Pancar çorbası kuşağı tarih oldu. Şimdi bir müzesi olacak.

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Pancar çorbası kuşağı tarih oldu. Şimdi bir müzesi olacak.
Günaydın Catskills’de, yerel bir inşaat müfettişinden yardım almış bir müzeye bakıyoruz. Ayrıca şehrin Rikers Adası ve Manhattan’daki 4.400 mahkûmun zorunlu duruşma olmaksızın hücre hapsine alınmasıyla ilgili 53 milyon dolarlık anlaşmasının ayrıntılarını da öğreneceğiz.

“Tarih falan filan, ne demek istediğimi anlıyor musun?” dedi Allen Freshman.

falan filan mı? Bu, Ulusal Tarihi Yerler Kaydı olacaktır. Bahsettiği “o” mu? Küçük Ellenville, NY’deki şehir merkezindeki tarihi bölgede, Times Meydanı’ndan yaklaşık 95 mil uzakta eski bir banka binası.

Çarşamba günü yapılan bir törenin ardından, belli belirsiz kolonyal tuğla bina, aynı zamanda Catskills’deki Fallsburg kasabasında inşaat müfettişi olarak da hizmet veren 71 yaşındaki bir tesisatçı olan Frishman’ın yardımıyla Catskills Borscht Kemer Müzesi olma yolunda ilerliyordu.

Görevi, sevgiyle ve halk arasında Borscht Kuşağı olarak bilinen yerdeki resort otellerin ve bungalov kolonilerinin kalbi olan solmuş ve harap binaları kınamaktı. “Üzücü bir iş,” dedi, “ama kazıcılar gelmeden önce çeşitli önemli nesneleri kurtarmanın zorunlu olduğunu anladım.”

Bu yüzden enkazın parçalarını alıp eve götürdü – neon tabelalar, telefon kulübeleri ve santraller, minderli tiyatro koltukları, 1930’ların buzdolapları.

Bu, New York, Mountain Dale’deki evinin arkasındaki, müzeye gönderilecek efemera ile dolu kulübeyi açıklıyor.

Frishman, “Amerikan’ın o parçasını korumak istiyoruz,” dedi. Müze açıldığında – ilk olarak bu yaz pop-up enstalasyon olarak ve nihayet 2025’te bina yenilendikten sonra – “o zamana geri taşınmış hissedeceksiniz.”

Zamanlamanın daha iyi olamayacağını söyledi, bunun Amazon Prime dizisi The Marvelous Mrs. Maisel’in akışıyla ilgisi var (son sezon olsa bile). Jennifer Gray ve Patrick Swayze’nin rol aldığı ve Catskill’in en ünlü otellerinden biri olan Grossinger’s’den esinlenilen 1987 yapımı Dirty Dancing filminin devam filminden de bahsediliyordu.

Frishman, müze “sadece benim gibi nostaljikler için değil” dedi. “Burada ne olduğunu öğrenmek isteyen gençler var, şehirden çıkan binyıllar.” Ancak müzenin “kurtarılmış bir hatıra koleksiyonundan daha fazlası” olduğunu söyledi. “Gizli bir anti-Semitizm çağında, bu bölgenin diğer tatil yerlerine erişimi reddedilen Yahudi ailelere nasıl hizmet verdiğini” anlatacak.

Ancak zaman değişti: Akupunktur, naturopati ve yoga sunan Kutsher yerleşkesini de içeren 1.300 dönümlük bir alanda bir sağlıklı yaşam tesisi açıldı. Grossinger yakınlarındaki ana binalardan biri de 2022’de çıkan bir yangının ardından yıkıldı. Bu noktada, bina bir çalılık ve itfaiyecilerin kesmek zorunda kaldığı bir kapı ile çevriliydi.

1960’larda Grossingers’ın 1.200 dönümlük arazide 36 binası olduğu zamanlar ne kadar farklıydı.

Ya da Debbie Reynolds’ın orada Eddie Fisher ile evlendiği 1950’ler. Ya da 1950’lerde Elizabeth Taylor’ın üçüncü kocası Mike Todd bir uçak kazasında öldükten sonra. Dedikodu sütunları, Reynolds ile hala evli olan Fisher’ın Taylor’la çıkmaya başladığını söyledi.

Grossingers’ın duayeni Jennie Grossinger’ın 1958’de “Debbie muhteşem, Eddie de öyle” dediği aktarılmıştı. “Umarım küçük gri bulutlar gibi eser.”

Olmadı. Fisher, Reynolds’tan boşandı ve 1959’da Taylor ile evlendi.

