Parklar, kütüphaneler ve sanat için gergin bir dönem

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,127
0
0
Parklar, kütüphaneler ve sanat için gergin bir dönem
Günaydın Bugün Pazartesi. Kentin bütçe müzakereleri için saat işliyor. Neyin tehlikede olduğuna bakacağız. Ayrıca Temsilci Jamaal Bowman'ın Salı günkü Demokrat ön seçimleri öncesinde nasıl ulusal bir yıldız haline geldiğine de bakacağız.

Yasaya göre şehrin bütçesini 1 Temmuz'a kadar, yani bir hafta sonra sunması gerekiyor. Belediye Binası ile Belediye Meclisi arasındaki müzakereler, Belediye Başkanı Eric Adams'ın önerdiği kesintilerin geri alınmasına odaklanıyor ve pazarlıklar geçen hafta yavaş ilerleme kaydediyor gibi görünüyor.

Yani saat yeniden işliyor ve verme ve alma devam ediyor. Ajansların veya programların destekçilerinin tabanlarını harekete geçirmesiyle Haziran ayının son günlerinde işler heyecan verici hale gelebilir.

Belediye başkanı geçen hafta şunu söyleyerek bunu kabul etti: “Bu konuşmaların eski kayıtlarını saklamalıyız.” Metaforları değiştirdi ve “Uçağı indireceğiz” dedi, bu da bütçe üzerinde anlaşmaya varılacağı anlamına geliyordu.

Bu bütçe, ilk dönemi 2025'in sonunda dolacak olan Demokrat Adams için özellikle önemli. 2022'deki ilk tur bütçe müzakereleri daha az sertti, ancak bazı Belediye Meclisi üyeleri okul bütçesi kesintilerinden hayal kırıklığına uğradı ve daha sonra bunları yeniden düzenlemeye zorlandı. Geçen yıl müzakereler alışılmadık derecede gergindi. Demokrat ve Kent Konseyi sözcüsü Adrienne Adams, konseyin önceliklerinin tamamı olmasa da bir kısmı için finansmanı yeniden sağlayan anlaşmayı “acı tatlı” olarak nitelendirdi.

Bu kez belediye meclisi erken çocukluk eğitimini öncelik haline getirdi. Ancak diğer kesinti hedefleri de desteği harekete geçirmeye çalıştı. Büyük ve küçük sanat kurumları endişeli. Belediye Meclisi ilave 53 milyon dolar talep etti; Times'ın Büyük Şehir köşe yazarı Ginia Bellafante'nin belirttiği gibi, Belediye Meclisi fonlarından 35 milyon dolar gelecek ve Adams yönetimi polis helikopterinin fiyatına yakın 18 milyon dolar sağlayacak.

Park savunucuları ayrıca şehrin yeşil alanlarının ve orada çalışan insanların ihmal edilmesinden de korkuyor. Eski park bekçisi ve 1.800 park hizmetleri çalışanını temsil eden dev kamu çalışanları sendikası DC 37'nin başkan yardımcısı Joseph Puleo, “Covid sonrası, parkları her zamankinden daha fazla insan kullanıyor” dedi. “Bakım güçlükle yetişebiliyor.”

New Yorkers for Parks savunuculuk grubundan Adam Ganser de bu duyguyu yineledi ve Adams'ın sık sık kamu güvenliği ve temizliği hakkında konuştuğunu belirtti.

Ganser geçen hafta bana “Parklarımız şehir alanının yüzde 14'ünü kaplıyor” dedi. Temiz ve güvenli tutacak işçiler olmayınca şehrin sıkıntı çektiğini söyledi. Bütçe müzakerelerini para kadar yaşam kalitesi meselesi olarak görüyor.

Ganser, bağışlar sayesinde Central Park, Prospect Park ve High Line gibi “mükemmel parkların” “harika durumda” kaldığını söyledi. Diğer 1.700 park ise tamamen şehir bütçesine bağlı.

Kütüphaneler aynı zamanda kemer sıkma önlemlerine karşı mücadele etmek için destekçileri bir araya getirdi; New York Halk Kütüphanesi ve 92 şubesine yapılan 25,5 milyon dolarlık kesinti ve şehrin diğer iki kütüphane sistemi olan Brooklyn Halk Kütüphanesi ve Queens Halk Kütüphanesi'ne yapılan 32,8 milyon dolarlık kesinti de dahil. Bu çabalar, geçen hafta sabah talk şovu “The View”un sunucusu Whoopi Goldberg'in kütüphane kapanışlarının etkisinden bahsetmesiyle New York'un çok ötesine ulaştı.

“Halk kütüphanelerini açık ve başarılı tutmak hiç bu kadar önemli olmamıştı” dedi. “Kütüphaneleri kapattığınızda, yalnızca insanların kitaplara erişimini engellemekle kalmaz, aynı zamanda İnternet erişimini ve dünyada çoğumuzun olduğu gibi kabul ettiği her türlü şeyi de engellemiş olursunuz.”

New York Halk Kütüphanesi başkanı Anthony Marx, eğer teklif edilen kesintiler geri alınmazsa, “bunun, şubelerimizin çoğunun beş günlük operasyonlara geçmek zorunda kalacağı anlamına geleceğini ve bunun düşünülemez olduğunu” söyledi.

