Yanlışlıkla cinayet suçundan hapse atılan Betty Tyson 75 yaşında öldü

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Yanlışlıkla cinayet suçundan hapse atılan Betty Tyson 75 yaşında öldü
Yargıç, New York’un Rochester kentinde bir iş adamını kasvetli bir ara sokakta vahşice öldürmekten haksız yere mahkum edildiğine karar verene kadar hayatının yarısını hapiste geçiren Betty Tyson, Perşembe günü Rochester’da hayatını kaybetti. 75 yaşındaydı.

Kız kardeşi Delorise Thomas, hastanedeki ölümün kalp krizinden kaynaklandığını söyledi.

28 Mayıs 1998’de, tutuklanmasının üzerinden tam 25 yıl geçtikten sonra, 49 yaşındaki Bayan Tyson, Monroe İlçesi Bölge Savcısının kendisine evlenme teklif etmeyeceğini açıklamasının ardından Westchester County’nin Bedford Hills Maksimum Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumundan ayrıldı ve evinin yolunu tuttu. onu tekrar dene. O zamana kadar New York Eyaletinde en uzun süre hapis yatan kadın mahkumdu.

Hakimin kararı ve savcının kararı, polis vahşeti ve zorla ifade verildiği iddialarına yol açan bir cinayete ilişkin soruşturmanın yanı sıra, bu kadar çok makul şüpheye rağmen davanın nasıl mahkûmiyetle devam edebileceğine ilişkin endişeleri de etkili bir şekilde sona erdirdi.

Raporları Tyson’ın avukatını bulan kadının devam ettirilmesine ve soruşturulmasına yardımcı olan The Rochester Democrat and Chronicle’dan Gary Craig, “Betty’nin davası ilk haksız mahkûmiyet vakalarından biriydi ve birçok açıdan insanları buna benzer şeylerin olabileceği ihtimaline karşı uyardı” dedi. Onu serbest bırakma yasal ehliyetine sahip olan Jon Getz, bir telefon görüşmesinde şunları söyledi.

Bulgular aynı zamanda cinayeti de çözümsüz bıraktı; ancak bölge savcısı Howard Relin o sırada hâlâ Bayan Tyson’ın suçlu olduğuna inandığını söyledi. Kendisi, asgari 25 yıl ömür boyu hapis cezasını zaten çekmiş olduğundan ve tanıkların çoğu ölmüş olduğundan, yeniden mahkum edilme şansının zayıf olduğuna karar verdi.

“Betty Tyson tekrar denerse bu toplum için hiçbir şey kazanılamaz” dedi. “Fakat bu Bayan Tyson’ın masum olduğu anlamına gelmiyor.”

Bayan Tyson 24 yaşındaydı ve günde 300 dolarlık eroin bağımlılığını desteklemek için fahişe olarak çalışıyordu. Kendisi ve daha önce fuhuş suçlamasıyla tutuklanan crossdresser John Duval, fotoğraf danışmanı olan 52 yaşındaki Timothy Haworth’u öldürmekten tutuklanmıştı. Eastman Kodak Şirketi için. Polis, Bay Haworth’un işten sonra otelinden ayrılırken bir fahişe tutmaya çalıştığını söyledi. Tuğlayla dövülerek öldürüldü ve kendi kravatıyla boğulmuş halde bulundu.

Siyahi bir kadın olan Tyson, cinayeti itiraf ederken uyuşturucu kullanmaya devam ederken 12 saat boyunca polis tarafından dövüldüğünü söyledi. Daha sonra vazgeçti. Tek fiziksel ipucu: Suç mahallinin yakınında bulunan lastik izleri arabasının lastik izleriyle eşleşmiyordu. Ancak yedi ay boyunca tanık olarak tutulan iki genç oğlan, sonunda onu kurbanla birlikte gördüklerini söyledi. Tamamı beyazlardan oluşan ve tamamı erkeklerden oluşan bir jüri mahkumiyet lehinde oy kullandı. (Bay Duval da mahkum edildi ve mahkumiyeti de bozulana kadar neredeyse 26 yıl hapis yattı.)

Demokrat ve Chronicle muhabiri Bay Craig, Bayan Tyson’ın ailesinin bir arkadaşı olan Robert Tischler’in teşvikiyle davayı yeniden incelemeye başladı. İtirafı zorla alan Dedektif William Mahoney’nin, başka bir davada delil uydurduktan sonra 1980 yılında istifa ettiğini tespit etti.

Bay Craig, 1997 yılında ifadesini geri çeken iki önemli tanıktan birinin güvenini kazandı. Raporu, savcıları orijinal polis dosyalarını aramaya ve diğer iddia edilen görgü tanığının, Bayan Tyson’ın yanında olmadığını söylediği (ceza verilmeden önce ne paylaşılmış ne de savunmaya veya bölge savcısına açıklanmış olan) ilk ifadesini incelemeye yöneltmiştir. kurbanı gördü.

