Madman Espresso ve Sorsó’dan Marco Vacchi pazar günlerini nasıl geçiriyor?

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Madman Espresso ve Sorsó’dan Marco Vacchi pazar günlerini nasıl geçiriyor?
Güzel sanatlar ve portre fotoğrafçısı Marco Vacchi, aynı zamanda Greenwich Village’daki University Place’in resmi olmayan belediye başkanıdır ve Dokuzuncu ve 10. Caddeler arasındaki üç mülkü (Madman Bakery, Madman Espresso ve bir şarap barı olan Sorsó) yönetmektedir.

2011’den bu yana New York’ta yaşayan, Ravenna, İtalya’nın yerlisi Bay Vacchi, “Küçük bir yerel kafenin özgünlüğünü korumak istiyorum” dedi. “Kafelerde büyüdüm ve o duyguyu burada yaşamak istedim.”

Gidon bıyıklı 42 yaşındaki mağaza sahibi, hafta içi her gün mağazalarının etrafında uçuyor ve aralarında şarap barının ortakları olan aktör Alec Baldwin ve cilt bakımı girişimcisi Alex Chantecaille’in de bulunduğu sadık yerel grupla sohbet ediyor. Ancak pazar günleri Sorsó kapalı ve kafeler (aynı zamanda Bleecker Caddesi ve Astor Place’deki Madman şubelerini de işletiyor) akşamın erken saatlerinde kapanıyor. Bay Vacchi, “Bu, her şeyi gerçekten basit tutmaya çalıştığım bir gün” dedi.

Bay Vacchi, Greenwich Village’da olmadığı zamanlarda Chelsea’deki stüdyosunda çalışıyor ve burada bir fotoğraf kitabını tamamlıyor ve yakında açılacak bir galeri sergisine hazırlanıyor. Eski bir model ve fırınının ortağı olan 32 yaşındaki eşi Mariola Vacchi ile Chelsea’de yaşıyor; 4 aylık kızı Mia; ve köpeği De Niro adında bir Parson Russell Terrier.

OTOMATİK SAAT Genelde alarmdan bir dakika önce uyanıyorum, sabah 6:45’te otomatik bir saat gibi olup her şeyi kontrol etmek için uyanıyorum. Mağazalardan birinde acil bir durum olup olmadığını asla bilemezsiniz: Kahveyi, sütü, hamur işlerini dağıtmadılar. Her gün.

İlk önce ilk şeyler: Bebeği kontrol etmek için yatak odasına gidiyorum. Daha sonra Bialetti Express Moka’mla kahve yapıyorum. Acil durumlara karşı evimde her zaman üç veya dört torba kahve çekirdeği bulunur. İtalyanlar sabahları kahve olmadan çok tartışmacı olabiliyorlar.

DE NIRO’yla çıkış Köpeği aşağı indiriyorum ve 30-40 dakika yalnız kalıyorum. Ona De Niro diyoruz çünkü Taxi Driver’daki Robert De Niro gibi doğal bir mohawk’a sahip. O, Teksas’tan köpekleri kurtaran Ruff House Rescue’nun kurtarıcısı. 11. Cadde ve 22. Cadde’deki Chelsea Waterside Park’taki köpek parkına gidiyoruz. Eve giderken Kossar’s Bagels ve Bialys’ten simit alıyorum.

KAHVALTI VE BAŞKA BİR YÜRÜYÜŞ Eğer morali iyiyse Mariola yumurta, avokado tostu veya krep yapmış olabilir. Pazar günleri evde kahvaltı yaptığım günlerdir. Hafta içi kahvaltıda genellikle sadece kahve ve birkaç kurabiye içerim. Kahvaltıdan sonra Mariola bebeği besliyor ve alt katta kısa bir yürüyüşe çıkıyoruz. Mia bebek arabasında uyuyor. Sabah 9.30’da yukarı çıkıyoruz.

Şehir merkezinden gelen müdavimler University Place ve Bleecker’deki kafelere göz atıyorum ve müdavimlerimle bir kahve içip gülüyorum. Fazla kalmamaya çalışıyorum ama en az bir saat.

