Sanal futbol sosyalle kafiyeliyse: Roma'da birçok gencin katılımıyla ilgili bir konferans – Futbol

SeviYorum

New member
19 Eki 2020
784
0
0
Sanal, sosyal ile kafiyeli olabilir. Aslında, amatör panoramanın bir parçası olan gerçek futbol kulüplerini temsil eden 11'e 11 sanal futbol müsabakalarına 3.500 oyuncu katılıyor. Bu, “Sosyal katılım için bir araç olarak sanal futbol” konusundaki tüm uzmanların bir araya geldiği yuvarlak masa toplantısının başlangıç noktasıdır. FIGC – Ulusal Amatör Ligi tarafından desteklenen faaliyetlerdeki fırsatlara, gelişmelere ve son teknolojiye odaklanma. Spor muhabiri Daniela Cursi'nin moderatörlüğünde gerçekleşen konuşma, Roma Video Oyunu Laboratuvarı'nın altıncı baskısı vesilesiyle, geçtiğimiz 28 Ocak'ta Roma'daki “Ennio Morricone” Oditoryumu Parco della Musica'daki Studio G. Borgnia Tiyatrosu'nda gerçekleşti.

Sınırsız sosyalleşme

LND eSpor Komisyonu başkanı Santino Lo Presti, bunun doğuşuna ve gelişimine tanık oluyor. “LND'de bana sanal futbolla ilgili faaliyetlere başlamam teklif edildiğinde, okul müdürü olduğum için izolasyon riski sorununu kendime sordum. Ancak çok geçmeden şunu fark ettim ki, 11'e 11 oynamayı içeren formatımız sayesinde, sporun kurucu değerlerine saygı duyarak bir arada olmanın takım büyüklüğüne saygı duyulduğunu ve aslında herhangi bir coğrafi bölgenin yıkılmasıyla viral olarak yayıldığını fark ettim. , cinsiyet ve psikofiziksel bariyer. Futbol sevgisi adına, çeşitli nedenlerden dolayı çim sahaya çıkamayan herkesi dahil etme olasılığı beni olumlu etkiledi. Aslında iddiamızda projenin ana yönlerinden birini alanın sanal ama duyguların her zaman gerçek olduğu bir noktaya yoğunlaştırmak istedik”.

Yapıcı ve bilinçli kullanım

OIES – İtalyan Espor Gözlemevi başkanı Luigi Caputo, İtalya'da eSpor alanını izlemenin ve düzenlemenin önemini vurguladı: “Oyun dünyası, sosyallik için yenilikçi senaryolar sunuyor. İtalya'da, bunun tersini söyleyen birçok olasılığı dışlayan bir anlatıya sahip, izole edilmiş oyuncu stereotipi var. Her şeyde olduğu gibi sorun istismardır. OIES'in elindeki veriler, topluluğun video oyunları aracılığıyla coğrafi sınırları olmayan bağlar kurduğunu ve bu bağların toplantılar, etkinlikler ve girişimlerle hayata geçirildiğini söylüyor. Bu nedenle, bilinçli ve yapıcı kullanıma bağlı, sağlıklı bir kültürün gelişmesinin eşlik etmesi gereken yeni sosyalleşme biçimleriyle karşı karşıyayız. Açıkçası bu pembe bir dünya değil ve yapılacak çok şey var. Geçtiğimiz Ekim ayında OIES olarak, örneğin cinsiyet ayrımcılığı ve nefret edenlerin varlığı gibi bazı olguları düzenlemek amacıyla, eSporlarla ilgili kritik konuların vurgulandığı bir Beyaz Kitap'ı Meclis'e sunduk. Eğer şimdi müdahale edersek, bu dünyanın pek çok olumlu yönünü korumak için hala zamanımız var” diye konuştu.

Tedavi ve rehabilitasyon sürecinde sanal futbol

“Hayat bir oyun değildir ama oyunlar hayat kurtarabilir”. Comunità Incontro ONLUS'un yapı başkanı Giampaolo Nicolasi, sanal futbol kavramını tedavi edici ve rehabilite edici bir araç olarak şu sözlerle tanıttı: “%20'si tamamen kumar bağımlılarından oluşan yaklaşık 500 kişiyi yapıya davet ediyoruz. ve bozukluğu psikotrop madde alımıyla ilişkilendirenler.Genel işlerden Dr. Tania Fontanella ve Antonio Chieppa'nın koordine ettiği psikologlardan oluşan ekibimiz sayesinde, yenilikçi araçlarla geleneksel yöntemler uygulandı. sesleri ve ışık uyarılarını yeniden üreten ve bunun etrafında akreditasyon gerekliliklerine uygun sistematik bir duyarsızlaştırma tedavi programı oluşturan topluluk. Bu pilot projenin başlatılmasından iki yıl sonra, sonuçların mükemmel olduğunu gördük. Onun geri döndüğü nokta şu: hem bir sorunu tedavi etmek hem de onu önlemek için her zaman farkındalıktır.” Incontro Topluluğunun FIGC-LND Umbria Komitesinin bölgesel sanal futbol şampiyonasına katılımı bu senaryoya uyuyor. Ekip rehabilitasyona giren erkek ve kızlardan oluşacak.

Eğitim ve büyüme aracı

Maker Camp'in kurucusu Marco Vigelini, gençlik eSporları alanındaki deneyimini paylaşarak bu gerçekliğin genç yeteneklerin büyümesine ve eğitilmesine nasıl katkıda bulunabileceğini vurguladı. “Öncelikle şunun altını çizmek isterim ki, her araçta olduğu gibi oyun oynamanın sunduğu olanakların %90'ı olumlu, geri kalanı olumsuzdur. Mesaj açık olmalıdır. Sosyal içerme açısından da muazzam potansiyellerinden yararlanarak doğru kullanılması gereken araçlardan bahsediyoruz”.