Müzenin eş başkanı Andrew Jacobs, otellerin ve bungalov kolonilerinin, müzenin eski binasına taşındığı banka tarafından finanse edildiğini söyledi. Banka 1950’lerde battı. Bundesbank denetçileri hesapları dengeleyemediğinde başkanları tutuklandı. Hükümet, hem bir kağıt imalatçısı hem de Fallsburg’daki bir otel tarafından fazla çekilmiş hesaplara çek yazıldığını söyledi. Çekleri geçerken müşterilere “Alınca bana ödeyin” dediği bildirildi.

Yapmadılar. Bankanın açığının 1,3 milyon dolar olduğu söyleniyor.

Frishman gibi Jacobs da müzenin amacının “pancar çorbası kuşağı dönemini korumak ve kutlamak” ve “gelecek nesillerin buranın komedi ve Amerikan eğlencesi için bir kuluçka makinesi olarak Amerikan halkı üzerindeki etkisini anlamasını sağlamak” olduğunu söyledi. Amerikan kültürü vardı”.

Hava durumu

60’ların ortasındaki sıcaklıklarda çoğunlukla güneşli bir günün tadını çıkarın. Akşam hava çoğunlukla açık olacak ve sıcaklık 50’lerin ortası olacak.

İKAMELİ OTOPARK

Bugün geçerli. Yarın (Ramazan Bayramı) açıklanacak.

Bir toplu davadaki uzlaşma, şehrin Ceza İnfaz Kurumu’nun dahil olduğu en büyük davalardan biridir. Şehrin nihayetinde ödediği miktar, kaç tane mağdurun paradan pay talep ettiğine bağlıdır.

Dava, şehri sorunlu Rikers Island kompleksi ve Manhattan’da hapishane kurallarını çiğnemekle suçlanan mahkumlar için zorunlu duruşmalar düzenlememekle suçladı. Duruşmaların, Manhattan’daki federal bölge mahkemesine sunulan yerleşim belgelerine ve Islah Kurulu kurallarına göre, bu tür ihlallerle suçlanan mahkûmlar ortak alanlardan hücre hapsini de içerebilecek kısıtlayıcı konaklama yerlerine taşınmadan önce yapılması planlanıyor.

Davayı açan avukatlardan biri olan Eric Hecker, ceza infaz kurumunun suçlardan hüküm giymemiş kişileri dinlemeyi reddederek “Anayasayı yüzsüzce görmezden geldiğini” söyledi. Teşkilat “yasa dışı olduğunu biliyordu” dedi, ancak tutukluları dört yıldan fazla bir süredir kısıtlayıcı konutlara koydu.

Şehrin hukuk departmanı sözcüsü Nicholas Paolucci, Rikers’ın güvenliğinin bir öncelik olduğunu ve bazı tutukluları kısıtlı barınaklara yerleştirme kararının “bu güvenlik endişelerini yansıttığını” söyledi. Ayrıca “bu davaya yol açan uygulamalar değişti” dedi.

Anlaşma, hücre hapsini sona erdirmeye yönelik yasama çabalarının durmasıyla geldi. Geçen Eylül ayında Belediye Meclisi, hapishane sisteminde cezai ayrı tutma olarak bilinen hücre hapsini sona erdirecek bir yasa tasarısı hakkında bir duruşma yaptı ve ardından personele veya diğer mahkumlara zarar verme içeren ihlallerle suçlananlar, hücrelerinde 23 saat kilitli kalmaya mahkum edildi. Konsey henüz tasarıyla ilgili başka bir halka açık oturum düzenlemedi veya planlamadı.

Sevgili günlük:

Akşam olmuştu ve günü yıkamam gerekiyordu.

İkinci Cadde’den aşağı inen bir taksinin arka koltuğunda tek başıma oturuyordum, başım tamamen sağa dönüktü. Gözlerim kocaman açılmıştı ve bilerek kırpmıyordum.

Her geçen bloğun yüzeyini basitçe kaydırarak “bölgeden çıkmaya” çalıştım. Benim okyanusum, cadde. Sörf tahtam, taksi. Bedenim, gevşedi.

Şaraphanelerden, çamaşırhanelerden, kafelerden hızlı kırmızı, sarı, mavi flaşlar. Kuzeye ve güneye koşan cesetler. Çöp kutuları, meyve standları, park etmiş arabalar.

Kırmızı ışıkta sağımdaki bir takside bir kadın durdu, camını indirdi ve elini uzattı.

“Üzgünüm,” dedi şoförüme. “O kadın öldü. Efendim, yolcunuz öldü.”

Taksisinden inmeye başladı.

“Ah hayır,” dedi arabaya geri dönerken. “Üzgünüm.”

Işık değişti ve devam ettim. Birkaç dakika sonra başımı kaldırdım.

Şoföre “O kadın öldüğümü mü düşündü?” diye sordum.

“Evet, sanırım,” dedi.

– Melissa Hotchkiss

Agnes Lee’nin çizdiği. Başvuruları buraya gönderin Ve Büyükşehir Günlüğü’nün devamını buradan okuyun.