Konsey, işyerinde ağırlık bozulmasını yasaklayabilir

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Konsey, işyerinde ağırlık bozulmasını yasaklayabilir
Günaydın Bugün Pazartesi. New York’ta insanların fazla kilolu oldukları için kovulmalarını engelleyebilecek bir yasa tasarısını öğreneceğiz. Ayrıca bu yıl şehrin anaokulu ve 3-K programlarında neden 30.000 boş kontenjan olduğunu da göreceğiz.

Geçen hafta bir haber başlığı hiçbir kelimeyi boşa harcamadı: Fazla Kilolu Olduğunuz İçin Kovulabilirsiniz. Hikâyeye göre işe alınmayabilirsiniz bile: Geçen yıl New York Üniversitesi’nden mezun olan ve kendini şişman bir aktivist olarak tanımlayan Victoria Abraham, boyunun iş aramasını etkileyip etkilemediğini merak ettiğini söyledi.

Ağırlık ayrımcılığını diğer ayrımcılık biçimleri ele alındığı gibi ele almak için bir ivme vardır. Belediye meclisinin işe alma, barınma ve kamu konaklama yerlerine erişimde ağırlık ayrımcılığını yasaklayacak bir yasa tasarısını onaylaması bekleniyor. Tasarı, konseyin 51 üyesinin 34’ünün desteğiyle çoğunluğun desteğine sahip ve önümüzdeki ay gibi erken bir tarihte kabul edilebilir. Belediye Binasındaki ofis yöneticimiz Emma G. Fitzsimmons’tan yasa tasarısına neyin yol açtığını tartışmasını istedim.

Bu kısmen pandemiden kaynaklanıyor, değil mi?

Pandemi, birçok kişinin evde kilo almasının ardından dikkatleri obeziteye çekti. Tasarıyı tanıtan New York belediye meclisi üyesi Shaun Abreu, 40 pound kazandığını ve insanların ona farklı davrandığını, midesine dokunduğunu ve kilosu hakkında yorum yaptığını fark ettiğini söyledi. Ancak aşırı kilolu Amerikalıların sayısı bir süredir artıyor ve şu anda yüzde 40’ın üzerinde.

Bazı geri itmeler de oldu. Tasarının karşıtları ne diyor?

Şehrin en büyük iş grubunun başkanı, ağırlık ayrımcılığı yasasının işverenler için zor olabilecek daha fazla davaya yol açabileceğinden korkuyor. Ve belediye meclisindeki Cumhuriyetçi azınlık lideri Joseph Borelli, ırk ve cinsiyet sorunları gibi insanların ayrımcılık iddiasında bulunabilecekleri alanların son derece sınırlı olması gerektiğine inanarak yasa tasarısına karşı çıkıyor.

Belediye Başkanı Eric Adams, birkaç yıl önce bitki bazlı bir diyetle 35 kilo vermekle ilgili bir kitap yayınladı ve artık çoğunlukla vegan olduğunu söylüyor. Bu tasarıdaki konumu nedir? Peki Belediye Meclisi Başkanı Adrienne Adams?

Belediye başkanı bir spor tutkunu ve her zaman sağlıklı smoothie’lerinden ve egzersiz rutininden bahsediyor. Geçen hafta ona tasarıyı sordum ve beni destekledi ama yine de ayrıntıları ve olası etkiyi gözden geçirdiğini söyledi.

Ona daha kiloluyken ayrımcılığa uğrayıp uğramadığını sordum ve hayır dedi ve her zaman yakışıklı olduğu konusunda şaka yaptı.

Belediye meclisi sözcüsü bana yasa tasarısı için bir destek bildirisi gönderdi, ancak lehte oy kullanıp kullanmayacağını veya yasa üzerinde ne zaman oy kullanacağını kesin olarak söylemedi.

Zımni olabileceği için ağırlık ayrımcılığının mevcut yasalara göre kanıtlanması zor değil mi?

Bazı eyaletler ve şehirler bunu yasaklamak için önlemler almış olsa da, federal düzeyde kiloya dayalı ayrımcılığa karşı gerçekten bir koruma yoktur. Bir işveren, çok ağır olduğu için birini işe almayacağını söyleyebilir veya kilo aldığı için onu işten çıkarabilir. Ancak genellikle bu tür ayrımcılık dile getirilmez ve obez insanlar hakkındaki klişelere dayanır ve bunu düzenlemek daha zordur.

Ağırlık ayrımcılığına ilişkin bir yasa taslağı da eyalet düzeyinde tartışılıyor. Bu tedbiri kim destekliyor ve buna ne sebep oldu?

Manhattan Eyalet Senatörü Brad Hoylman-Sigal, güçlü perakende, toptan ve büyük mağazalar birliği tarafından da desteklenen yasa tasarısına sponsor oluyor. Obez New Yorklulara yönelik ayrımcılıkla ilgili benzer endişeler tarafından tetiklendi. Hoylman-Sigal, kızının sosyal medya uygulaması TikTok’ta gördüğü vücut imajı haberlerinden de endişe duyduğunu söyledi.

Hava durumu

Sıcaklıkların en düşük 60’lara ulaştığı güneşli bir gün bekleyin. Akşamları çoğunlukla açık ve sıcaklıklar 40’ların üzerine düşüyor.

İKAMELİ OTOPARK

Çarşamba (Fısıh Bayramı’nın yedinci günü) tarihine kadar geçerlidir.

