Queens’teki çakallar mı? Evet, birkaç tane var.

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Queens’teki çakallar mı? Evet, birkaç tane var.
Günaydın Bugün Pazartesi. Görev dışı olan James Barron’ın yerine ben giriyorum. Bugün New York City ve çevresindeki çakalların varlığına bakıyoruz.

New York City, üstünlüklerin ülkesidir. Ülkenin ilk başkentiydi. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ulaşım sistemine ve en çok Dünya Serisi şampiyonluğuna sahiptir. (Üzgünüm Mets hayranları. Zamanınız gelecek.)

Ama tuhaf bir şekilde grubun en altındayız: Çakalların yerleştiği son büyük Amerikan şehirlerinden biriyiz.

“Amerika Birleşik Devletleri kıtasındaki hemen hemen her şehirde çakallar var” diyor Dr. On yılı aşkın bir süredir burada çakalları inceleyen Gotham Coyote Projesi’nin kurucularından biri olan Chris Nagy. New York’ta “biraz daha uzun sürdü” dedi.

Neden? Çok basit dedi Dr. Nagy: Bu “coğrafyanın bir kazası”.

Çakallar Büyük Ovalardan ve Güneybatıdan gelir. Yakın zamanda doğuya doğru ilerlediklerini, Büyük Göller üzerinden Ontario’ya doğru ilerlediklerini söyledi.

Aynı zamanda bir koruma grubu olan Mianus River Gorge’da araştırma yapan Nagy, çakalların New York için nispeten yeni olduğunu söyledi.

Bazı çakallar Bronx’a ilk kez 1990’larda ulaştı. Bu oldukça büyük bir başarıydı.

Ohio Eyalet Üniversitesi’nde çakallar üzerinde çalışan yaban hayatı ekolojisi profesörü Stanley D. Gehrung, “Şehre ulaşmak için trafiğin yoğun olduğu köprülerden geçmeniz gerekiyor” dedi.

“Çakallar bunu yapabilir” dedi. “O kadar kolay değil.”

Daha sonra şehrin her tarafına yayıldılar. Gehrung, bunun da bir zorluk olduğunu söyledi: Burada stres atabilecekleri çok fazla yeşil alan yok.

“Metrekare başına beton ve çelik dediğimiz rakam diğer bazı büyük şehirlere göre çok daha fazla” dedi.

Araştırmacılar New York’ta yaklaşık 20 çakal bulunduğunu tahmin ediyor ve bu sayı mevsime göre değişiklik gösteriyor. (Nagy, bu küçük ama biraz yukarıya doğru bir eğilim olduğunu söyledi.)

Coğrafi erişiminiz genişliyor. Mart ayında biri Queens’te bir sokakta geziniyordu. Bir ay sonra polis Doğu Nehri’nden birini kurtardı. Nagy, muhtemelen sıradakinin Long Island olduğunu söyledi: “Çakallar oraya vardığında, onların gelişmesini bekleyebiliriz.”

Bu karşılaşmalar kesinlikle merak uyandırıyor ve manşetlere çıkıyor: 2020’de polis, Central Park’ta bir çakalın dolaştığı yönündeki raporların ardından insanları mesafeli tutmaya çağırdı. Ancak bilim insanları çakalların kendilerinin çok az tehdit oluşturduğunu söylüyor: İnsanlara yönelik saldırılar korkutucu ama nadir.

Gehrung, “Risk algısı gerçek riskten çok daha büyük” dedi.

Ancak çakal görüldüğüne dair raporlar, hayvanlar yaklaşmasa bile bizi sıklıkla korkutuyor. New York Üniversitesi’nde sosyoloji ve çevre çalışmaları profesörü Colin Jerolmack, korkunun kısmen şehrin ne olduğuna dair önyargılarımızdan kaynaklanabileceğini söyledi.

Jerolmack, “‘Şehri’ çoğu zaman vahşi hayvanların bulunmadığı yer olarak düşünürüz” dedi ve ekledi, “Bu da bu hayvanlarla karşılaştığımızda onları işgalci olarak gördüğümüz ve onlara savaş ilan ettiğimiz anlamına geliyor.”

Çakallar ayrıca özellikle kötü bir üne sahiptir.

İnsanlar uzun zamandır onları doğuştan kötü ya da hastalık ya da talihsizliğin taşıyıcısı olarak görüyorlardı. Araştırmacılar bu tür karşılaşmaların nadir olduğunu söylese de, banliyödeki evcil hayvanları yaraladıkları veya öldürdükleri biliniyor.

