Risk altındaki genç erkeklerin akıl hocası Pazar günlerini nasıl geçiriyor?

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,109
0
0
Risk altındaki genç erkeklerin akıl hocası Pazar günlerini nasıl geçiriyor?
Toddrick Brockington, Aşağı Doğu Yakası sakinlerini destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Henry Street Settlement’ta işe başlamadan önce, cinayetten 26 yıl hapis yattı. Bu eylemin geri döndürülemezliği onu hala endişelendiriyor. Aynı zamanda onu uyanık tutar. “Hayatı daha çok takdir ediyorum ve bunu söylediğimde özellikle kendi hayatımı kastetmiyorum” dedi, “başka insanların hayatlarını kastediyorum.”

Bu takdiri, gençleri beladan kurtarmak ve daha az problemli bir gelecek tasavvur etmelerine yardımcı olmak için Mentoring and Nurturing (“MAN”) programını oluşturduğu Henry Street’teki işine her gün katıyor. 52 yaşındaki Bay Brockington, Bronx’un West Farms semtinde yalnız yaşıyor.

SESSİZ BAŞLANGIÇ Sabah 4 ile 4:30 arası uyanırım. Bazen orada yatarım; Bazen pencerenin önünde duruyorum, dışarı bakıyorum ve o günkü yönümü bulmaya çalışıyorum. Manzaralarımdan biri sanırım La Guardia Havalimanı manzarası. Oradaki ışıkları, geçen trenleri görebiliyorum. Karanlık olduğunda gerçekten güzel. Bu benim için huzurlu bir zaman çünkü tek uyanık olan benim ve dünya bana ait. Birkaç mum yakıyorum. Günümün gidişatını belirlemenin benim için önemli olduğuna kesinlikle inanıyorum.

SÜREKLİ EĞİTİM Hava aydınlanınca okurum. Malcolm Gladwell’in Outliers’ını üçüncü kez okumak üzereyim. Sanki şimdi onu okuyormuşum gibi. Hapishaneye girdiğimde GED’im yoktu, bu yüzden GED’imi ve ardından davranış bilimi alanında lisans derecemi aldım. Okumak kendimi daha iyi ifade etmeme yardımcı oldu. Eğitimime devam ederken fark ettiğim şeylerden biri de eğitimli insanların yanında kendimi rahat hissetmediğimdi ve bu da “Tamam, burada eğitimli insanlardan uzak dursan daha iyi olur” inancımı körükledi. Henry Caddesi’ndeki genç kardeşlere vermek istiyorum: James Allen’ın yazdığı As a Man Thinketh. Düşüncelerimizin davranışlarımızı nasıl belirlediğini ve zihnimize ektiğimiz tohumlara veya düşüncelere ve başkalarının ekmesine izin verdiğimiz tohumlara dikkat etmemiz gerektiği fikrini tartışıyoruz.

RANDEVU TV Pazar günleri, en sevdiğim programın başladığı saat dokuzu geçene kadar görevleri tamamlamaya başlamam. Bugün CBS Pazar Sabahı. Jane Pauley şimdi ev sahipliği yapıyor. Bana TV’deki Reader’s Digest’i hatırlattı. Bölümler her şey hakkında olabilir: dünyanın en güzel yerleri, dünyayı değiştiren insanlar.

PINE-SOL VE BİR OYNATMA LİSTESİ Pazar günleri yemek hazırlarım. Pilav veya uzun süren başka bir şey pişiriyorsam onu yaparım ve ardından toz alma gibi hafif temizlik yapmaya başlarım. Eski R&B müziklerimi çalıyorum: Curtis Mayfield; Willie Hutch; toprak, rüzgar Bu nostalji. Müzik ve Pine-Sol beni çocukluğuma ve ailemin temizlik yapmak zorunda olduğu günlere götürüyor. Brownsville’de büyüdüm ve 1981’de Brooklyn’den ayrıldım. 1982 veya 1983’te, Rochester’a taşındığımda kötü tarafa dönmeye başladım.