New York’tan son haberler

Pre-K ve 3-K için boş yuvalar

New York City’de Pre-K ve 3-K programlarında 3 ve 4 yaşındakiler için 130.000 yer var ama sadece 100.000 öğrenci var. Yaklaşık 30.000 boş yer var ve en yüksek boşluk oranlarına sahip birkaç bölge, Brooklyn, Brownsville; Doğu Harlem; ve Güneybatı Bronx’taki birkaç mahalle.

Raúl Vilchis ile birlikte yazan meslektaşım Troy Closson, bu kadar çok yerin boş olmasının olası bir nedeninin şehirdeki çocuk sayısındaki azalma olduğunu söylüyor. Ancak seçilmiş yetkililer ve anaokulu liderleri, yetkililerin uygun çocukların ebeveynlerini bulup başvuruda bulunmaya teşvik etmek için daha fazlasını yapsaydı, boşlukların daha az dramatik olacağını söylüyor.

Bazı yönlerden, programın alımı umut verici görünüyor: 42.000’den fazla New York City çocuğu, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3-K’ye başvurdu. Ancak her başvurana yer verilse bile kontenjanların yaklaşık dörtte biri boş kalıyor.

Ve sadece 54.000 4 yaşındaki çocuk Pre-K’ye başvurdu, bu geçen yıla göre hafif bir artış, ancak yine de yaklaşık 70.000 olan pandemi öncesi kaydın oldukça altında.

Erken çocukluk dönemi savunucuları, daha fazla kontenjanı doldurmak için 2014’teki ilk başarılı sosyal yardım kampanyası doğrultusunda bir başka yoğun çabanın gerekli olduğunu söylüyor. Aksi takdirde, Pre-K ve 3-K girişimlerinin temel misyonu olan erken çocukluk eğitiminden en çok yararlanan muhtaç ailelere hizmet etme tehlikeye girebilir.

Eğitim yetkilileri, yaklaşık 100.000 aileye hatırlatmalar ve hedeflenen bilgiler içeren otomatik aramalar ve e-postalar gönderdiklerini ve yaklaşık 7.600 ebeveyni doğrudan aradıklarını söylüyor. Ayrıca katılımın düşük olduğu bölgelerde sosyal medyada, metroda ve mağazalarda birden çok dilde reklam verdiler, yerel etkinliklerde ve bilgilendirme oturumlarında soruları yanıtladılar.

Ancak departman artık sık sık müşteri anketleri yapmıyor. Bu, 2014 yılında 4 yaşındakiler için sosyal hizmet uzmanlarının toplu konutlarda kapı kapı dolaşmasını içeren programın başlatılmasına eşlik eden baskıyla çelişiyor.

Kuzey Brooklyn’in bazı bölgelerini temsil eden belediye meclis üyesi Lincoln Restler, “Halkla ilişkilerde başarısız olduğumuzu hissediyorum” dedi.

“Göçmen aileleri ve marjinal toplulukları dahil etmez ve barındırmazsak, ihtiyacımız olan maksimum kayıt sayısının gerisinde kalmaya devam edeceğiz” dedi.

3-K’deki boş koltuklar, şehrin azalan doğum oranını yansıtıyor olabilir. 2020’de doğan çocuklar bu yıl 3-K için uygundur, ancak yeni veriler doğum oranının 2019 ile 2020 arasında yaklaşık yüzde 9 düşerek tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Eyalet verilerine göre, 2020’de şehirde yaklaşık 200.000 okul öncesi çağındaki çocuk yaşıyordu; bu, Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun 2017’de “Herkes İçin 3K”yı tanıttığı zamandan yaklaşık yüzde 6 daha az. nüfus sayımı verilerinin analizine göre, 18 yaşın altındaki sakinlerin sayısında keskin bir düşüş.

Bu yıl, şehir, oturma yerinin nereye ekleneceğini veya kaldırılacağını belirlemek için danışmanlık şirketi Accenture ile anlaştı. Daha fakir mahallelere ek olarak, daha fazla ebeveynin özel seçeneklere sahip olabileceği bazı varlıklı mahallelerde de boşluk oranları yüksektir.

Ancak bazı seçilmiş yetkililer, sorunun demografiden daha büyük olduğunu iddia ediyor.

Queens’te Jackson Heights ve Elmhurst’ü temsil eden meclis üyesi Shekar Krishnan, “Pek çok çalışan ebeveyn 3-K’ye güveniyor” dedi. “Pozisyonların doldurulmaması mantıken mümkün görünmüyor.”

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Soğuk sabah

Sevgili günlük:

Özellikle soğuk bir sabahtı, gençlik sıcaklıkları ve soğuk bir rüzgar havayı daha da soğuk hissettiriyordu.

East 39th Street ve Lexington Avenue’daki bir rıhtımdan bir Citi bisiklet almak üzereydim ki yoldan geçen bir kadının bir şeyler mırıldandığını duydum. Benimle konuştuğunu fark etmem birkaç dakikamı aldı.

“Özür dilerim, efendim,” diye tekrarladı.

Bisikletten kafamı kaldırdım ve bol siyah paltolu küçük, yaşlı bir kadının gözleriyle karşılaştım. Büyük beden, kürk astarlı kapüşonu omuzlarında gevşekçe duruyordu.

“Kaşonumu kafama çeker misin?” diye sordu. “Bu kadar sarılıyken ona ulaşamıyorum.”