yargı Komitesi vs. Bragg: Perde açılıyor
Günaydın Bugün Pazartesi. Bugün Manhattan’da yapılması planlanan bir kongre duruşmasının önizlemesini yapacağız. Tema, bu ilçede şiddet suçu, ancak bir alt metin var.

Meclis Yargı Komitesi’nin bu sabah Washington’da değil, Aşağı Manhattan’daki bir federal ofis binasında bir duruşma yapması planlanıyor. Komitenin tanımladığı şekliyle olağandışı “saha duruşmasının” bir başlığı var: “Manhattan’daki Şiddet Suçu Kurbanları.” Görünüşe göre Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg, sokak düzeyinde kanunsuzluğa değil, eski Başkan Donald Trump’ın yargılanmasına odaklanmıştı.

Yargı Komitesinin en üst düzey Demokrat üyesi Temsilci Jerrold Nadler, kendisinin ve Belediye Başkanı Eric Adams’ın silahlı şiddeti önleme örgütlerinin temsilcileriyle duruşmadan önce ayrı bir basın toplantısına katılacaklarını söyledi.

Cumhuriyetçi liderliğindeki komite, duruşmanın “Bragg’ın suç yanlısı, kurban karşıtı politikalarının” şiddet suçlarındaki artışa nasıl katkıda bulunduğunu ve şehri daha tehlikeli hale getirdiğini inceleyeceğini söyledi (gerçi Bragg yalnızca iki bölge savcısından biri olarak görev yapıyor). şehrin beş bölgesi).

Bragg’in ofisi Twitter’da karşı çıktı “Duruşmanın, ulusal silah yasasını desteklemek ve demir boru hattını kapatmak gibi gerçek kamu güvenliği çabalarıyla ilgili olmadığı”, genellikle daha zayıf silah yasalarına sahip eyaletlerden gelen silahları taşıyan Interstate 95 koridorunu New York’u anlatmak için kullanılan bir isim.

Haber’ın Washington bürosunda kongre muhabiri olan Luke Broadwater’a duruşmada ne bekleyeceğimi sordum.

Bu politik tiyatro değil mi? New York’ta şiddet suçlarının arttığını söylemek, Temsilciler Meclisi’nin Trump’ı kovuşturduğu için Bragg’a saldırmasının bir yolu değil mi?

Doğal olarak. Yani, burada politikacılardan bahsediyoruz, değil mi? Yani yaptıkları her şeyin arkasında güçlü bir siyasi motivasyon var.

Ve bu durumda, bu motivasyon, komitedeki Cumhuriyetçilerin, Trump’a yönelik suçlamaya yanıt olarak New York’ta suçu Bragg’a karşı siyasi bir sopa olarak kullanmaya çalışıyor olmalarıdır. Bu, New York’ta suçun gerçek bir sorun olmadığı anlamına gelmez ve elbette belirli vakalardan pek çok bireysel korku hikayesi vardır. Ancak burada oynanan politika oldukça açık.

Demokratlar ise, duruşmayı Cumhuriyetçilerin silah erişimini kısıtlamaya karşı muhalefetini vurgulamak için kullanmayı planlıyorlar.

Bragg, kongredeki Cumhuriyetçilerin ofisinin Trump aleyhindeki ceza davasına müdahale etmek istediğini iddia ediyor. Duruşma Trump hakkında değil de suç hakkında olsa bile, yerel bir bölge savcısının kongre incelemesi ne kadar olağandışı? Yargı Komitesi’nin Washington dışında bir duruşma düzenlemesi ne kadar sıra dışı?

Yargı Komitesi Başkanı Ohio Temsilcisi Jim Jordan liderliğindeki Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerinin, Bragg’a alenen baskı yaparak ve ofisini taleplerle tıkayarak davaya müdahale etmeye çalıştıkları doğrudur. Bragg’ın eski başsavcılarından biri olan Mark Pomerantz’ı mahkemeye çağırdılar ve Bragg’ın davayla ilgili yazışmalarına ve belgelerine erişim talep ettiler.

İddiasına göre, suçlamalar siyasi amaçlı. Bragg’ın selefi Cyrus Vance Jr. yönetimindeki büro, davada federal fonlardan 5.000 dolar kullandı ve gelecekte benzer kovuşturmaların önlenmesi için mevzuatı araştırıyorlar.

Bragg’in avukatları, komitenin mahkeme celbini uygulamasını durdurmak için mahkemeye gitti ve konuyla ilgili bir duruşma, Pomerantz’ın komite huzuruna çıkacağı gün olan Çarşamba günü planlandı.

Kongre’nin neredeyse her şeyi soruşturmak için kapsamlı yetkileri vardır, ancak bir komitenin Yargı Komitesi’nin yaptığı işlemleri yapması son derece nadirdir.