SABAH SIKIŞMASI Kahvaltı benim için hiçbir zaman önemli olmadı, bu yüzden artık bir meyve sıkacağım var. Ben takıntılıyım. Meyve alıyorum, vegan proteinimi ekliyorum – veganım, bu yüzden diyetimde almadığım bazı şeylere dikkat etmeliyim – ve tabii ki vitaminlerimi alıyorum ve bu genellikle beni uzak tutuyor. Bazen yemek yapmak, temizlik ve çamaşır yıkamak tüm günüm olabiliyor. Temizliğin her zaman terapötik bir etkisi olmuştur. Ve mumları ve müziği eklediğinizde, neredeyse bir spadaymışım gibi.

ENERJİ EMİLİMİ Bir Pazar günü yola çıktığımda yapmayı en sevdiğim şeylerden biri Batı Yakası Otoyolunu gezmek. Jersey tarafını görüyorsunuz ve benim için Fransa’nın güneyi gibi bir şey. Bazen park ederim. Su kenarında durup oturabileceğiniz bir yerleri var, 96. Cadde çıkışı. Orada oturabilir ve kapatabilirsiniz. Yanıma kulaklığımı bile almıyorum. Ben sadece enerjiyi emerim. Odaklanmama ve topraklanmama yardımcı oluyor.

Kamyon Takibi Ben büyük bir yemek düşkünüyüm. En sevdiğim vegan yemek kamyonlarından biri Black Rican Vegan, bu yüzden dışarıdayken sık sık onları şehirde kovalarım. Veya Google Rehber’de yeni bir şey buluyorum. 36. doğum günümde vegan oldum. Son zamanlarda veganlığın ömrü uzattığını okuduğum için bu benim için harika bir hediye oldu. O sırada hâlâ hapisteydim, bu yüzden birkaç yıl daha kullanabileceğimi düşündüm.

YENİLENMİŞ spor ayakkabıları severim Onlarla çocuk gibiyim. Muhtemelen yaklaşık 80 çiftim var ve onları temizlemekten zevk alıyorum. Ben buna sanitasyon diyorum. Henry Caddesi’ndeki genç kardeşler beni bu spor ayakkabıları giydiğimde gördüklerinde, onlara bunun son çare olduğunu, çünkü kira ve araba gibi daha pek çok şey için para ödemem gerektiğini söylüyorum.

GÜZEL MÜKEMMELDİR Henry Street, New York Şehri Yaz Gençlik İstihdam Programı ile birlikte çalışıyor. Son zamanlarda çocukların kaydolmasını sağlamaya çalışıyorum ve birçoğu “Hayır, çalışmak istemiyorum” diyor ama 300 dolarlık spor ayakkabı ve 400 dolarlık eşofman giyiyorlar. Çoğu durumda bunun nedeni, bir ebeveynin fazla bir şeye sahip olmamasıdır. Anne baba zihniyeti “Bende olmayanı sana vereceğim” ama “Sana bilmediğimi öğreteceğim” olmalı. Benden daha güzel şeyleri olan çocukları görmeye alışkın bir çocuktum ve bunu otomatik olarak onların iyi bir insan olmakla eş tuttum. Bu yüzden daha iyi bir insan olmak yerine, insanların beni sevmesi için güzel şeyler almayı kendime hedef edindim. Güzel şeylere sahip olmak harika, ama iyi bir insan olmak bile güzel.

TİP BEYİN Kıyafetlerimi işe götürüyorum, yemeğimi hazırlıyorum ve ertesi gün için paketliyorum. Sonra odamdaki rahat koltuğuma oturdum. Bazen müfredat yazarım. Gece yarısına kadar yatmaya çalışıyorum. Sanırım beynim en çok yattığımda çalışıyor. Hiç bazı insanların uykularında yazdıklarını söylediklerini duydunuz mu? Sanırım bu benim. Gerçekten rahatlayamıyorum. Sanırım bu korku.

Sunday Routine okuyucuları, Toddrick Brockington’ı Instagram’da @toddrickb7 adresinden takip edebilir.