Nagy, “Kurtları seven ve onların harika, ruhani yaratıklar olduğunu düşünen bazı insanlar bile çakalları genellikle bu kirli küçük zararlılar olarak düşünüyor” dedi.

Aslında ekolojistler çakallarla yaşamanın kolay olduğunu söylüyor. Onlara zar zor erişilebiliyor; sayıları çok az ve şehrin nüfusu sabit görünüyor.

Çakallar çöplerimizi yese de bilim insanları hayvanların genellikle daha doğal bir diyete sadık kaldıklarını buldu. Fordham Üniversitesi’ndeki araştırmacılar geçen yıl çakalların tıpkı daha vahşi bir “vahşi doğada” olduğu gibi hâlâ küçük memelileri avladığını, böcek ve bitki yediğini keşfetti.

Ancak bir tane görürseniz ne yapmanız gerektiğini bilmenizde fayda var:

Çakalları uzaktan izleyin ve çok yaklaşmayın. Bu sizin ve onlar için daha güvenli.

Nagy, eğer yaklaşırlarsa (yaklaşık 20 metre içinde) onları geri çekilmeye ikna etmem gerektiğini söyledi. Yüksek sesler çıkarın ve kollarınızı sallayarak kendinizi daha büyük gösterin.

Çakalları kasıtlı olarak beslemeyin ve sıkıca kapatılan çöp kutuları kullanmayın.

Fordham’da yüksek lisans öğrencisi olarak çakal popülasyonu üzerine genetik araştırmalara liderlik eden Carol Henger, “Parklarda, bizim onlara takviye yapmamıza gerek kalmayacak kadar yeterli yiyecek bulabilirler” dedi.

Evcil hayvanınızı çakaldan ve çakalınızı da evcil hayvanınızdan korumanın en iyi yolu onları birbirlerinden uzak tutmaktır.

Gehrung, “Çakalların bir evcil hayvana saldırdığı ve ara sıra birini ısırdığı zamanlar kesinlikle vardır, ancak bu son derece nadirdir” dedi.

Yaban hayatı uzmanları, özellikle ormanlık alanlarda kedilerin kapalı alanlarda ve köpeklerin tasmalı olarak tutulmasını öneriyor. Vahşi hayvanları serbest bırakmak herkes için daha güvenlidir.

Hava durumu

En yüksek değerlerin 60’ların altında olacağı çoğunlukla güneşli bir gün bekliyoruz. Gece daha bulutlu ve sıcaklık 50°C civarında olacak.

ALTERNATİF OTOPARK

1 Kasım’a (Tüm Azizler Günü) kadar geçerlidir.

New York’tan son haberler

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Bakmak

Sevgili günlük:

Bir cumartesi günü Grand Army Plaza’daki çiftçi pazarından eve dönerken Prospect Park’tan geçen bir rotayı takip ettim. Bir adamla bir kadının sessizce ağaçlara baktığını fark ettim.

“Orada neler oluyor?” Diye sordum.

Kadın, kendisi ve babası olan adamın izlediği kuşun atmaca olduğuna inandığını söyledi. Ağaçların birindeki dalı işaret ederek kuşu bulmama yardım etmeye çalıştı.

Ne gördüklerini görmeye çalışarak bir yerden diğerine yürüdüm, ancak güneş ışığı yoğun akçaağaç ve meşe yığınlarının arasından sızdığı için bu zordu.

Birkaç dakika sonra alışveriş arabasını iten bir kadın belirdi ve neye baktığımızı sordu.

Ona bir şahin aradığımı – muhtemelen kırmızı omuzlu bir şahin, belki de yavru bir şahin – ve telefonumu ona doğrultup fotoğrafını çekip yakınlaştırmayı deneyeceğimi söyledim. Ama kuşu bulmakta olduğu kadar fotoğrafı oluşturmakta da çok zorlandım.

Kadın başka bir yerden daha iyi bir görüş almayı önerdi ve sonunda ikimiz de şahine bir göz attık.

Ayrı yollarımıza gitmeye hazırlanırken ona sohbetimizden keyif aldığımı söyledim. Adımı sordu.

Ona söylediğimde şaşırmış görünüyordu.

Bekle, dedi. Gösteri Sanatları Lisesi’ne gittiniz mi?

Aniden onu 60 yıl öncesinden tanıdım.

Riva Rosenfield