Klasik bir New York binası 101. yaş gününü kutluyor

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Klasik bir New York binası 101. yaş gününü kutluyor
Günaydın Bugün perşembe. Yukarı Batı Yakası’nda ünlü bir mimarla olan ilişkisini kutlayan 101 yıllık bir apartmana bakıyoruz. Şehrin kalbini fetheden kızıl kuyruklu şahin Pale Male’ye de veda ediyoruz.

Ünlü gösterişli yarı müstakil evlerin bulunduğu Park Avenue ve Fifth Avenue’daki ünlü binalardan önce, Broadway’in köşesinde Rosario Candela’nın ilk tek siparişi olan bir bina olan 215 West 92nd Street vardı.

Candela genellikle 1920’lerin mükemmel ev mimarı olarak selamlanır. Pandemi nedeniyle bir yıl ertelenen bir partiyle Pazar günü 100. yılını kutlayacak olan 92. Cadde binasının sakinleri, Candela’nın daha büyük, sonraki binalarını karakterize eden özelliklerin, tanınabilir olanlarda açıkça görüldüğünü söylüyor: geniş kat planları. Her dairede servis kapıları. Lobide kesonlu tavan. Mermer zeminler ve duvarlar orada. (Daha sonra daha fazla.)

Binanın kooperatif yönetim kurulu üyesi ve 1987’den beri binada yaşayan Harriet Greisser, “Daireleri bölme ve kamusal ve özel alanları ayırma felsefesinden çok emindi” dedi. “Dairelerin akışıydı. Bir evin bütünlüğüne sahip olmaları gerektiğine gerçekten inanıyordu.”

Candela, 215 West 92nd adlı Clayton komisyonunu aldığında Columbia Üniversitesi’nden yedi yıl uzaktaydı. Bir öğrenciyken, başkalarını tasarımlarına bakmaktan ve onları kaçırmaktan caydırmak için çizim masasının etrafına kadife bir ip sardığı söylenir. Gazeteci Michael Gross, Candela’nın torunu Jackie’nin “O gerçekten bir dahiydi” dediğini aktardı. “Çok kibirliydi ve yeteneklerini biliyordu.”

Mimarlık tarihçisi Andrew Alpern, Clayton’daki kat planlarının Candela’nın “geliştiricinin, şehir inşa etme kurallarının ve son kiracının sıklıkla çelişen taleplerini etkili bir şekilde dengeleme konusundaki erken yeteneğinin” bir kanıtı olduğunu yazdı. Alpern, iki geliştiriciden birinden neredeyse anında başka bir sipariş alırken, Candela’nın “müşterisini açıkça mutlu ettiğini” ekledi.

Ve 1922’nin sonunda, biri Yukarı Doğu Yakası’ndaki 1105 Park Avenue’daki ilk binası için olmak üzere altı tane daha vardı. Alpern, “dışarıdan Clayton’a yüzeysel olarak benzediğini” ancak “çok farklı lobi ve iç planlamanın” Candela’nın ne kadar uyumlu olabileceğini gösterdiğini yazdı.

Alpern, kil tonunu “sabit” olarak nitelendirdi. O da sağlam. İkinci katta oturan ve kısa süre önce tıp asistanı olarak emekli olan Linda Radano, bir odada teletıp seansları yürüttüğünü, koro şefi olan kocası David Shuler ise Chickering spinet piyanonun bulunduğu başka bir odada çalıştığını söyledi. “Burası inanılmaz derecede sessiz,” dedi. “Duvarlar çok kalın.”

Ancak, 1920’lerden kalma bir bina olduğuna dair kanıtlar var. Laura Schooler, 11 yıl önce buraya taşındığında banyoda elektrik prizi olmadığını bulduğunu söyledi. “Saçını kurutamadım,” dedi. Bir tane takmıştı.

14. kattaki Maxene Kupperman-Guiñals, hayatının neredeyse yarısını bu binada geçirdi. 1974’te evlendiği adamla oraya taşındı. Gelip boş daire olup olmadığını sordular.

“Kapıcı Mike aradı,” diye hatırladı “ve ‘Dört ve beş var’ dedi. ‘Dördünü görebilir miyiz’ dedim, ‘Hayır anahtarım yok’ diyor.”

Bu yüzden beşe baktılar ve çok sevdiler, ancak ayda 400 dolardan kira, karşılayabileceklerinden 35 dolar daha fazlaydı. “Biz iki genç öğretmendik” dedi. “Fazla paramız yoktu.”

“Yaklaşık 35 dolarımız vardı – bunu yapabilirdik” dedi ve “yaptık.”

Orada geçirdiği 49 yıl boyunca, crack salgını sırasında “canlı” olan bir mahallede bile inişler ve çıkışlar yaşadı. Bir hamal “bizim için kurşun sıktı” dedi. “Birisi binaya girmeye çalıştı, onu durdurdu ve vuruldu.”

