“Kapıyı açtım, bindim ve koltuğa çöktüm”

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
“Kapıyı açtım, bindim ve koltuğa çöktüm”
Erken kalkmak

Sevgili günlük:

Erken kalkarım çünkü Brooklyn’deki mahallemden işe gidip gelmem için uzun bir yol var. Bir ekim sabahı erkenden arabama vardım ki tam yanında bir çöp kamyonu durdu.

Kapıyı açtım, bindim ve koltuğa çöktüm, o bloğun geri kalanındaki koleksiyonunu bitirirken kamyonun arkasında sıkışıp kalmaya razı oldum.

Ben orada otururken, kamyonun şoförü hiçbir şey söylemeden taksisinden aşağı baktı, arabayı geri vitese aldı ve onun önündeki koltuğumdan kaymama izin verdi.

İşte başlıyoruz.

– Jonathan Struthers

soğuk sabah

Sevgili günlük:

Özellikle soğuk bir sabahtı, gençlik sıcaklıkları ve soğuk bir rüzgar havayı daha da soğuk hissettiriyordu.

East 39th Street ve Lexington Avenue’daki bir rıhtımdan bir Citi bisiklet almak üzereydim ki yoldan geçen bir kadının bir şeyler mırıldandığını duydum. Benimle konuştuğunu fark etmem birkaç dakikamı aldı.

“Özür dilerim, efendim,” diye tekrarladı.

Bisikletten kafamı kaldırdım ve bol siyah paltolu küçük, yaşlı bir kadının gözleriyle karşılaştım. Büyük beden, kürk astarlı kapüşonu omuzlarında gevşekçe duruyordu.

“Kaşonumu kafama çeker misin?” diye sordu. “Bu kadar sarılıyken ona ulaşamıyorum.”

Bisikleti park ediyorum.

“Doğal olarak!” Söyledim.

Tamamen kapanana kadar kapüşonunu yavaşça kafasına kaldırdım.

“Teşekkürler,” dedi ayaklarını sürüyerek uzaklaşırken.

“Sıcak kal,” dedim bisiklet iskelesinden uzaklaşırken.

“Deneyeceğim!” katmanlarının altında cevap verdi.

– Yossi Hoffman

kum torbası

Sevgili günlük:

“Hey oğlum, bana bunu nasıl yapacağımı gösterebilir misin?”

Nefes almak için durakladım ve West Side YMCA’daki ağır kum torbasına yaslandım.

“Affetmek mi?” Diye sordum.

Ellili yaşlarında görünen beyaz saçlı bir adam kapıda duruyordu.

“Bana çuvala vurmayı öğretebilir misin?”

Cevap vermeden önce tereddüt ettim.

“Haydi evlat” dedi. “Sana biraz kemik atacağım.”

Yüzümdeki sorgulayıcı gibi görünen ifade bir açıklamaya yol açtı.

“Sana birkaç dolar vereceğim.”

Kabul ettim ama ona bunu yapabiliyor olmam öğretebileceğim anlamına gelmiyor. Daha sonra ona bazı ilkel boks becerileri göstermeye başladım.

Yukarı Batı Yakası’nda spor salonu açan bazı adamları tanıdığını söyledi. Bir boks kondisyon antrenörü arıyorlardı.

“Harika olursun” dedi.

“Kemikle mi yoksa nakit mi ödüyorsun?” diye sordum.

Onunla gitmeye hiç niyetim yoktu. Ne de olsa işsiz bir oyuncu olmakla meşguldüm.

Ancak birkaç hafta sonra, Amsterdam Bulvarı’nda yürürken, West 76th Street’in köşesindeki bir binanın üzerinde bir tabela fark ettim: Equinox. Bu adamın bana bahsettiği spor salonuydu.

Meraktan ve hiçbir beklentim olmadan girdim ve işe alındım. Fitness endüstrisinde 25 yıllık başarılı bir kariyerim oldu.

Bu adama teşekkür etmek için West Side YMCA’ya asla geri dönmedim.

Sahip olmayı dilerdim.

—Paul Frediani

güzel ses

Sevgili günlük:

West 12th Street’teki dairemden East 12th Street ve Avenue A’daki şiir editörümle buluşmak için geç kalıyordum, bu yüzden bir taksi tuttum.

Sürücünün telsizi WQXR’ye ayarlanmıştı. Ona klasik müziği sevdiğimi söyledim ve bir enstrüman çalıp çalmadığını sordum.

Kaldırıma yanaştı, radyoyu kapattı ve taksinin içinde benim için güzel bir arya söyledi.

Akustik harikaydı.

Metropolitan Opera’da şarkı söylediğini gelişigüzel bir şekilde söyledi ve ardından East Village gideceğim yere doğru yola çıktık.

-Floransa Kindel

Sandviç Ara

Sevgili günlük:

Lise son sınıftayken, Aşağı Doğu Yakası’nda bir koşer peynir dükkanında çalışıyordum. O zamanlar mahallede çok sayıda koşer restoranı vardı.

Elli yıl sonra, onlardan herhangi birini bulabilir miyim diye bir iş gezisinde şehre indim.

Arayışım devam ettikçe acıktım ama ne eski yerlerden ne de beni cezbeden başka bir şey bulamadım.

Sonunda bir turşu dükkanına rastladım. Sandviçleri olduğunu umarak, tüm teklifleri listeleyen devasa tahtayı taradım.

“Yardımcı olabilir miyim?” Dükkanın arkasından başka bir müşteriye yardım eden bir adam aradı.

“Aslında pastırmalı sandviç bekliyordum,” dedim.

“Çavdarlı ister misin?” diye sordu adam.

“Harika olur.” dedim heyecanla.

İşareti işaret etti ve başını salladı.