“Kasiyerin ifadesi beni bariz olanı sormaktan kurtardı.”

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
“Kasiyerin ifadesi beni bariz olanı sormaktan kurtardı.”
puan toplamak

Sevgili günlük:

Queens’teki bir Panera ekmek dükkanında sırada bekliyordum. Önümdeki bir kadın telefonunu çıkardı ve diğer müşterilerin tezgaha bıraktığı faturaların fotoğraflarını çekmeye başladı.

Kasiyerin ifadesi beni bariz olanı sormaktan kurtardı.

Kadın, “Eve döndüğümde makbuz numaralarını Panera hesabıma girip puan topluyorum” diye açıkladı.

“Fazla değil,” diye ekledi, “ama neden boşa harcayasınız ki?”

1950’lerde Rego Park’ta büyüdüğüm için, her ikisi de ticari eşya için kullanılabilecek, atılmış Bazooka sakız çizgi romanlarını ve Raleigh sigara kuponlarını oluklarda aradığımı hatırlıyorum. Annemin S&H Green Stamps kitaplarından sorumlu olduğum için A&P’de asla yere başıboş pul bırakmam.

Kadın fotoğraflarını çektikten sonra büyük bir fincan fındıklı kahve aldı ve ben de siparişimi vermek için öne çıktım.

Kasiyer ödül numaramı istedi. Bende olmadığını söyledim.

“Ama” diye ekledim, “sanırım makbuzuma sevinecek birini tanıyorum.”

–James Penha

Yaz sonu fırtınası

Sevgili günlük:

Yağmurlu bir eylül öğleden sonra saat 18.00’den hemen önceydi. Yağmurun daha şiddetli olacağına dair kesin bir işaret olan rüzgar şiddetlendi ve Yukarı Doğu Yakası’ndaki sokaklardaki birçok insan evlerine koştu.

Bir tentenin altında durup yağmurun en kötü kısmının geçmesini bekledim. Takım elbiseli yaşlı bir adamın telefonundan kafasını kaldırıp, trafik ışığında duran sarı bir taksinin penceresinden yoldan geçenlere komik suratlar yapan küçük bir çocuk gördüğümü izledim.

Adam telefonu göğüs cebine koydu, dilini çıkardı ve çocuğun komik yüzüne uyum sağlamak için gözlerini kıstı.

Taksi uzaklaşırken çocuk pencereden sırıttı ve adama el salladı.

Adam karşıdan karşıya geçmeden önce kısa bir süre gülümsedi ve kıkırdadı.

Bir gök gürültüsü ve yaz sonu selinin başlangıcını duydum. Sokaklar artık boştu.

—Olivia Bensimon

Senkron

Sevgili günlük:

Times Meydanı metro istasyonundaydım, 7 numaralı hattan A, C ve E hatlarına doğru yürüyordum Akşam trafiğinin yoğun olduğu saatti ve bir sürü insan Midtown’dan ayrılıp şehir merkezine ya da New Jersey’e gitmek için acele ediyordu.

Uzaktan Bizet’in “Carmen” şarkısındaki habaneranın notalarını duyduğumda tüm hızımla hareket ediyordum. Çok geçmeden bir kadın müziğe eşlik etmeye başladı ve ben de bu sözleri yüksek sesle söylemeye başladım.

Onun olduğu yere vardığımda tamamen uyum içindeydik ve “L’amour est enfant de bohème…” şarkısını söylüyorduk.

Yanından geçerken gözüme çarptı ve gülümsedi. Bir boğa güreşçisinin tüyüyle A’ya atladım.

– Nicolas Gerard

Ayakkabı alışverişi

Sevgili günlük:

Bitmek bilmeyen bir daire arayışından bıkıp, dikkatimi dağıtmak için Yukarı Batı Yakası’ndaki bir ayakkabı mağazasına uğradım.

Oturduğumda yakındaki bir kadın bana döndü.

“Bu ayakkabılar beni yaşlı mı gösteriyor?” diye sordu sessizce.

Tabii ki hayır, dedim. Sana harika görünüyorlar.

Yukarı Doğu Yakası’nda yaşadığını ama her zaman merhum eşiyle birlikte dükkâna geldiğini söyledi.

Nerede yaşadığımı sordu. Kurumsal açgözlülük olduğunu düşündüğüm için kira sözleşmemin yenilenmediğini ve iki aydır otelde yaşadığımı söyledim.

Binasının yönetim şirketinin üç kiralık mülkü olduğunu söyledi. Şirketin adını alıp teşekkür ettim.

Mağazadan çıktıktan sonra denediği ayakkabılara baktım. Kendi bedenimde bir çift istedim. Mükemmeldiler.

Bir saat sonra otele döndüğümde, internette yönetim şirketini araştırdım ve herhangi bir teklif göremedim. Yine de ilgimi ifade eden ve yeni bir yerde ne aradığımı açıklayan bir mesaj gönderdim.

İki gün sonra yepyeni bir girişle ilgili yanıt aldım. İki gün sonra mekanı gördüm.

“Onu alıyorum!” Yaklaşık beş dakika sonra dedim.

–Joan Hershey

dondurucu

Sevgili günlük:

Birkaç yıl önceydi ve Manhattan bir hafta süren derin dondurucunun ortasındaydı.

Sıcaklıklar tek hanelerde olmasına rağmen yağış yoktu ve dolayısıyla bisiklet sürmeme engel olacak siyah buz da yoktu. Sadece katmanlar halinde toplanın, kulaklarınızı kapatacak sıcak bir şapka ve iyi bir çift eldiven takın ve hazırsınız. Ortabatı’daki insanlar soğukla nasıl başa çıkacaklarını biliyorlar.

Bisikletimi kilitlemek istediğim yerden cesur bir adam bisikletini kilitlerken postaneye doğru gidiyordum. Birbirimize baktık.

“Minnesota” diye bağırdı.

“Michigan,” diye yanıtladım ve sonra yola koyuldu.

—Michael A. Kaplan

Okumak tüm güncel girişler ve bizim Gönderim Kuralları. Bize e-posta yoluyla ulaşın diary@Haber veya takip et
@NYTMetro Twitter’dan.

İllüstrasyonlar Agnes Lee’ye ait