Sosyal sorumluluk

Roman Capitale Zorbalık ve Siber Zorbalık Teknik Tablosu koordinatörü ve LND Danışma Kurulu Aldo Grauso şunları vurguladı: Kurumlarla sinerjiye dayalı tablolara odaklanan çalışmamız, X kuşağı öncesi yaş gruplarına bakıyor. Geleceğe yönelik bir mesaj bırakabileceğiniz, video oyununun doğru kullanımına yönelik okuryazarlıkların yanı sıra duyguların eğitimi konusunda da çok hassas olduğu kanıtlanmış olan Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte çalışıyoruz. konu . Çocukların deneyimlerini anlamalarına yardımcı olacak filtrelere ihtiyaçları vardır. Beni endişelendiren, bu filtreye sahip olmayan herkes. 26 milyon kadar insan günde 8 saate kadar sosyal medyaya bağlı. Sanal dünyaya karşı değilim ama yaygınlaştığında her türlü izolasyona karşıyım. Örneğin 11'e karşı 11'lik KJV formülü bu anlamda etkilidir. Pandemi sonrası dönemde gerçek ortamda da değişikliklere uğrayan bu yeni sosyalleşme biçimlerini de yönetmeyi amaçlayan bir filtredir. Bugün, spesifik bir durumdan bahsetmek gerekirse, birçok çocuk fiziksel aktiviteden sonra soyunma odası yerine evde duş alıyor ve toplanmanın temel anını kaçırıyor. Bu nedenle filtre ve rehber görevi görmenin önemini her zaman hatırlayalım. Bu bizim birinci yükümlülüğümüzdür. Ulusal Amatör Lig'in bu anlamda “Sosyal Sorumluluk” sektörü üzerinden faaliyet göstermesi tesadüf değildir.

Siber zorbalığa karşı mücadele ve önleme

Roma Başkenti'nin belediye meclis üyesi ve aynı zamanda hakem ve psikolog olan Giovanni Zannola'ya, zorbalık ve siber zorbalık olgularının temelindeki izolasyonu ortadan kaldırmak için duygunun ne kadar önemli olduğu soruldu. “Sanallık ve siber zorbalık konusunu ele almaktan korkuyorduk; bu konular, sanallığı yönetme ve ikincisine karşı koyma yolları ve planları açısından üstün görünüyor. Bunun yerine bir yol var ve o da olumlu duyguların, sosyalleşmenin ve aidiyetin gelişmesi için mesafelerin azaltıldığı, hatta çoğu zaman iptal edildiği bir yer yaratmaktır. Bir arada olmak ve birbirini tanımak, izolasyondan kaynaklanan sapkın davranışlarla mücadelenin temel unsurlarıdır. FIGC ve LND'ye sahadaki bu yöndeki takdire şayan faaliyetleri için içtenlikle iltifat ediyorum.”

Katılımın hedefi

FIGC'nin Paralimpik ve Deneysel Bölümü yöneticisi Giovanni Sacripante, sanal futbolun engelli insanlar için nasıl bir katılım fırsatı sunabileceğini ve spor alanına katılım için yeni olanaklar yaratabileceğini gösterdi. “FIGC, dünyada kendisini Paralimpik ve Deneysel Birim ile donatan ilk federasyon oldu ve bu vizyona ne kadar inandığını gösterdi. 180'den fazla takımın, 2.600 üyenin, yılda 1000'den fazla maçın ve LND, Lega Pro, Serie B ve Serie A'dan birçok takımın katılımıyla övünen bir start-up. Bir eSpor sektörünün oluşturulması gibi somut eylemler İlk şüpheciliğe rağmen 2019'da yine FIGC'de. Toplumun %80'ini temsil eden Y kuşağı ve Z kuşağının spor ve futbol için temel oluşturması nedeniyle, çeşitli faktörler arasında kazanan bir kombinasyonun varlığına ikna olduk. Pandemi döneminde o dönemde sahaya çıkamayan Paralimpik takımlarında araç büyük başarı elde etti. Sacripante, “Ben e-Spor'un ilk destekçilerinden biriyim ama her ikisini de yapmamız gerektiğinin altını çizmek isterim. Aslında ilk eNational Coverciano'ya tesadüfen getirilmedi. Mavili oyunculara futbol oynattık. Mesajımız, geleneksel fiziksel aktivitenin yanı sıra, geliştirebilecekleri tüm avantaj ve beceriler için e-spor uygulamaları yapmaktır.”

Sanal futbol: spor ve teknoloji

FIGC Gelir Bölgesi başkanı Luigi Botti'ye göre: “Sanal futbolun sportif ve teknolojik yönleri arasında bir ayrım yapmak gerekiyor. Sportif açıdan bakıldığında değerler ve duygular açısından sanal ile gerçek arasında hiçbir fark yoktur. E-spor tam da mesafeleri ortadan kaldırma özelliğinden dolayı büyük bir değerler merkezi oluşturuyor. Ayrıca liderlik veya baskı altında çalışabilme yeteneği gibi önemli sosyal becerileri geliştirmenize de olanak tanır. Birçok maçın son saniyelerde karara bağlandığı bir gerçektir ve taktiksel kaynaklar gibi gerekli bilişsel kaynakların da belirli nitelikte olduğu açıktır. Bunun yerine teknolojik kısım büyük yeniliği temsil ediyor ve bu noktada FIGC, Ligler ve Kurumlar merkezi bir rol oynuyor. Hiçbir araç iyi ya da kötü değildir – Botti'nin belirttiği gibi – her şey onu nasıl kullandığımıza bağlıdır”.