Times Meydanı ve Brooklyn’deki Filistin yanlısı protestoların ardından New York’ta sakinlik

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Times Meydanı ve Brooklyn’deki Filistin yanlısı protestoların ardından New York’ta sakinlik
Hamas saldırısının ardından İsrail’in Gazze Şeridi’ni bir hafta boyunca bombalamasını protesto etmek için yüzlerce kişi Cuma günü Times Meydanı’nda toplandı. 100’den fazla polis ve çok sayıda televizyon kamerası izlerken, Filistin bayrakları ve savaş karşıtı pankartlar salladılar.

Cuma gecesi Brooklyn’de Filistinlileri destekleyen Yahudilerin toplanması ve mitingi bir zamanlar önemsiz sayılabilirdi. Ancak o günkü protestoya giden günlerde, bununla ilgili söylentiler New York’ta bir endişe dalgası yarattı. Şehir, binlerce sivilin ölümüne yol açan baskın ve İsrail’in tepkisinden bu yana acı ve gerginlikle çalkalanıyor.

Staten Island’dan Filistinli Amerikalı 31 yaşındaki Amir Fattah, ebeveynlerinin haftayı evde haberleri izleyerek ve ağlayarak geçirdiğini söyledi.

“Sahip olduğumuz tek şey gözyaşlarımız” dedi. “Hiçbir şey yapamayız.”

Ancak endişelenecekleri için ailesine Times Meydanı’na geleceğini söylemedi.

Daha sonra yaklaşık 1000 kişilik bir kalabalık, Barış için Yahudi Sesi grubunun düzenlediği miting için Brooklyn’deki Grand Army Plaza’da toplandı. Etkinlik bir duayla başladı ve protestocular daha sonra ABD hükümetinin ateşkes talebinde bulunmasını talep etmek için Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer’in Prospect Park West’teki evine iki blok yürüdü.

Yahudi Barışın Sesi örgütünün organizatörlerinden Morgan Bassichis kalabalığa, “New Yorklu Yahudiler olarak ‘Bizim adımıza değil’ demek için buradayız” dedi. “İsrailli ve Filistinlilerin hayatını kaybettik”

Protestocular, “Yahudiler apartheid’a karşı” ve “Holokost’tan sağ kurtulanların Yahudi torunları İsrail apartheid’ına karşı” yazılı pankartlar taşıdılar ve trombonlar ve trampet birlikleri tempoyu korurken “Bizim adımıza değil” ve “İsrail’e artık silah yok” sloganları attılar.

Kalabalığın arasında Queens’li bir haham öğrencisi olan Louisa Solomon da vardı. 41 yaşındaki Bayan Solomon, çocukları Rosie (6) ve Reuben’i (4) onlara “soykırıma direndiğimiz ve daha iyi bir geleceği desteklediğimiz, benim liderlik etmek ve parçası olmak istediğim türden bir Yahudiliği” öğretmek için getirmişti.

“Sahadaki insanların ne talep ettiğini dinlemek istiyorum ve halkın ateşkes istediğini duyduk” diye ekledi.

Protestocular saat 20.00’den kısa bir süre önce Bay Schumer’in dairesini terk ettiler ve Flatbush Bulvarı’na yürüdüler ve burada şehrin en yoğun caddelerinden biri olan Grand Army Plaza çevresindeki trafiği engellediler.

Gündüz mitingi New York’un günlük işlerinin ortasında gerçekleşti: pedicab gezileri, kalabalığın arasında dolaşan turistler, spor ayakkabı satın alan insanlar. Ancak sosyal medyada, Cuma günü Times Meydanı’ndaki protestolarla aynı anda gerçekleşmesi beklenen bir terör saldırısına ilişkin yanlış bilgi yayıldı. Kablolu yayın haberleri ve magazin raporları “Küresel Cihat Günü” konusunda uyarıda bulunmuştu. Bir endişe sancısı sonsuz kıyamet kaydırmasını tetikliyor gibiydi.

Halkın huzursuzluğu, bazı şirketlerin Cuma günü çalışanlarına evden çalışmalarını tavsiye etmesine neden oldu. Belediye Başkanı Eric Adams, artan sayıda polis devriyesinin sinagog ve camileri huzursuzluk belirtileri açısından denetlediğini söyledi. Bazı aileler çocuklarını okuldan evde tuttu.

Staten Adası’nda yaşayan İsrail Savunma Kuvvetleri gazisi 37 yaşındaki Tomer Applebaum, İsrail yanlısı protestocuların arasında yer aldı. Arkadaşları cuma günü çocuklarını okuldan evde tuttu ama kendi çocukları okula gitti.

Bay Applebaum, “Gazze’deki bir delikte bulunan birkaç teröristin beni korkutmasına izin vermeyeceğim” dedi.

Miting öncesinde seçilmiş yetkililer halkın sinirlerini yatıştırmaya çalıştı. Perşembe akşamı düzenlenen bir basın toplantısında, Bay Adams ve Vali Kathy Hochul, New Yorklulara herhangi bir tehlike belirtisi olmadığını söylediler; bu iddia, New York Polis Departmanı ve İftirayla Mücadele Birliği tarafından da doğrulandı.

Yine de bazı New Yorklular tedirgin olmaya devam etti. Holokost’tan sağ kurtulan bir ailenin çocuğu olan 68 yaşındaki Linda Salamon, kızının itirazları karşısında İsrail’e destek vermek için Times Meydanı’na gittiğini söyledi.

Bayan Salamon, “Sosyal medyada her şey vardı” dedi. “Kızım bana ‘Bugün dikkatli ol’ yazan klipler gönderiyor.”

Bayan Salamon yine de geldi çünkü 1.200’den fazla İsraillinin ölümüne yol açan Hamas saldırılarını “yeni bir Holokost gibi” gördüğünü söyledi. Filistinlileri desteklemekle Hamas’ı desteklemek arasında anlamlı bir fark görmediğini söyledi.

Filistin davasını destekleyen birçok önde gelen siyasi liderin, Filistinlilerin ve diğerlerinin ilk saldırıyı açıkça kınamasına rağmen, “Birinin terörü nasıl destekleyebileceğini anlamıyorum – biliyorsunuz, şimdi Filistinlileri destekleyebilirsiniz” dedi.

Filistin yanlısı mitingde caddenin karşısında, 39 yaşındaki Rachel Acuña, Hamas’ın İsrail’e saldırısı ve İsrail’in Gazze Şeridi’ni bombalaması hakkındaki haberleri takip etmenin zor olduğunu söyledi. Bakanlık, en az 1.900 Filistinlinin öldürüldüğünü belirtti.

“Çok ağladım” dedi.

Kısmen Dominikli, kısmen Filistinli olan Bayan Acuña, geçen haftanın kendisini “izole edilmiş” hissettiğini söyledi. Filistin küpeleri veya geleneksel kufiye atkısı takarak dışarı çıktığında Washington Heights’taki komşularının ona kirli bakışlar attığını söyledi.

Bayan Acuña, “Bu ülkede bir Latin olarak büyüdüm ve 11 Eylül olduğunda dünyanın geri kalanının bir Latin değil, bir Arap kadını gördüğünü fark ettim” dedi. Bu hafta şunları söyledi: “Mahallemdeki insanlar benimle göz teması kurmaktan rahatsız oluyor. Pek çok insan bana kafa sallıyor.”

Chelsea Rose Marcius, Olivia Bensimon ve Wesley Parnell raporlamaya katkıda bulundu.