Başka seçeneklerin de olduğunu söyledi ancak bunların hiçbiri iyi değil; daha az kitap satın almak veya bakımı geciktirmek gibi. Bana “Şu anda rekor kıran bir yazla karşı karşıyayız” dedi. “Biz insanların serinlemek için geldikleri yeriz. Klima sistemlerimiz bozulacak. Bu nedenle şubeleri kapatmak zorunda kalacağız.”

Belediye, müzakerelerin son tarihe kadar tamamlanacağını varsayıyor.

Hava durumu

Biraz daha serin ve nemli havanın gelmesiyle birlikte sıcaklık 30 derece civarında, çoğunlukla güneşli bir gün olacak. Akşam saatlerinde hava çok bulutlu olacak ve sıcaklıklar 21 dereceye kadar düşecek.

DİĞER TARAFTA OTOPARK

4 Temmuz'a (Bağımsızlık Günü) kadar geçerlidir.

Solun en büyük isimlerinden ikisi olan Temsilci Alexandria Ocasio-Cortez ve Senatör Bernie Sanders'ın yer aldığı megawatt etkinlikleri, anketlerde geride kalan ve reklama daha fazla harcama yapan Bowman'ı desteklemeyi amaçlıyordu. Bowman'ın Salı günkü ön seçimlerdeki rakibi – ılımlı bir Demokrat ve Westchester County yöneticisi olan George Latimer – daha çekingen bir yaklaşım benimsedi ve hafta sonunu belirgin vekiller olmadan zorlukla atlattı.

Meslektaşlarım Nicholas Fandos ve Claire Fahy'nin işaret ettiği gibi, onların farklı hafta sonları, çoğunluğu Westchester County'de olan ama aynı zamanda Bronx'un bir kısmını da içeren bir bölgede gördükleri zafere giden farklı yolları yansıtıyor. Bölge varlıklı banliyöler ve işçi sınıfı mahalleleri ile beyaz, siyah ve Latin kökenli seçmenler arasında bölünmüş durumda.

Bowman, ön seçimin sonucunun seçmen katılımına bağlı olduğunu söyledi. Sanders'la katıldığı bir etkinlikte “Bunun ikna etmeyle alakası yok” dedi. “Bizim insanlarımız var. Onların adamları var.”

İsrail yanlısı siyasi gruplar Bowman'ı 15 milyon dolar değerindeki olumsuz reklamlarla bombalarken, Latimer büyük ölçüde riske girmedi ve kendisini “yerel adam” olarak tanımladı – Bowman'ın “çok daha fazla bir kültür geliştiren bir kişi” olduğunu söylediğinin aksine. ulusal imaj”. Latimer, büyük ölçüde İsrail yanlısı grupların onu Bowman'ın İsrail'in Gazze'deki askeri harekâtına yönelik açık sözlü eleştirisine karşı koymaya teşvik etmesi nedeniyle geçen yılın sonlarında yarışa katıldı.

Sanders ve Ocasio-Cortez, Cumartesi günü Bowman'ın bölgesine birkaç kilometre uzaklıktaki Güney Bronx'ta düzenlenen mitingde hazır bulundu. Ocasio-Cortez, Bowman'ı, ateşkes ve İsrail'e yönelik Amerikan askeri yardımına son verilmesi çağrılarının onu İsrail karşıtı veya Yahudi karşıtı yaptığı yönündeki suçlamalara karşı savundu.

BÜYÜKŞEHİR Günlüğü

Yiyecek kamyonları bulun

Sevgili günlük:

57. Cadde ile Lexington'un köşesinde, sokakta yüzü aşağı dönük bir cep telefonu buldum. Ezilmesin diye yanıma aldım ama bırakacak iyi bir yer yoktu.

Devam etmesini istediğim bir trafik polisi memuru çok meşguldü ve bir polis memuru bulmamı önerdi. Etrafta polis memuru olmadığından ikinci en iyi şeyi yaptım: Her zaman kavşakta bulunan bir atıştırmalık büfesine gittim.

Satıcıya telefonu alıp alamayacağını sordum. Queens'te yaşıyorum ve telefonu düştüğü yerden çok uzağa taşımak istemedim.

Satıcı reddetti ama sonra telefon çaldı. Konuşmacıya ve görevliye verdim ve arayan kişiye nerede olduğumuzu anlatmaya çalıştım ama dil engeli bunu zorlaştırdı.

Sonunda satıcı telefonu açtı.

“57. ve Lexington!” diye bağırdı. “Gel, telefonunu ve şiş kebabını al! Şaşlık!”

Sonra telefonda ikinci bir sesin buraya geldiğini söylediğini, ardından üçüncü bir sesin nerede olduğumuzu sorduğunu duyduk. Caddenin karşısında sarı ceketli bir adamın kollarını salladığını ve başka bir adamın bize doğru yürüdüğünü gördük. Telefonun sahibinin kendisi olduğu ortaya çıktı.

Telefonunu verdim, satıcı şiş kebap ikram etti ve hep birlikte yola çıktık.

—Levi Fischman

Agnes Lee tarafından resimlenmiştir. Katkılarınızı buraya gönderin Ve Metropolitan Günlüğü hakkında daha fazlasını buradan okuyun.