“Kaçırılanlar” posterleri İsrailli rehinelere duyulan üzüntüyü ifade ediyor

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
“Kaçırılanlar” posterleri İsrailli rehinelere duyulan üzüntüyü ifade ediyor
İsrail ve Gazze’de savaşın patlak vermesinden bu yana New York, Berlin, Lizbon ve Buenos Aires gibi şehirlerin sokakları İsrail’in ulusal acısının yeni ortaya çıkan sembolleriyle doldu.

Bunlar sokak lambalarına, ağaç gövdelerine, park tabelalarına ve metro istasyonu merdivenlerine asılan kağıt uçaklardır; her birinin üzerinde “kaçırıldı” kelimesi ve İsrail’de Hamas teröristleri tarafından kaçırılan birinin fotoğrafı yer almaktadır.

Posterler birdenbire ortaya çıktı ve bazı durumlarda Ortadoğu çatışmasının yarattığı karmaşık korku ve öfkenin bir işareti olarak aynı hızla ortadan kayboldu.

Kısmen kamusal sokak sanatı ve kısmen viral eylemci kampanyası olan broşürler, 32 yaşındaki İsrailli sanatçı Nitzan Mintz ve 36 yaşındaki ortağı Dede Bandaid tarafından hazırlandı. Kaçırılanların resmi bir kamu listesi bulunmadığından sanatçılar, isim ve fotoğraf almak için kaçırılanların akrabaları ve arkadaşlarıyla doğrudan temasa geçti.

Savaş başladığında İsrail’den New York’a üç aylık bir ziyarette bulunuyorlardı. Bayan Mintz, “Ülkemizden bu kadar uzakta olduğumuz için kendimizi tamamen işe yaramaz ve perişan hissettik” dedi. “Bir an bile dayanamadık ve birbirimize ‘Sokak sanatçıları olarak yeteneklerimizi bu yoksul insanların evlerine dönüşünü desteklemek için nasıl kullanabiliriz?’ diye sorduk.”

Yaklaşık bir hafta önce, onlar (İsrail’de bir grafik tasarımcısı olan Tal Huber ile birlikte), Portekizce, Sırpça ve Felemenkçe dahil 12 dilde indirilip basılabilen, görsellerin eksik ve paylaşılan dijital dosyalarını içeren bu totemleri oluşturmaya başladılar. O zamandan beri, geniş bir taban hareketindeki insanlar broşürleri bastırdılar ve bunları dünya çapında halka açık yerlere astılar. Gal Gadot, Amy Schumer ve Jack Black gibi isimler de bu mesajı Instagram’da yaydı.

New York’ta bizzat sanatçılar tarafından binlerce poster asıldı.

Broşürler bebekleri ve çocukları tasvir ediyor – Kfir, 9 aylık; ve üç yaşındaki at kuyruklu ikizler Emma ve Yuli’nin yanı sıra 18 yaşındaki Liri Albag ve 78 yaşındaki Margalit Moses gibi gençler ve büyükanne ve büyükbabalar. Şu ana kadar posterlerde yer alan kişilerin çoğu İsrailli. Bazıları aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin ve Almanya vatandaşlarıdır. Bütün bunlar, Hamas’ın İsrail’e saldırması olan 7 Ekim’den önce çekilen görüntülerde görülüyor: Bebekleri biberonla besliyorlar, eşleriyle birlikte gülümsüyorlar ve ünlü “KAÇIRILDI” pankartı altında kaygısız bir sakinlik içinde selfie çekiyorlar.

El ilanları, 11 Eylül saldırılarından sonraki günlerde, akrabalarının kayıp akrabalarının hastanelerde yaralanmasını veya şehirde dolaşmasını umdukları günlerde New York’ta her yerde bulunanları hatırlatıyor.

Bayan Mintz, ne bir ölüm ilanı ne de bir methiye niteliğindeki tabelaların rehinelere yönelik anıtlarla karıştırılmaması gerektiğini söyledi. “Hayatta olduklarına dair hala umut var” dedi.

Bazı kentlerde posterler asıldıktan kısa süre sonra yıkıldı. Sanatçılar şok olmadı. Bayan Mintz, “Bunun olacağını biliyorduk” dedi. “Biz sokak sanatçısıyız; sanatımız uzun ömürlü değil.”

Şöyle ekledi: “Amacımız alınan her kişi için 10.000 bağış yapmak. Bunu yaşatmamız lazım.”

Bayan Mintz ve Dede için hayat, New York’un tanıdık olmayan mahallelerinde matbaaları araştırdıkları, inatçı ambalaj bantlarını rulodan söktükleri ve İsrailli yurttaşlarının terörünü kontrol altına almak için üzerlerine düşeni yapmaya çalıştıkları bir döngü haline geldi. İsrail hükümetine göre Hamas teröristleri tarafından 200’e yakın kişi kaçırıldı.

