New York Halk Kütüphanesi’nin Midtown şubesi bir kafe ve ziyaretçi merkezi ekliyor

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,109
0
0
New York Halk Kütüphanesi’nin Midtown şubesi bir kafe ve ziyaretçi merkezi ekliyor
Beşinci Cadde’deki iki taş aslanın koruduğu görkemli Güzel Sanatlar kütüphanesi, Farrah Denson’ın Yukarı Batı Yakası’nda bir genç olarak büyümek istediği yer değildi.

Çok resmi ve çok korkutucuydu, diye hatırladı. En iyi davranışında olması ve hiçbir şeye dokunmaması gerektiğini hissetti. Ve ana girişe giden tüm basamakları tırmanmaktan korkuyordu.

Şimdi 34 yaşında olan ve Jersey City’de yaşayan Bayan Denson, “Adliyeye giriyormuş gibi hissettim” dedi. “Takılacak bir yer değildi.”

Bugün, New York Halk Kütüphanesi’nin -resmi adıyla Stephen A. Schwarzman Binası olarak bilinen- ünlü araştırma kütüphanesi, Midtown Manhattan’ın gökdelenleri arasındaki zarif zemininde hâlâ her zamanki gibi heybetli ama çok daha sıcak bir yer haline geldi. .

Kalabalık bir şehirde kamusal alana duyulan ihtiyaç hızla artarken, 1911’de inşa edilen anıtın devam eden 200 milyon dolarlık yenileme çalışması, kapılarını ve dünyaca ünlü koleksiyonlarını daha fazla insana açmayı amaçlıyor – sadece mermer salonlarında uzun süredir dolaşan bilim adamları ve yazarlara değil -. pandemiden beri.

Geçen ay, 40. Cadde boyunca yeni bir giriş açıldı ve ziyaretçilerin Beşinci Cadde ön basamaklarını atlayarak köşelerinde bankların olduğu sessiz, gölgeli bir açık hava meydanından girmelerine olanak sağladı. Bayan Denson’ı bu hafta sonunda kütüphaneye getiren de buydu.

Bayan Denson, plazayı sokaktan gördükten sonra, “Farklı bir şey olduğunu biliyordum,” dedi. “Geri çekilme gibi. Burası benim küçük yerim olabilir.”

Kütüphane ayrıca umumi tuvaletleri modernize etti, hediyelik eşya dükkanını önemli ölçüde genişletti ve Amy’s Bread’in basit yemek kamyonunu tamamen dolu bir kafeye dönüştürdü.

Lobinin hemen dışında, haritaların saklandığı bir oda, binanın ayrıntılı bir modeli ve kütüphanenin tarihi ve koleksiyonlarına genel bir bakış sağlayan etkileşimli ekranlarla bir ziyaretçi merkezine dönüştürüldü.

Eserlerin kopyaları, ziyaretçi merkezindeki masalara yerleştirildi ve görüntülenebilir ve dokunulabilir. Augusta Savage’ın 1939 New York Dünya Fuarı’ndaki “Lift Every Voice and Sing” adlı heykelinin bir maketi ve Keith Haring’in AIDS kriziyle ilgili bir posteri var.

Ülkedeki en büyük kütüphane sistemi olan 88 şubeye sahip New York Halk Kütüphanesi’nin başkanı Anthony W. Marx, “Herkesin koleksiyonlara ve kütüphanenin sunduğu her şeye sahip olduğunu hissetmesini ve memnuniyetle karşılanmasını istiyoruz” dedi. dört araştırma merkezi.

Bay Marx, 1970’lerde bir genç olarak kütüphanede hoş karşılanmadığını hissetti. “Ana binanın yanından geçtiğimi ve ‘Bu çok şık görünüyor’ diye düşündüğümü hatırlıyorum ve gözüm korkmuştu” dedi. “İçeri girmedim. Bu benim gibi insanlar için değil, sadece gösterişli insanlar için diye düşündüm.”

Bay Marx, fiilen girdiği otuzlu yaşlarına kadar değildi. Artık binada bir ofisi var ve burayı daha hoş hale getirmek için çabalara öncülük etti. Mevcut yenileme neredeyse tamamen özel fonlardan finanse edildi.

Ancak kütüphane personeli daha fazla kişiye ulaşmaya çalışsa da, programları için bütçe kesintileri tehdidiyle bir kez daha karşı karşıya kaldılar. Ocak ayında Belediye Başkanı Eric Adams, şehrin üç halk kütüphanesi sisteminde potansiyel 36 milyon dolarlık kesinti önerdi, ancak daha sonra kütüphanenin destekçilerinin yoğun baskısı altında pes etti.

Bay Marx, “Her yıl böyle bir şey olduğunda, halk ‘Hayır, kütüphaneler farklı’ diyor” dedi. “Onlar, hem zenginlere hem de fakirlere ulaşan bu şehrin kamu dokusunun ayrılmaz bir parçası.”

Weinshall, 2020’de başlayan ve 2024’te tamamlanması beklenen araştırma kütüphanesinin yakın zamanda yenilenmesinin, kütüphane yetkililerinin araştırma ve ödünç verme kütüphaneleriyle bağlantılı bir Midtown kütüphane kampüsü oluşturma planının bir parçası olduğunu söyledi. kütüphanenin baş işletme görevlisi. Amaç, insanları aralarında gidip gelmeye teşvik etmekti. Eskiden Orta Manhattan Kütüphanesi olarak bilinen ödünç verme kütüphanesi, 200 milyon dolarlık ayrı bir yenilemenin ardından 2021’de Stavros Niarchos Vakfı Kütüphanesi olarak açıldı.

Araştırma kitaplığının içine, insanlara neler kaçırdıklarını göstermek için 2021’de koleksiyonlarından öne çıkanları içeren kalıcı bir enstalasyon eklendi. New York Halk Kütüphanesi’nin hazinelerinin Polonsky sergisi, aralarında Charles Dickens’ın masası, Benjamin Franklin’in 1783 pastel bir portresi ve Shakespeare’in Collected Works’ün altı ilk baskısı da dahil olmak üzere kasalara ve arka odalara saklanmış 1000’den fazla öğeyi gösteriyor.

Ücretsiz sergi bu hafta itibariyle bir milyona yakın ziyaretçi çekti.

Bolivya’dan bir turist olan 27 yaşındaki Luca Prudencio, geçtiğimiz günlerde ziyaretçi merkezi ve sergiye uğradı ancak her şeyi görmediğini söyledi. Yani bir dahaki sefere New York’a geldiğinde, kütüphane onun listesinin başında olacak.

“Bunu gerçekten heyecan verici buluyorum” dedi. “Kesinlikle sıkıcı bir kütüphane değil.”