Trafik raporuna bakılırsa zırhlı aracın ezdiği Miroğlu ‘asli kusurlu’

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Trafik raporuna bakılırsa zırhlı aracın ezdiği Miroğlu ‘asli kusurlu’ Şırnak’ın İdil ilçesinde zırhlı aracın çarpması kararı vefat eden ve bisikleti 3 kesime ayrılan Miraç Miroğlu, şahitlerin kazaya karışan aracın hızlı olduğu tarafındaki beyanlarına karşın, trafik polisleri tarafınca hazırlanan raporda “asli kusurlu” olarak gösterildi.

TELSİZ KAYITLARI BELGEYE GİRDİ

Zıhlı aracın çarptığı 7 yaşındaki Miraç Miroğlu’nun vefatına dair hazırlanan Olay Yeri Görgü Tespit Tutanağı’nda, çarpmanın tesiriyle bisikletinin 3 kesime ayrıldığı, çocuğa ilişkin terliklerden birinin yerde, ötekinin olay yerinin kenarındaki ahıra bezeyen üzerine uçtuğu kaydedildi.

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Turgut Özal Mahallesi 533. Sokak’ta 3 Eylül günü akşam saatlerinde bisiklet süren 7 yaşındaki Miraç Miroğlu’nun, polis memuru M.K.’nin kullandığı zırhlı aracın çarpması kararı hayatını yitirmesine ait jandarma ve trafik polisleri tarafınca hazırlanan olay yeri inceleme tutanakları ile görgü şahidi S.Ş.’nin tabirine ulaşıldı.

İdil Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca olayla ilgili başlatılan soruşturma evrakına giren bilgiler göre, olay günü saat 18.10 sıralarında ilçede bulunan Miroğlu Otel’de hengame olduğu ihbarı üzerine Kabahat Tedbire Soruşturma Ofis Amirliği’nde nazaranvli polis memuru M.K. ve amiri M.G., İdil İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ilişkin 73 A 0107 plakalı zırhlı araçla olay yerine gitti. Rastgele bir olumsuzluk bulunmaması üzerine 533 Sokak’tan geri dönüldüğü esnada polis memuru M.K.’nin kullandığı araç bisiklet süren Miraç Miroğlu’na çarparak vefatına niye oldu.

Kazaya karışan araca ilişkin telsiz kayıtları da soruşturma belgesine girdi. bu kayıtlarda saat 18.28’de 7855 nolu grup telsizinden merkeze “Vatandaş beyanına bakılırsa grup otumuz çocuğa çarpmış, grubumuz fark etmemiş” halinde anons geçtiği bilgisi yer aldı.

BİSİKLETİ 3 KESİME AYRILDI

Yaşanan ölümlü kazaya dair Jandarma tarafınca Olay Yeri Görgü Tespit Tutanağı hazırlandı. Bu tutanak olaya dair “İdil İlçe Emniyet Müdürlüğü sorumluluk alanı olan Turgut Özal Mahallesi’nde İdil İlçe Emniyet Müdürlüğü Soruşturma ve Ofis Amirliğine ilişkin 73 A 7854 kod numaralı aracının saat 19:30 sıralarında arbede hadisesinden dönerken Turgut Özal mahallesi 533 sokaktan geçtiği esnada bisikletle karşıdan karşıya geçmeye çalışan Miraç Miroğlu isimli çocuğa çarpması kararı meydana gelen Taksirle Vefata niçiniyet Verme olayı ile ilgili olarak saat 19:50 sıralarında olay yeri olan Turgut Özal Mah 533 sokağa yeteri kadar kuvvetle gelindi. Olay yerine gelindiğinde fazlaca sayıda vatandaşın olduğu meraklı kalabalığın olay yerinden uzaklaştırıldığı ve olay yerine emniyet şeridinin çekildiği kaza mahallinde yerde kırmızı renkli bisikletin 3 modül halinde olduğu ve çarpmanın tesiriyle kırıldığının değerlendirildiği, Miraç Miroğlu isimli çocuğa ilişkin terliğinin birinin yerde ötekinin ise yol kenarında bulunan ahıra benzeyen yapının üzerinde olduğu, yerde Miraç Miroğlu isimli çocuğa ilişkin kan izlerinin ve etrafının taşlarla çevrili olduğu görüldüğü taşlarda çevrili olan yerin dışında damla damla kan izlerinin yaklaşık 2-3 metre kadar yerde görüldüğü ve olay yerinde Cizre OYİ yani grupları incelemede bulunana kadar ve incelemede bulunduğu esnada bulguların kaybolmaması için hiç bir vatandaşın yaklaştırılmadığı olayı ile ilgili olarak bu tutanak tarafımızdan ortaklaşa imza altına alındı” tabirleri yer aldı.

Kazaya dair trafik polisleri tarafınca tutulan inceleme raporu da soruşturma evrakına eklendi.

ÇOCUK ‘ASLİ KUSURLUYMUŞ’

Bu raporda, olaya dair “Kaza yerinde yapılan inceleme ve araştırmada 73/A 0107 plakalı İdil Emniyet Müdürlüğüne ilişkin resmi aracın şoförlüğünü yapan M.K.’nin İdil İlçe merkezi Turgut Özal Caddesi ile 533 sokak kavşağı kesiştiği noktada gerçek istikametinde seyir ederken gidiş istikametine bakılırsa sol taraftan gelip 533 sokak üzerinden Turgut Özal caddesi kavşağına yanlışsız gitmekte olan motorsuz bisiklet şoförü Miraç Miroğlu’nun dikkatsizlik ve tedbirsizlik kararı DUR trafik işareti levhası bulunduğu biçimde durmayarak gerçek istikametinden giden 73/A 0107 plakalı resmi aracın sol ön kısmında çarpması sonucunda çift taraflı faydalanmalı ve maddi hasarlı trafik kazasının meydana geldiği tespit edilmiştir” değerlendirmelerinde bulunuldu.