Bayan Mintz, yeni basılmış el ilanları yığınına bakarken, “Büyükanne ve büyükbabalar kaçırıldı!” dedi. “Bu sözleri söylediğime bile inanamıyorum.”

Şimdi, İsrail hükümetinin güney Gazze’ye yapılacak olası bir kara saldırısından kaçmaları yönünde baskı yapması nedeniyle yüz binlerce Filistinli evsiz kalırken, sanatçılar barış için dua ettiklerini söyledi. Bayan Mintz, “Gazze’de olup bitenlerden memnun değilim, durum korkunç” dedi. “Filistinlilerin Hamas’tan kurtulmasını istiyorum, çocuklarımızın birlikte öğrenmesini istiyorum, Filistin’in refaha kavuşmasını ve zengin olmasını istiyorum ama farklı bir liderliğe ihtiyaçları var.”

İsrail’de de değişim olması gerektiğine inanıyor. “Son iki yıldır nüfusun yarısı her gün hükümetimizi protesto ediyor” dedi. “Dolayısıyla bizim de sorunlarımız var. Öncelikle Hamas’ı derhal değiştirmeliyiz, ama sonra hükümetimizi de değiştirmemiz gerektiğine inanıyorum.”

Cumartesi günü, Bayan Mintz ve Dede günün yarısını 600 ilanı bantın yapışabileceği kadar kuru, düz bir yüzeye bantlayarak geçirdiler. Çoğu zaman metroda duvar kağıdı kullanmaktan kaçınıyorlar, ancak bu yağmurlu günde yaya trafiğini takip ettiler ve Brooklyn’deki Myrtle-Wyckoff Avenues istasyonunun merdiven boşluklarına düzinelerce tabela yapıştırdılar. Metro yolcuları bakmak için yavaşladılar.

Bayan Mintz metrodaki banyoya bile girdi ve Kfir bebeğinin yer aldığı bir broşür astı.

Günün geri kalanında sosyal yardıma odaklandılar; yeni broşürler üzerinde çalışmak için İsrail’deki Bayan Huber ile yeniden temasa geçtiler ve kampanyaya katılabilecek kişilerin çevresini genişletmeye çalışırken yüzlerce sosyal medya paylaşımını yeniden paylaştılar. Üçlü ayrıca kaçırılan kurbanların akrabalarından gelen, kendilerinden kampanyaya kendi akrabalarını da dahil etmelerini isteyen mesajları da ele aldı.

47 yaşındaki Tal Shani, kibutzundan kaçırılan 16 yaşındaki oğlu Amit Shani’ye yardım etmek için neler yapabileceğini düşünerek birkaç ıstıraplı gün geçirdi.

Bayan Shani Pazar günü yaptığı telefon görüşmesinde “Bir arkadaşım bana Amit’in posterini isteyip istemediğimi sordu ve ben de evet dedim” dedi. “Artık onun için yapabileceğim tek şey bu; yüzünü her yerde görünür kılmak, böylece herkesin ne olduğunu bilmesini sağlayabilirim.”

Yine de izlemesi onun için acı verici. “Artık onun yüzünü görmek, resmine bakmak benim için çok zor. O benim bebeğim! O büyük ama o benim bebeğim. Yüzünü ve üstteki “kaçırıldı” kelimesini gördüğünüzde mi? Ne? Bu gerçek değil! Ama bu.”

Amit Shani kibutzundan kaçırıldı.Kredi…

Geçtiğimiz Pazar günü sanatçılar ilk kez 5.700 mil öteden ülkelerine nasıl hizmet edebileceklerini düşündüler. Kaçırılanlara odaklandılar çünkü rehineler serbest bırakılırsa savaşın azalacağına inanıyorlardı.

Süt kartonlarının kenarlarına “eksik” notları basmayı düşündüler ancak gerekli malzemeleri sipariş etmek için beklemek istemediler. Fikirlerini basitleştirdiler ve posterlerin dijital tasarımını oluşturan Bayan Huber ile iletişime geçtiler.

Geçen haftanın başında, Bayan Mintz ve Dede 2.000 el ilanı basmış, birkaç yüz rulo bant satın almış ve malzemeleri Manhattan’ın her yerinde taşıyor, bunları sokak köşelerindeki ve parklardaki elektrik direklerine bağlıyorlardı. Yabancılardan yardım istediler ve kampanyalarına katılabilecek herkese yığınla broşür ve bant sundular. Alıcı bulamadıklarını söylediler.

Daha sonra dijital dosyaların bağlantılarını sosyal medyada paylaşmaya ve bunları diğer dillere çevirmeye karar verdiler. Bayan Mintz, “Kuru sahada kibrit atmak gibiydi” dedi. Üç saat içinde, New York’un her yerinde, yayınlamada hiçbir rolleri olmayan el ilanları fark ettiler. Fotoğraflar daha sonra Instagram’da yayıldı.

“Kaçırılanlar henüz serbest bırakılmadı” dedi Dede, “ama sanki bir şeyler yapıyormuşuz gibi geliyor.”