New Yorklular ortak mutfak ve banyolu evlere mi taşınacak?

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
New Yorklular ortak mutfak ve banyolu evlere mi taşınacak?
Günaydın Bugün perşembe. Bugün boş ofis alanını dairelere dönüştürme fikrine bakacağız.

Peki ya kendi mutfağınız veya banyonuz olmayan bir dairede yaşıyorsanız?

5Boro Enstitüsü adlı New York’lu bir düşünce kuruluşu, bu tür konutların şehrin karşı karşıya olduğu iki krizi hafifletebileceğini söylüyor: Manhattan’ın kronik konut sıkıntısı ve ofis alanı fazlası. 5Boro, boş ofis alanının, ortak mutfak ve banyolarla “esnek ortak yaşam” için konutlara dönüştürülebileceğini iddia ediyor.

5Boro yeni bir raporda, bu tür dönüşümlerin geleneksel ofisten konuta dönüşümlerden daha az maliyetli olacağını ve daha hızlı tamamlanabileceğini savunuyor.

5Boro’ya göre Manhattan’da 100 milyon metrekarenin biraz üzerinde ofis alanı mevcut. Uzun vadeli kiralamalar yenilenmezse veya uzaktan çalışma daha az çalışanın ofise gitmesi anlamına geldiğinden ticari kiracılar daha az yer kaplarsa bu sayı artabilir.

5Boro’nun raporu, esnek birlikte yaşamanın, ortak yaşamanın veya “yetişkin yurtlarının” bir çeşidinin boş alanları apartmanlara dönüştürebileceğini ve genellikle ofisten konut projelerine engel olan mimari ve düzenleyici sorunların üstesinden gelebileceğini söylüyor. Grup, şehri pilot yenileme çalışması yapmaya çağırıyor.

5Boro’nun genel müdürü ve konuyla ilgili yeni bir raporun yazarı Grace Rauh, “Konut krizinin durumu ve New York’un dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında birinci sırada olduğu gerçeği göz önüne alındığında, yeni fikirler denememiz gerekiyor” dedi. Apartmanlardaki ofisleri dönüştürüyoruz. “Bunun sadece mümkün olduğuna inanmakla kalmıyoruz, aynı zamanda bunun, ofisleri konut binalarına dönüştürerek yaratılabilecek konut miktarını en üst düzeye çıkarmanın ve kiraları kiracılar için çok daha uygun hale getirebilmek için maliyetleri en aza indirmenin bir yolu olduğuna da inanıyoruz. ”

5Boro’nun raporu, konut kiracılarının kullanılmayan ofis alanlarında barındırılmasının “zor durumdaki ticari ofis sektörü için ileriye dönük potansiyel bir yolu” temsil edeceğini söyledi. Rapora göre ofisleri esnek ortak yaşam alanlarına dönüştürmek, geliştiricilerin ofisleri dairelere dönüştürmek için harcadığı metrekare başına 300 ila 500 ABD dolarının yarısına mal olacak.

Rapora göre ortak yaşamanın kiracılara ekonomik faydaları da var: Ortak yaşayan dairelerin kira maliyetinin geleneksel dairelere göre yüzde 30 daha düşük olduğu belirtiliyor. Raporda, “NYC’yi çok pahalı bulan veya şehre taşınmayı göze alamayan Y kuşağı ve Z kuşağı üyeleri için” birlikte yaşamanın özellikle çekici bir model olabileceği belirtiliyor. Burada tek odalı dairelerde yaşamak için prim ödüyoruz.”

Tek kişilik otel odaları 1970’li ve 1980’li yılların anılarını hatırlatabildiğinden, aslında ortak mutfak ve banyolu, pencereli küçük odalardan oluşan daireler geleceğe dönüş hissine sahiptir.

5Boro tarafından önerilen pilot proje, önceden evsiz olan insanlara yer sağlamayı amaçlamıyor; Bunlar piyasa fiyat yelpazesinin uygun fiyatlı ucundaki birimlerdi.