ACİL ÇALIŞMA ZAMANI Daha sonra günümün ikinci kısmına, yani yaratıcı kısmına başlamak için stüdyoma gidiyorum. Şu anda yeni fotoğraf kitabım “Statuesque” için çalışmaları seçip rötuş yapıyorum. Klasik pozlardaki ancak pop dokunuşlu model portrelerimin bir koleksiyonudur. Hafta boyunca işim çok yoğun olduğundan, işleri halletmek için stüdyomda saatler harcamanın aciliyetini hissediyorum. Eğer bunu kendiniz yapmazsanız kimse size yardım etmeyecektir.

Kitabım üzerinde çalışmak istemediğimde resim yapıyorum. 4 x 5 fitlik büyük bir tuval üzerinde çalışıyorum. Eskiden yağlı boyayla çalışıyordum ama kokusu, kuruma süresi ve yanıcılığı beni akrilikle çalışmaya yöneltti.

Bilgisayarımdan müzik dinliyorum. Klasik olabilir – Beethoven, Mozart, Prokofiev – veya daha modern olabilir; Django Reinhardt veya Led Zeppelin’den Arctic Monkeys’e kadar her şey olabilir.

ÖĞLEN ARASI Öğleden sonra 2.30’da daireye dönüyorum ve hemen bir tabak makarna yiyoruz. Mariola ragù yapar ve sonra dondurur, böylece penne ve biraz ragù’mız olur. Üçümüz birlikte oturuyoruz ama bazen bunu vardiyalar halinde yapıyoruz çünkü Mia o kadar küçük ki ağlamaya başlayabilir. Bu yüzden ona kitap okuruz, emzik veririz, belki biraz Mozart çalarız. Bunun çocukları daha akıllı hale getirdiğini okuyoruz.

Ve biz yoldayız Battaniye, su, meyve, kraker, köpek mama kabı, köpek maması gibi hayal edebileceğiniz her şeyle sırt çantamızı hazırlıyoruz ve Central Park’a doğru yola çıkıyoruz. SUV’umuzu sürüyorum. Fiat 500’ümde kullanamadığımız için sadece bebek için aldık. SUV’umuz, 1970’lerin arabalarında olmayan hava yastıklarına ve güvenlik özelliklerine sahiptir. 500’ü sürdüğünüzde kendinizi İsa Mesih’e geçmek zorundasınız.

Batı yakasındaki 84. Cadde’nin yakınında kalacağız ya da göle gideceğiz. Parktaki yerimizi değiştirmeyi seviyoruz. Daha sonra müzelerden birinde biraz vakit geçiriyoruz. Guggenheim, Met ve MoMA favorilerimizdir.

CHELSEA’YA DÖNÜŞ Parktan sonra eve geliyoruz. Mia’yı bebek arabasına koyuyoruz ve De Niro ile birlikte Hudson River Park’taki Pier 63’e doğru yürüyüşe çıkıyoruz. Çok güzel ve araba yok.

Akşam yemeğimizi oturduğumuz yerden sadece iki blok ötedeki Zou Zou’da yiyeceğiz. Bu harika. Pide ve sebzeli güzel bir dip tabağı var. Kılıca benzer büyük bir şişle gelen çok güzel bir fileto mignon kebabı var. Karayip korsanı gibi hissediyorsunuz ve mağara adamı gibi yemek yiyorsunuz. Biz ayrılırken Mia henüz uyuyakalmıştı, bu yüzden ortam çok güzel ve sessizdi. Bazen biraz daha uzakta yer ayırtıyoruz ama sonra taksiye binmek zorunda kalıyoruz ve tabii ki ben İtalyanım, bu yüzden geç kaldım; tam bir trajedi.

BUONA NOTU Yemekten sonra Mariola bebeği besliyor ve biz de onu uyutuyoruz. Sonra Mariola ve ben kanepeye oturup film izliyoruz. Belki daha önce izlediğimiz ve gerçekten keyif aldığımız bir filmi izleriz; mesela Fellini’nin ya da Marcello Mastroianni’nin yazdığı “Hunt for the Wilderpeople” ya da bir şey, hatta bir Noel filmi olmayan “Die Hard”. İyi çekilmiş her şeye bakıyorum. 10.30’da uyuyorum.

Pazar Rutini okuyucuları Marco Vacchi’yi Instagram’da @marcovacchi adresinden takip edebilirler.