New York şehrinin evsizler barınaklarında rekor 100.000 kişi

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,109
0
0
New York şehrinin evsizler barınaklarında rekor 100.000 kişi
New York City, ülkenin güney sınırından gelen göçmen akınıyla bu hafta üzücü bir dönüm noktasına ulaştı: Şehir yetkilileri Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ilk kez evsizler barınaklarında 100.000’den fazla insan olduğunu söyledi.

Günler önce şehir, barınaklardaki göçmen sayısının 50.000 sınırını geçtiğini ve ilk kez şehirdeki evsizler barınaklarındaki insanların çoğunluğunu oluşturduklarını söyledi.

Şehir, 2022 baharında çok sayıda gelmeye başladıklarından beri Belediye Başkanı Eric Adams yönetimindeki göçmenleri barındırmak için 1 milyar doların üzerinde para harcadı. Gelecek yıl 4 milyar doların üzerinde harcama yapılması bekleniyor.

Şehir yetkilileri bu durumu eyalet ve federal hükümetlerden yardım istemek için başka bir fırsat olarak kullandı: şehir dışındaki göçmenler için geçici konut bulma konusunda yardım; Burada bulunanları beslemeye ve barındırmaya yardım edin. çalışma izni alma konusunda yardım; Sığınma başvurularında kendilerine yardımcı olacak avukatların ve hatta ilgilenen avukat olmayan kişilerin bulunmasına yardımcı olun.

Belediye Başkan Yardımcısı Anne Williams-Isom, krizle ilgili haftalık haber brifinginde “Ulusal koordinasyon olsaydı, New York şehrinin üzerindeki yük bu kadar büyük olmazdı” dedi.

Sadece geçen hafta 2500 sığınmacının barınaklara yerleştirildiğini söyledi. Şu anda sığınma evlerinde barınan 50.000 kişinin üçte ikisinden fazlası çocuklu aileler.

Aynı zamanda şehirde göçmenlik geçmişi olmayan evsizlerin sayısı da artabilir. Bay Adams göreve geldiğinde, şehrin ana konut sisteminde 45.000 kişi yaşıyordu. Şu anda 81.000’in üzerinde var ve şehir ayrıntı vermese de, sistemdeki göçmen olmayanların sayısı 50.000’e yakın görünüyor. (Şehre göre en az 17.000 göçmen, büyük oteller ve özellikle onları barındırmak için kurulmuş diğer tesisleri de içeren ana konaklama sisteminin dışındaki tesislerde bulunuyor.)

Genel olarak, ülkenin en büyük şehrinde yaklaşık 80 kişiden birinin daimi ikametgahı yoktur.

Göçmenler şu anda, yönetimin geçen hafta yerinde duş bulunmadığını duyurduğu oteller, düzenli sığınma evleri, devasa “acil durum merkezleri” ve “dinlenme merkezleri” dahil olmak üzere 150’den fazla yerde barındırılıyor.

Zaman zaman, şehrin göçmenleri ağırlayan bir yer olarak itibarına meydan okudular.

Geçen ay, yetkililerin sınırda çok sayıda göçmeni sınır dışı etmesine izin veren ulusal bir göçmenlik politikasının sona ermesinin ardından, göçmenlerin sayısı arttı ve bu da şehri sığınak yatağı sunmak isteyen herkese benzersiz adli yetkisinden feragat etmeye sevk etti. .

Brifingde Bayan Williams-Isom’a şehrin göçmen sayısında daha fazla bir artış bekleyip beklemediği soruldu. Cevabı depresif ve umutsuz geliyordu.

“Hala o dalganın ortasındayız” dedi. “Ve böylece daha fazla mı olacak, daha az mı olacak? Hiçbir fikrim yok çünkü biz sadece ön kapıya gelenleri önemsiyoruz ve insanlar ön kapıya geldiğinde elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.”

“Kırılma noktasında olduğumuzu biliyorum,” diye ekledi, “ve varış merkezimize gelip orada bitkin bir şekilde oturan, merak eden ve yeterince yerimiz olduğunu uman çocukları görmek kalbimi kırıyor.” Vardı.”