İmar kısıtlamaları ve bina kodları gibi mevzuatla ilgili engeller, ofisten konuta dönüşümleri maliyetli veya imkansız hale getirebilir. 5Boro’ya göre şehir, bir konut binasında minimum yaşam alanı olarak 150 metrekareyi belirliyor. Bazı otel odaları sadece birkaç metrekare daha küçüktür, ancak belirli bir kattaki odaların boyutunu veya şeklini değiştirmek için gerekli olan yapısal yenilemeler çok yüksek maliyetli olabilir.

Raporun bir bölümünde “iç pencere esnekliği”, yani bir odaya bitişik odaya bakan bir pencere yerleştirilmesi tartışılıyor. Şehrin bina kanunu ve eyaletin çok aileli konut kanunu genellikle yatak odalarının, oturma odalarının ve mutfakların en az bir dış pencereye sahip olmasını gerektirir.

Rauh, “New York’ta konutla ilgili düzenleyici çerçeveyi değiştirmenin oldukça zor olduğunu” kabul etti ancak “şehrin deney yapmasına ve yenilik yapmasına izin verecek reform alanı” olduğuna inandığını söyledi.

Belediye Başkanı Eric Adams, düzenlemelerin bu tür dönüşümleri engelleyebileceğinin farkında. Ağustos ayında, “Konut geliştirmede istekli katılımcılarla birlikte, bu kadar çok boş ofis alanının atıl kalması inanılmaz ve biz de önümüzde duruyoruz” dedi. “Eh, artık yoldan çekilmenin zamanı geldi, böylece bu ofis odacıklarını güzel yaşam alanlarına dönüştürebilir, böylece yaşadığımız konut kriziyle başa çıkabiliriz.”

Hava durumu

Sıcaklığın 70 dereceye ulaştığı güneşli bir günün tadını çıkarın. Gece boyunca hava bulutlu, ilerleyen saatlerde yağmur ihtimaliyle birlikte en düşük sıcaklık 63 derece olacak.

ALTERNATİF OTOPARK

Cumartesi (Şemini Atzeret) tarihine kadar geçerlidir.

Göçmenler

Daha fazla yerel haber

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Odanın ortasında

Sevgili günlük:

New York’ta doğdum ve yıllardır kızlarımı şehre getiriyorum.

Gezilerimizden birinde Lincoln Center yakınında birçok kez yemek yediğimiz bir restorana gittik. Kızımın şehirde yaşayan iki üniversite arkadaşı da aramıza katıldı.

Etrafımızdaki yoğun sohbetin tadını çıkarabilmek için yemek odasının ortasında bir masa istedim.

Oturduğumuzda, yakınlarda oturan bir kadının, görünüşe bakılırsa ailesiyle, genç ve yaşlı üyeleriyle birlikte oturduğunu fark ettim ve o da beni fark etmiş görünüyordu. Kızlarım, onların arkadaşları ve ben içkilerimizi sipariş ettikten sonra kadın omzuma dokundu.

“Çantanı seviyorum” dedi. Kızlarımdan birine ait olduğunu söyledim.

Kadın konuşmaya devam etti ve kısa sürede kızlarım da katıldı. Biz farkına bile varmadan onun masası (ebeveynleri, kocası, ergenlik çağındaki kızı) ve bizimki uzun zamandır kayıp olan bir aile gibi davranmaya başlamıştı.

Yemekler geldi ve hepimiz yemeye başladık. Garsona, içtikleri bir şişe şarabı daha getirmesini söyledim. Yeni arkadaşım yanıma geldi ve bana sarıldı. Ben de ona sarıldım. Hiçbir şey söylemedik.

Tatlı siparişi vermeden önce bizim için çeşitli ikramlar sipariş ettiler. Güldük. Garsona tatlı getirmesini söyledim, tatlılar gelince alkışladılar. Biz tezahürat yaptık.