“Kapıda durdum ve çantayı adamın eline verdim”

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
“Kapıda durdum ve çantayı adamın eline verdim”
tiyatro keyfi

Sevgili günlük:

The Collaboration’ı izlemeye gidiyordum. Çantamı kontrol eden bir güvenlik görevlisi küçük alışveriş çantamı görünce durdu. İçine baktığında, orada sahip olduğum 10 küçük çantayı merak ettiği belliydi.

“Bunlar şekerlenmiş cevizler,” diye açıkladım, el konulmayacaklarını umarak. “Arkadaşlarımla içeride buluşurum ve onları her zaman tatil için hazırlarım.”

Gözlerimin içine baktı, başını geriye attı ve cıvıldadı.

“Ooh, cevizleri severim!” dedi alçak bir sesle.

“Çok üzgünüm,” dedim. “Sadece arkadaşlarıma yetecek kadar getirdim.”

Gösteri bittiğinde, kalabalık ayrılırken aynı beyefendi sokak kapısını açık tuttu. Şans eseri, arkadaşlarımdan biri yetişemedi ve fazladan bir torba fındıkla gitti.

Kapıda durup çantayı adama verdim.

“Mutlu Noeller, efendim!” dedim.

Gülümsemesi sokağı aydınlattı.

– Peggy Dannemann

Büyük mor tulum

Sevgili günlük:

86. Cadde ve Broadway’de hamile kadınlara yönelik bir fitness dersinden yeni mezun olmuştum. Sekiz aylıktım ve üzerime hâlâ üzerime oturan birkaç şeyden birini giyiyordum: büyük mor bir tulum ve onunla giymeyi sevdiğim rahat mor ayakkabılar.

Otobüs ararken kaldırıma takıldım, bileğimi burktum ve Broadway’in ortasına sırtüstü yere düştüm.

Acı içinde inleyerek ve eğilerek trafiğin durduğunu ve etrafımda küçük bir kalabalığın oluştuğunu fark ettim.

“Doğuruyor,” diye fısıldadığını duydum.

Bir noktada hoş bir kadın yanımdan geçti, arabasına binmeme yardım etti ve beni hastaneye götürdü. Birisi kocama orada olduğumu bildirdi. İşten çıktı, hastaneye koştu ve doğum yapacağımı düşünerek doğruca doğum servisine gitti.

Beni o katta hiçbir yerde bulamayınca, bir stajyer sonunda kafa karışıklığını giderdi.

“Ah, o mor hamile kadını mı arıyorsunuz?” dedi. “Acil serviste.”

– Carrie Klein

Willow Caddesi’nde

Sevgili günlük:

Birkaç yıl önce Brooklyn Heights’ta bir yürüyüş turundaydım. Willow Sokağındaki bir evin önünde duruyorduk ki turda olmayan bir kadın, yanında iki sıkılmış görünüşlü gençle yanıma geldi ve neye baktığımızı sordu.

Ona evin Truman Capote’nin Tiffany’de Kahvaltı’yı yazdığı sırada yaşadığı yer olduğunu söyledim.

“Vay canına!” dedi telefonuyla bir fotoğraf çekmeden önce, devam etmeye istekli olduğu açıkça belli olan gençler kıpır kıpırdı.

Gençlere Grand Theft Auto oynayıp oynamadıklarını sordum. Evin şu anda oyunun yaratıcısına ait olduğunu açıkladım.

Telefonlarıyla fotoğraf çekmeden önce hep bir ağızdan “Vay canına!” dediler.

– Kevin Seeger

Cevaplama makinesi

Sevgili günlük:

1987’deki işsiz yazı sırasında Doğu 20’lerdeydim. Birkaç iş için mülakata giriyordum ve bekleyen birkaç başvurum vardı ama asıl şeyi kaçırmıştım.

Bir Brooklyn çatı katındaki bir günlük serbest iç yıkımdan eve yürüyordum ki bir telesekreteri çöp kutusunun üzerinde temiz ve sağlam bir şekilde gördüm.

O zamanlar telesekreterler çok revaçtaydı ve bunun iş aramama yardımcı olabileceğini düşündüm, bu yüzden onu eve götürdüm. Kapalı mekan demo işi beni sabahtan akşama kadar uzak tuttu ve potansiyel işverenler için müsait olmama neden oldu.

Makinenin önceki sahibine bırakılan eski günlük mesajları dinledikten sonra, aygıtın iyi çalıştığını fark ettim ve fişe taktım ve kurdum.

Birkaç gün sonra, beni bilime dayalı kar amacı gütmeyen bir kuruluşla röportaj yapmaya davet eden bir mesaj aldım. İşi 167 başvurandan aldım – başıma gelen en iyi şey.

Bu iş, iyi yönetilen, ileri görüşlü bir şirkette, o dönemde benim kadar gelişen ve fayda sağlayan 27 yıllık bir kariyerin başlangıcıydı.

Yıllar ve iki ofis taşımam boyunca telesekreteri iyi şanslar için sakladım.

Sonunda yaptığımda geri döndü.

– Amy Halsted

Anlatımlı ses

Sevgili günlük:

Geçen yaz bir gün pencereler açıkken evden çalışırken, ilk kez gördüğüm bir meslektaşım Paul ile Zoom toplantısı yaptım.

Manhattan’da yaşıyorum ama şirketim Boston’da bulunuyor, bu yüzden iş arkadaşlarımın çoğu orada yaşıyor.

Paul de evden çalışıyor gibi görünüyordu ve toplantının ortasında arka planda bir ambulans sireninin sesini duydum.

“New York’ta mısın?” diye sordum.

“Evet,” dedi. “Chelsea. New York’un neresindesin?”

“Washington Heights,” dedim. “Bunu nasıl bildin?”

“Bay Softee’nin kamyon sesini duydum.”

– Tom Ziegler

okuman tüm son girişler ve bizimki Gönderim Yönergeleri. Bize e-posta ile ulaşın günlük@Haber veya takip et
@NYTMetro Twitter’dan.

Agnes Lee’nin çizimleri