Yerinde yapılan duruşma, Yargı Komitesi’nin bu yıl Washington dışında düzenlediği ikinci duruşma olacak. İlki, Arizona, Yuma’daki güneybatı sınırının durumuyla ilgiliydi. Meclis Başkanı Kevin McCarthy, Cumhuriyetçilerin önderliğindeki komiteleri Washington dışında oturumlar düzenlemeye teşvik etti ve bunu yapmak için seyahat bütçelerini artırdı.

Komite, Bragg’ı tanık olarak çağırdı mı?

Bildiğim kadarıyla komite Bragg’in ortaya çıkmasını istemedi, ancak Cumhuriyetçiler daha önce Trump’a yönelik suçlama hakkında sorgulanmasını istemişti.

Burada şiddet içeren suçların hızla arttığını söylemenin temeli nedir? Polis, ciddi suçların sayısının azaldığını söylüyor.

En son suç istatistiklerine göre, bu yıl New York’ta ciddi suçlar azaldı. Bununla birlikte, aynı polis departmanı tablosuna göre, iki yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 45 ve 13 yıl öncesine göre yüzde 23 daha fazla, çoğunlukla saldırı ve araba hırsızlıklarındaki artış nedeniyle.

Elbette Bragg, tüm New York şehrinin değil, Manhattan’ın başsavcısıdır. Bragg’in görevdeki ilk yılı olan geçen yıl Manhattan’da suç arttı, ancak bu yıl 2022’ye kıyasla yaklaşık yüzde 2,4 azaldı.

Suçtaki artış veya azalmanın nedenleri genellikle karmaşıktır ve uzmanlar, suç istatistiklerini net bir şekilde tespit etmenin veya herhangi bir yetkiliye atfetmenin zor olduğunu söylüyor.

Ayrıca Cumhuriyetçilerin anlatısal imaları olabilecek münferit korkunç suç örneklerine işaret etmelerini beklerdim. Ve Demokratların, Cumhuriyetçi ilçelerdeki yüksek suç oranlarına ve şiddet olaylarına atıfta bulunarak karşı çıkmalarını beklerdim.

Görünüşe göre, Bragg ve Jordan, ilk olarak Jordan Pomerantz için mahkeme celbi yayınladığında ve yine geçen hafta Bragg, Jordan’ı Trump suçlamalarına “küstahça ve anayasaya aykırı bir saldırı” yapmakla suçlayan bir dava açtığında, Trump soruşturması konusunda birbirine girdi. Bu, duruşmada söylenenleri nasıl etkileyebilir?

Duruşmanın tüm alt metni bu olacak. Görünüşte suçla ilgili olsa da asıl mesele, Cumhuriyetçilerin Bragg’a siyasi olarak zarar verme girişimidir.

Eminim Cumhuriyet dosyalama taleplerine ve Bragg davasına birden çok referans alacağız.

Bence daha büyük resim, hiç kimsenin New York’ta veya ulusal çapta suçların nasıl ele alınacağına dair iyi niyetli, iki partili bir diyalog beklememesi ve bu duruşmanın iki partili bir yasa ile sonuçlanması beni şaşırtacak. Bu siyasi bir mücadele olarak tasarlandı ve bunu beklemeliyiz.

Hava durumu

Erken saatlerde sağanak yağış ve sis, ardından kademeli olarak hava açılması ve sıcaklıklar 70’lerde seyrediyor. Akşam hava parçalı bulutlu, en düşük sıcaklık 50’ye yakın olacak.

İKAMELİ OTOPARK

Cuma (Ramazan Bayramı) tarihine kadar geçerlidir.

Sevgili günlük:

Yıllar önce, Orchard Caddesi en uygun fiyatlarla kıyafet aldığımda, kot pantolon almaya gittim.

Özellikle sonsuz arzı olan bir mağaza vardı. Somurtkan bir ifadeye ve her şeyi görmüş olmaktan yorgun bir ifadeye sahip bir tezgahtar, beni mağazanın kot pantolonların raflarda tabandan tavana istiflendiği alanına kadar eşlik etti.

Belirttiğim tarz ve markadan bir çift çıkardı.

“Onları denemek istiyorum,” dedim.

Omuz silkti ve yakındaki bir giyinme odasını işaret etti.

Soyunma odasından çıktıktan sonra nasıl göründüklerine bakmak için aynanın karşısına geçtim. Satıcı bekliyordu.

“Bunlar güzel ama biraz fazla dar” dedim.

“Uzayacaksın” diye yanıtladı.

Daha büyük boyutta başka bir çift denemek istedim.

Omuz silkti, sonra bir çift daha çıkardı.

Aynı süreç. Onları soyunma odasında giydim, dışarı çıktım ve aynanın karşısına onunla döndüm.