Bayan Tyson, 2004 yılında Rochester Teknoloji Enstitüsü’nden LaVerne McQuiller Williams ile 2004 yılında Women’s Studies Quarterly’de yayınlanan bir röportajda “Siyahi, eğitimsiz, saf ve bir kadın olduğum için çok savunmasız olduğumu hissediyorum” dedi. “Ben eğitimsizdim, öyleyse neden bu orospuyu sokaktan çekmiyorsunuz, polis de öyle yaptı. Sokakta uyuşturucu kullanıyordum, bedenimi satıyordum ve sabıka kaydım vardı.”

Bayan Tyson, 29 Haziran 1948’de Rochester’da Betty Dove’da doğdu. Görünüşe göre Betty gençken aileyi terk etmiş bir işçi olan James Dove ile bir otomobil parçası fabrikasında çalışan ve sekiz çocuğunun yaşadığı evden sık sık kaybolan Mattie Lawson’ın kızıydı.

Betty 8 yaşında çalmaya başladı ve 13 yaşında frengiye yakalandı; aynı sıralarda Robitussin öksürük şurubundan eroine geçti. 14 yaşında okulu bıraktı.

Annesi tarafından dövülmemek için 17 yaşındayken Arthur Tyson ile evlendi; Altı ay sonra boşandılar. O zamana kadar şiddet içermeyen suçlardan dolayı 16 kez tutuklanmıştı.

Hapishane onu kalıcı olarak üzmüş olabilir ama bunun yerine dini buldu; AIDS’li mahkûmlarla ilgileniyordu; genel denklik diploması aldı; ona “Bedford Hills’ten Jane Fonda” lakabını kazandıran bir eğitim programına başladı; başarılı bir şef oldu; fotoğraf kurslarına katıldı ve çeşitli yarışmalar kazandı; ve bir matbaanın çırağı olarak eğitildi.

Eskiden Eve Ensler olarak bilinen oyun yazarı V, “Her durumu dönüştürme, zehri ilaca dönüştürme, acıyı neşeye dönüştürme, herhangi bir sistemde onu alt etmenin bir yolunu bulma ve bunun sizi üzmesine izin vermeme becerisine sahipti” dedi. Bayan Tyson’la hapishanede yazmayı öğretirken tanışmıştı.

Olağanüstü cezasına rağmen, Bayan Tyson’ın, işlemediğini iddia ettiği bir suçun sorumluluğunu kabul etmeyi reddettiği için mahkumiyetinin bozulmasından yalnızca iki ay önce şartlı tahliye reddedildi.

Bayan Tyson’ın annesi, serbest bırakıldıktan altı ay sonra öldü. Kız kardeşinin yanı sıra Allan Hall ve Alexander Lawson adında iki erkek kardeşi hayatta kaldı.

Bayan Tyson, formalite gereği haksız gözaltı nedeniyle devlete karşı açtığı davayı kaybederken, Rochester Şehrinden 1,25 milyon dolar tazminat aldı.

Ancak para konusunda sıkıntı çekiyordu ve sorumsuz ailesine ve arkadaşlarına aşırı borçlanıyordu. Avukatı Bay Getz, “Açıkladığımda bu kadar çok aile üyemin olması komik” dedi. “Gerçek ailemin kim olduğunu biliyorum. İçerideyken beni arayıp gelip görenler onlardı.”

O da hacizde evini kaybetti ve eğitim aldığı alanlarda iş bulamadı. Ancak bir keresinde kreş temizliği yaparak haftada 143 dolar kazanıyordu. 2011 yılında bir marketten 32,50 dolar değerinde makas ve bıçak çaldığı için küçük hırsızlıktan tutuklandı. Suçlama reddedildi.

Serbest bırakıldıktan sonra her şeyi uygulayamasa da hapishanede kendisi hakkında çok şey öğrendiğini söyledi.

Bayan Tyson 1998’de Haber’a “Sizi fiziksel olarak orada tutabilirler ama zihinsel olarak tutamazlar” dedi. “İnsan düşüncede kaçar. Pencereden dışarı baktığınızda dikenli tellerin üzerinden bakmanız ve ağaçları görmeniz gerekir.”

“Ben tamamen farklı bir insanım” diye ekledi. “Sokaklarda kalsaydım muhtemelen ölmüş olurdum; aşırı dozdan ya da AIDS’ten ölmüş olurdum.” Bu, tüm bu süre boyunca hapiste olduğum için minnettar olduğum anlamına gelmiyor. Ama olumsuzu olumluya çevirdim. Betty Tyson’ın kim olduğunu öğrendim.”