Var, FIFA bunu çağrı üzerine inceliyor. Rocchi: “Ama proje hâlâ deneysel” – Futbol

SeviYorum

New member
19 Eki 2020
784
0
0
Tartışmalı hakem kararları devriminin evrimi olan çağrı üzerine VAR, “genç takımlar için değerlendiriliyor ancak FIFA'nın üzerinde çalıştığı henüz embriyonik bir proje”. Parma Serie A Festivali'nden hakem atamacısı Gianluca Rocchi, araçta şimdilik “profesyonellerin yer almadığı” ancak gelecekte VAR'ı tersine çevirebilecek olası değişikliğin ana hatlarını çiziyor. Model, basketbol, voleybol veya Amerikan futbolu gibi sporlar tarafından benimsenen modeldir: Haksızlığa uğradığını düşündüğünde, mevcut kontenjanların sınırlı olması nedeniyle takım, riski kendisine ait olmak üzere inceleme talebinde bulunabilir. Bu nedenle sürekli protestolardan kaçınarak, haksızlığa uğradığınızı düşündüğünüzde adalet isteyin: eğer görüntüler hatayı doğruluyorsa, çağrı toplam faturadan “düşülmeyecektir”.

Geleceğe yönelik bir proje

Ancak yeni kuralların onaylanması sürecinin zorlu doğası göz önüne alındığında, özellikle de VAR'ı dünya futboluna sokan kurallar kadar radikal oldukları göz önüne alındığında, bunun kısa vadede uygulandığını görmek zor. Bununla birlikte, Premier Lig'de de görüldüğü gibi, Wolverhampton'ın teknolojik aracın kaldırılması yönündeki teklifine kulüplerin verdiği yanıtla (19'a karşı ve 1 lehte), yol VAR'ın ortadan kaldırılması değil, iyileştirmedir. Rocchi'nin kendisi de onaylandığında sevinçten havalara uçmadı, tam tersine: “Tanıtımını öğrendiğimde mutlu olmadığımı açıkladı – bana bir hata göstermeleri beni zaten rahatsız etmişti. Maçtan sonra Var'a ilk gidişimden sonra bu bir kurtuluştu. Şimdi şikayet eden ve bunun avantajlarını anlamayan gençlere kızıyorum.”

Hakemlerin dünyası dışa açılıyor

Rocchi bölücü bir karakter olsa bile, karar vermek zorunda olanların veya hakemlik sınıfını yönetenlerin sıklıkla başına geldiği gibi, ileriye doğru pek çok adım atıldığı inkar edilemez. Bunlardan biri, Serie A sahalarındaki en ilginç ve tartışılan hakemlik bölümlerini yeniden kurgulamak için aynı hakemin maçların sonunda Dazn'da canlı olarak müdahale ettiği köşe olan Open Var'ın tanıtılmasıydı: “Şunu söylemeliyim ki, DAZN ve Lig, hakemlerin dünyasını açmamızı sağladı. Olumlu bir deneyimdi, iletişim açısından iyi bir iş çıkardık ve bugün seçimimi, hakem olmak isteyen bu adamlara göre yapıyorum. düzinelerce izleyicinin önünde canlı olarak konuşmanız gerektiği ve bu sesin daha sonra milyonlarca insan tarafından dinleneceğini bildiğiniz göz önüne alındığında, çalışma”. En azından çağrı üzerine VAR'ın devreye girmesine kadar çığır açan bir dönüm noktası: Bu, hakemlerin ve yardımcıların işini hafifletecek ve oyuncuların ve antrenörlerin işini sorumlu kılacak.