Menendez meydan okurcasına istifa etmeyeceğini söyledi

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Menendez meydan okurcasına istifa etmeyeceğini söyledi
New Jersey’den Senatör Robert Menendez Pazartesi günü, kariyerini ve özgürlüğünü tehdit eden yolsuzluk iddialarını kamuya açık bir şekilde ele almak için siyasi şöhrete yükseldiği Demokratların kalesi olan New Jersey’deki tanıdık Hudson County bölgesine döndü.

On yıl içinde ikinci kez kürsüde tek başına dururken ve ikinci kez rüşvetle suçlanırken, istifasını isteyen koroya boyun eğmeye niyeti olmadığını açıkça ortaya koydu.

İddiaların savcılar tarafından “olabildiğince müstehcen bir şekilde” ifade edildiğini söyledi.

Bir Demokrat olan Bay Menendez, şiddetli yağmur Union City’deki Kübalı mültecilerin çocuğu olarak büyüdüğü yerden çok da uzak olmayan bir devlet kolejinin pencerelerini yağdırırken, “Bunun şimdiye kadarki en büyük kavga olacağının farkındayım” dedi.

Ancak duruşma tamamlandığında “Sadece temize çıkmakla kalmayıp aynı zamanda New Jersey’in kıdemli senatörü olmaya devam edeceğim” demesini beklediğini söyledi.

69 yaşındaki Bay Menendez önce İngilizce, ardından İspanyolca konuştu ve Cuma günü üç suçlamanın açıklanmasının hemen ardından ilettiği mesajın çoğunu tekrarladı. O, “tüm gerçeklerin ortaya konulabilmesi için” sabırlı olmaya teşvik etti.

Bir dizi televizyon kamerasıyla ve yalnızca ayakta durabilen muhabir kalabalığıyla karşı karşıya kalırken, aile üyeleri ya da en sadık siyasi müttefiklerinden herhangi biri ona eşlik etmiyordu. Arkasında, bir duvarın önünde “sıradan insanlar ve beni tanıyan seçmenler” dediği yaklaşık iki düzine kişi oturuyordu.

Bay Menendez, savcıların rüşvet olarak aldığını söylediği altın külçeleri ve bir Mercedes-Benz’in de aralarında bulunduğu hediyelerle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlamadan ayrıldı.

Bununla birlikte, Temmuz 2022’de bir kiralık kasa ve Englewood Cliffs, New Jersey’deki evinde yapılan arama sırasında araştırmacıların bulduğu 550.000 dolarlık nakit paranın büyük bir kısmı giysilerin içinde saklanmış ve dolaplar zarflara doldurulmuştu. Nakit paranın bulunduğu bazı zarfların üzerinde, bu plana dahil olan bir iş adamının parmak izleri vardı.

Bay Menendez, evde tutmak için tasarruf hesaplarından nakit çekmenin kendi alışkanlığı olduğunu ve bu eğilimin ebeveynlerinin komünist Küba’daki deneyimlerinden kaynaklandığını söyledi.

“Bu eski moda görünebilir” dedi ve şunu ekledi: “Diğer konuları mahkemede gündeme getirmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.”

Bu, Manhattan’daki federal savcıların kendisini ve eşi Nadine Menendez’i, Mısır hükümeti ve iş dünyası adına siyasi nüfuzları karşılığında yüzbinlerce dolar rüşvet almakla suçlayan 39 sayfalık iddianameyi ortaya çıkarmalarından bu yana ilk kez kamuoyu önüne çıktı. New Jersey’deki ortaklar.

İddianamede, Mısır’a yardım ve silah satışlarının yanı sıra Bay Menendez’in eyalet ve federal savcıları üç ceza davasında ortaklarına yumuşak davranmaya ikna etme çabaları da dahil olmak üzere geniş kapsamlı bir siyasi yolsuzluk ağının ana hatları çizildi.

