Scopigno'nun karısının anısı “Gigi Riva ve benim Manlio'm gizlilik işaretiyle büyük bir sevgiyle birleşti” – Futbol

SeviYorum

New member
19 Eki 2020
788
0
0
ROMA – “Manlio ve Gigi'nin iki benzer karakteri vardı; her ismin retoriğinden kaçışla birlikte gizlilik onları birleştirdi”, diye anımsıyor Angela Scopigno1970 yılında ikinci olduktan sonra Cagliari'yi şampiyonluğa taşıyan antrenörün karısı Gigi Riva Scudetto'ya. “Rombo di Tuono”nun Sardinya'daki cenaze gününde, adada geçirdiği o yılın anılarıyla dolu güzel Roma evinde Manlio Scopigno – Rieti'de tanıştı, burada oynadı, sonra antrenörlük yaptı – ve eski öğretmen kızları Francesca, 54 yıl önce İtalya şampiyonasının iki kahramanı arasındaki bağı hatırlıyor.
Kocanızı Gigi Riva'ya bağlayan şey neydi?
“Açıkça ifade edilmeyen derin bir sevgi. Onlar duygusal açıdan da ayık insanlardı. Gigi'nin kocamı sevdiğini biliyorum, örneğin birbirlerini aramasalar bile. Ama büyük şampiyon bu sıcaklığı nasıl aktaracağını biliyordu.”
Manlio Scopigno'nun müthiş İtalyan santraforunu geliştirme konusunda büyük bir değeri vardı.
“Sadece sportif konulara girmeyeceğim, bu benim alanım değil ve evde futbol hakkında hiç konuşmadık. Ama tabii ki '70'lerin çocukları', ben hâlâ onlara öyle derim, onları her şeyden önce erkek haline getirdikleri, yani atletik veya teknik olmadan önce insani düzeyde büyüdükleri için ona her zaman itibar etmişimdir”.
Gigi Riva'yı en son ne zaman gördün?
“2015 yılında Cagliari'de bir meydana eşimin adı verildiğinde. Kızım ve ben Gigi ile onun her zaman gittiği restoranda tanıştık. İki arkadaşıyla birlikte öğle yemeği yiyordu. Francesca'yla ve onun çok yakın arkadaşlarından biriyle birlikteydim. Riva gerçekten nazik ve nazikti; 'bay'a ne kadar yakınlık duyduğunu, aralarındaki bağın ne kadar yakın olduğunu bize gösterdi”.
Kocasının 1993'teki ölümünden bu kadar yıl sonra bile mi?
“Evet, kesinlikle. Gigi'nin Cagliari'de bir Manlio Scopigno meydanı yaratılmasını sağlamak için çalıştığına eminim.”
Futbolun zafer kazandığı yıllarda Cagliari'de onu hatırlıyor musun? Scopigno ailesinden siz takımı takip ettiniz mi?
“Bunu yalnızca Manlio'nun sözlerinin anısıyla hatırlıyorum. İkinci soruya gelince hayır diyorum; futbol eve girmedi ve biz eşimin işleriyle ilgilenmedik. Ancak benim için onlar onun çocukları olarak kalıyorlar. Gibi Nene Udine'de olduğu gibi Cagliari'de bugün siyah oyuncuların hedef olduğu hakaretlere hiç maruz kalmadı. Maitan, AC Milan kalecisi (geçen cumartesi Friuli'de maç 5 dakika ertelendi, Ed). Daha sonra evlenmek üzere onay almak üzere Roma'ya geldi: Ona San Giovanni'ye kadar bilerek eşlik ettiğimizi hatırlıyorum.”
Artık o on bir şampiyonla takıldın mı?
“Hayır, Sardunya'da sadece bir yıl kaldık, sonra Roma'ya döndük. Ve onları oldukları gibi hatırlamak istiyorum, Gigi ve diğer 70'lerin çocukları: genç, güzel ve mutlu.”