Greisser lobide traverten mermer zeminlere ve pürüzsüz mermer duvarlara dikkat çekti. Travertenin gözenekli ve bakımı zor olduğunu söyleyen Candela’nın daha sonraki yapılarında duvarlarda traverten, zeminlerde ise düz mermer kullandığını okuduğunu sözlerine ekledi.

“Bu onun ilk binasıydı” dedi. “Kesinlikle burada bir şeyler öğrendi.”

Hava durumu

Öğleden sonra güneşli bir gün ve hafif bir esinti bekleniyor. Geceleri çoğunlukla açık, hafif rüzgar ve yaklaşık 50 °C sıcaklıkta.

ALTERNATİF OTOPARK

Bugün ifşa edildi (Yükselişin Ciddiyeti).

En son Metro haberleri

Bu hafta 32 yaşında ölen kırmızı kuyruklu şahin Pale Male, New York City ile ilişkilendirildi. Ve New York şehrinin onunla bir aşk ilişkisi vardı.

Bir Fifth Avenue kooperatif yöneticisinin yuvayı yıktırma kararının ardından protestolar oldu. Nöbet tutan kuş gözlemcileri başlarını yukarı kaldıran küçük şahinleri görünce moraller yüksek oldu.

New York City Audubon’un yönetici direktörü Jessica Wilson, “O çok görünür ve çok karizmatikti” dedi. “Pale Male’yi Central Park’ta ve Fifth Avenue boyunca görebileceğiniz kesindi. Kuşçulukla ilgili haberin yayılmasına gerçekten yardımcı oldu ve daha önce olmayan bir şekilde onu kuş olmayan sevenler için erişilebilir hale getirdi.”

Uykusunda ölen kuşun aslında hiç halkalanmamış solgun bir erkek olup olmadığı sorusu ortaya çıkıyor. Ölü şahin solgun bir erkek olsaydı, normalde 20 yaşına kadar yaşayan kırmızı kuyruklu şahinlerin Methuselah’ı olurdu.

Pale Male’nin New York City ile bir ilişkisi varsa, diğer kızılkuyruklarla da birçok ilişkisi vardı. 2011’de bir ortak takası oldu. Yırtıcı kuş uzmanı John Blakeman o sırada bana bunun “kızıl kuyruklu kuşlar hakkında bildiğimiz her şeyle çeliştiğini” söylemişti.

2002’den 2010’a kadar Pale Male’nin kız arkadaşı olan Lola eski sevgilisi olmuştu. Nedenini kimse bilmiyordu. Pale Male masaj mı istedi? Red-Tails in Love kitabını yazan Marie Winn, o sırada bana “Pale Male’nin eski kadınlarından birinin New Jersey’de yol kenarında ölü bulunduğunu” söyledi.

“Neredeyse hemen” yeni bir kadının ortaya çıktığını söyledi. Adı Ginger’dı.

Uzun sürmedi ve başkaları da vardı, görünüşe göre sonuncusu Octavia’ydı.

Blakeman Çarşamba günü, Pale Male’nin kırmızı kuyruklu şahinlerin yaşam beklentisini aşmasının bir nedeni olduğunu söyledi. Blakeman, “Avını kovalamak için çok fazla enerji harcaması gerekmedi,” dedi. Parkta “fare yemek” nispeten az kalori yakıyor, “böylece kendini ve yavrularını beslemek için mücadele etmiyordu.” Hayat onun için güzeldi.”

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

favori resim

Sevgili günlük:

Birkaç yıl önce Metropolitan Sanat Müzesi’ni ziyaret ettim ve alışkanlığım gereği, Velázquez’in en sevdiğim tablosu Juan de Pareja’yı selamlamak için uğradım.

Alışkanlığım Juan’ın karşısındaki sıraya oturmak ve sonra birlikte sessizce sanat, felsefe, estetik ve hatta politika hakkında uzun, yoğun konuşmalar yapmak.

Bu özel durumda, galeriye girdiğimde, iyi giyimli, orta yaşlı bir kadının her zamanki sıramda oturduğunu ve Juan’a baktığını gördüm.

Juan’ın tamamen bana kalmasına alıştım, bu yüzden kolayca sinirlendim. Muhtemelen dinleniyordu ve birkaç dakika içinde ayrılacağını düşündüm.

Kadının yanına oturdum ve Juan’la tipik rahat sohbetlerimden birini başlattım. Yaklaşık 10 dakika sonra kadın hala yanımda oturuyordu.

Merakla ona döndüm.

“Harika bir tablo, değil mi?” dedim.

Güldü.

“Evet, öyle,” dedi ve sonra sessizce Juan’a bakmaya devam etti.

“Met’e sık gelir misin?” diye sordum.

“Hayır, Colorado’da yaşıyorum, bu yüzden buraya yılda yalnızca birkaç kez New York’u ziyaret ettiğimde geliyorum” diye yanıtladı. “Ve New York’ta olduğumda, bu tabloyla vakit geçirebilmek için her zaman Met’e giderim.”