Raporun devamında ise “Kazanın oluşumunda 73/A 0107 plakalı resmi araç şoförlüğünü yapan M.K.’nin 2918 sayılı karayolları Trafik Kanununda belirtilen öteki kusurlardan 52/1-A (Aracın suratını kavşaklara yaklaşırken azaltmamak…) Motorsuz bisiklet şoförü Miraç Miroğlu’nun Asli kusurlardan 64/H (Kavşaklarda geçiş önceliğine uymamak) 57/A(kavşağa yaklaşan şoförler kavşaktaki koşullara uyacak biçimde yavaşlamak, dikkatli olması geçiş hakkı olan araçların evvel geçmesine imkan vermek zorundadırlar) hususunu ihlal ettiğinden kusurlu olduğu kanaatine kaza yerinde yapılan inceleme ve araştırma ve ölçümler kararına varılmıştır” denildi.

Trafik polisleri tarafınca hazırlanan raporda, zırhlı araç şoförü polis yerine vefat eden Miraç Miroğlu kusurlu bulunsa da olayın tek görgü şahidi olan Ş.Ş.’nin beyanları zırhlı aracın hızlı olduğu tarafında.

GÖRGÜ ŞAHİDİ: YÜKSEK BİÇİMDE FREN YADA ÇARPMA SESİ GELDİ

Ş.Ş., savcılık talimatıyla Emniyet’te alınan sözünde şunları anlattı: “Bahçede otururken, sokaktan yüksek bir biçimde fren yada çarpma biçiminde bir ses geldi. Sesi duyunca dışarıya çıktım. Dışarı çıktığımda zırhlı bir polis aracını sokakta gördüm. Yanına yaklaştığımda sağ ön koltukta uzanmış biçimde komşumuz olan Miraç Miroğlu’nu gördüm. O biçimde görür görmez korktum ve kendimi geri attım. daha sonra komşumuz Miraç Miroğlu hastaneye giderken araçta uyandığında korkmasın diye ben de aracın art tarafa bindim. Araçta polisler panik halindeydiler. Sürücü olan ‘ben nasıl çocuğu görmedim. nasıl önüme çıktı bilmiyorum’ diye söyleniyordu. Hastaneye süratli bir biçimde gittik. Etraf yolundan hastaneye giderken kırmızı ışık yandığında bile durmadı. Hastaneye yetiştiğimizde araç sürücüsü olan polis sedyeyi bile beklemeden çocuğu kucağına alıp içeri götürdü. İçeri geçtikten daha sonra bende kapının önünde bekledim. Kazanın nasıl yaşandığını görmedim. Yaşadıklarım ve gördüklerim bunlardan ibarettir.”

Savcılık talimatı ile İdil Jandarma Komutanlığı’na bağlı olay yeri inceleme grubu tarafınca hazırlanan inceleme raporunda da “Olay yeri inceleme esnasında havanın akşam ve yol sathının kuru olduğu, yol üzerinde görüşe mahzur teşkil edecek rastgele bir cismin bulunmadığının gözlemlendiği” değerlendirmeleri yer aldı.

Yapılan incelemelerde, bir daha “… kaza kararı hasar bakılırsan bisiklete ilişkin kesimlerin olduğu görüldü. Tespit edilen bisiklet kesimlerinin bulunduğu yerde asfalt yerde yeni oluşmuş sürtünme ve kazınmaların oluştuğu tespit edildi” denildi.

ZIRHLI ARAÇ EMNİYET’İN BAHÇESİNE ÇEKİLDİ

Raporda yer alan dikkat alımlı bilgilerden biri ise, kazaya karışan zırhlı aracın Miraç’ın hastaneye gdolayılmesi daha sonrası İdil Emniyet Müdürlüğü’ne çekilmiş olması oldu. Aracı Emniyet’in bahçesinde incelemek zorunda kalan jandarma takımları, ulaştıkları sonuçlara raporlarında şöyleki yer verdi: “Yapılan incelemede aracın ön kısmında kaza kararı oluşan rastgele bir hasarın ve bisikletin çarpması kararı sürtünme ve kazınmanın olmadığı görüldü. Ayrıyeten ön kısmı ile ön alt kısmında rastgele bir kan lekesi yahut doku kesimi ve beden sıvısının olmadığı görüldü. Aracın sol tarafınca yapılan incelemede aracın sol orta kapı dış menteşesi üzerinde yeni oluşmuş sürtünme ve kazınmanın olduğu görüldü. Aracın sol art tekerlek metal istikrar kolu üzerinde kırmızı renkli kan lekesi olduğu bedellendirilen lekenin olduğu tespit edildi. Tespit edilen lekeden biyolojik sıvap çubuğu ile sıvap alındı. Aracın sağ tarafında yapılan incelemede sağ ön kapı merdiven kısmında ve aracın içerisindeki sağ ön yolcu kısmındaki paspas ve koltuk üzerinde kırmızı renkli kan lekelerin olduğu tespit edildi. Tespit edilen kan lekelerinin kazada ölen şahsın bu araçla Hastaneye gdolayıldüğü esnada akmış olabileceği değerlendirildi. Aracın ön ve art tekerlekleri üzerinde yapılan incelemede aracın tekerlekleri üzerinde rastgele bir kan lekesi doku modülü yahut beden sıvısı tespit edilmedi. Aracın içerinde yapılan incelemede araç içerisinde rastgele bir alkollü içecek kutusu, uyuşturucu yahut uyarıcı unsur yahut kalıntısına rastlanılmadı.” (MA)