Bay Menendez ve rüşvet komplosundaki diğer sanıkların (karısı ve New Jersey’li üç iş adamı) suçlamalara yanıt vermek üzere Çarşamba günü Manhattan’daki federal mahkemeye çıkması bekleniyor.

Senato Demokratları tarafından kabul edilen iç yönetim kurallarının gereği olarak Cuma günü Dış İlişkiler Komitesi başkanlığı görevinden istifa etti.

Senatörle üç yıldır evli olan 56 yaşındaki Menendez, basın toplantısına katılmadı.

Uzun zamandır arkadaşı olan New Jersey’li bir geliştirici olan Joseph Panepinto, Bay Menendez’in ofisinin arayıp etkinliğe katılmasını istediğini söyledi. 40 yıllık dostuna destek olmak için orada olmak istediğini söyledi.

Bay Panepinto, “Bir sorunu olduğunu görüyorum” dedi. “Umarım masumdur. Suçlu olduğu kanıtlanırsa bedelini ödeyecek” dedi.

“Ne oldu? Bilmiyorum” diye ekledi. “Hiçbir fikrim yok. Evinde neden bu kadar çok para olduğunu merak ediyorum ama bu onun meselesi.”

Bay Menendez’in yakın müttefiki New Jersey Valisi Philip D. Murphy, suçlamaların açıklanmasından birkaç saat sonra senatörün istifasını talep etti ve eyalet çapında Demokrat liderlerden benzer mesajların gelmesine neden oldu.

Ancak Washington’da Demokratların tepkisi daha sessizdi; Sayın Menendez’in yakın arkadaşı olan New Jersey Senatörü Cory Booker, Pazartesi günü geç saatlerde iddianamede yer alan iddialara ilişkin hâlâ kamuoyuna bir açıklama yapmamıştı.

Beyaz Saray’da Başkan Biden’ın basın sözcüsü Karine Jean-Pierre, Bay Menendez’in istifa edip etmeme kararının “ona ve Senato liderliğine ait olacağını” söyledi.

Üçüncü dönemine giren Güney Jersey Demokrat Temsilcisi Andy Kim, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki yıl yapılacak ön seçimlerde Bay Menendez’e meydan okuyacağını ve bir kampanya komitesi kurmak için hiç vakit kaybetmediğini söyledi.

Bay Kim Pazartesi günü eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X’te “New Jersey daha iyisini hak ediyor” dedi. “Menendez az önce bir basın toplantısı düzenledi ve istifayı reddettiğini yineledi. O zaman onu ön seçimde yenmeliyiz.”

New Jersey’deki Demokratların tepkisi, çoğu Demokrat liderin Bay Menendez’in, kabul edilen siyasi iyilikler karşılığında zengin bir doktordan rüşvet aldığı suçlamasıyla federal mahkemeye çıkarken kararlılıkla onun yanında durduğu 2017’den belirgin bir sapmaydı.

Jüri oybirliğiyle bir karara varamadı ve yargıcın en ciddi suçlamaları reddetmesinin ardından Adalet Bakanlığı Bay Menendez’e yeniden suçlamada bulunmayı reddetti.

Pazartesi günkü basın toplantısında Bay Menendez önceki davasından bahsetti. “Savcıların bazen bazı şeyleri yanlış anladığını unutmayın” dedi. “Maalesef biliyorum.”

Yine de Cumhuriyetçiler, Bay Menendez’in hukuki sorunlarının, milletvekillerinin eyalet Meclisi ve Senatosu’nda yeniden seçilmek için yarıştığı Kasım ayında seçmenleri kazanma çabalarını güçlendireceğini söyledi.

Eyaletteki Cumhuriyetçi Parti sözcüsü Alexandra Wilkes, “Onun sessizce gitmemesi Demokratlar için gerçek bir sorun” dedi.

“Eğer bir Demokratsanız, bunun her gece her haber kanalında en çok konuşulan haber olmasını istemezsiniz.”

Elise Genç Ve Katie Rogers raporlamaya katkıda bulunmuştur.