Juneteenth Brooklyn’de: Red Velvet Cake, tarihin bir yüzüyle servis edildi

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,104
0
0
Juneteenth Brooklyn’de: Red Velvet Cake, tarihin bir yüzüyle servis edildi
İnsanlar bütün öğleden sonra Shelly Flash’ın spesiyallerinin tadını çıkarmak için sıraya girdi: peynirli nachos ve pislik tavuk yemeği tacos – yani tavuk, hindistancevizi pirinci, siyah fasulye, tatlı muz, lahana turşusu, chipotle aioli ve yumuşak bir tortillada pislik ekşi krema.

Hayal kırıklığına uğramadın.

Jamaikalı taco şirketi 2 Girls & a Cookshop, 40 yaşındaki Bayan Flash ve kızları Jataun’a ait. Hayranları (bazıları MasterChef TV programından Bayan Flash’ı tanıyor), Flash ailesinin henüz kendi restoranı olmadığı için yiyeceklerini nerede satacaklarını Instagram’dan ve ağızdan ağza bilgi alıyor. Bayan Flash, salgından önce bir öğretmendi ancak geçen yıl gıdayı tam zamanlı bir iş haline getirmeye karar verdi. “‘Deneseydim nasıl görünürdü?’ gibiydim.”

Bayan Flash ve diğer 27 siyahi gıda satıcısı, hafta sonu Brooklyn’deki Weeksville Kültürel Miras Merkezi’ndeki Juneteenth Yemek Festivali’nde, birçok siyah ailenin şehri terk edip yaşam maliyetinin eskisi kadar yüksek olmadığı bölgelere taşındığı bir zamanda, topluluğu aktif olarak tanıttı. çok yüksek yüksek ve konut daha uygun fiyatlı. Şehrin siyah nüfusu son yirmi yılda yaklaşık 200.000 kişi azaldı.

House müzik, disko, afrobeats ve soul’un bir karışımını çalan DJ Monday Blue, “17 yıldır Brooklyn’de yaşıyorum ve bu çok değişti,” dedi. Yine de cemaatte çok fazla pozitiflik ve umut gördü. “Buradaki işletmelere ve Siyahlara odaklanan ve ‘Hey, biz hala buradayız’ diyen bu organizasyonu seviyorum.”

Yemek festivali, Black Brooklyn’i belgeleyen çevrimiçi bir yayın olan Black-Owned Brooklyn tarafından düzenlendi ve satıcılar ve müşteriler açıkça lezzetli yemeklere tutku duyuyordu. Ancak hepsi, hem komşularıyla hem de tarihleriyle daha büyük bir bağlantı duygusu için derinden minnettardı.

Çiçekler ve ağaçlarla çevrili yeşil alanın çevresinde, arkadaşlar ve nesiller boyu aileler farklı mutfakları birlikte tattılar: mısır ekmeği, ıstakoz ruloları ve burgerler, Karayip ve Etiyopya yemekleri, özel kutlamalar için kırmızı yiyecekler ve içecekler.

36 yaşındaki Nicole Kidd, 8 yaşındaki kızı Miela Jones ve kayınvalidesi Patricia Jones ile birlikte gölgeli bir ağacın altında çimenlere oturdu. Greedi Vegan standından öğle yemeği ısmarlamış ve önce tatlıyı yemişti: muzlu puding.

Brooklyn’de doğup büyüyen Bayan Kidd, bir çocuk olarak Juneteenth ve köleleştirilmiş Afrikalı Amerikalıların kurtuluşunu kutlamak için Teksas kökenleri hakkında pek bir şey bilmiyordu. Ancak, “Şimdi tanınmasından ve kutlanmasından memnunum” dedi.

Ek olarak, New York’un 1827’de köleliği kaldırmasından kısa bir süre sonra kurulan özgür siyahlar kasabası olan Weeksville’e karşı bir saygı duygusu vardı.

Bir zamanlar Weeksville’de yaklaşık 700 aile yaşıyordu. Bir okul, bir kilise ve bir gazete vardı. Kasabadan Hunterfly Road Evleri olarak bilinen sadece üç ev sitede kaldı. Artık şehrin simge yapılarıdır ve Ulusal Tarihi Yerler Siciline dahil edilmiştir.

Nkenge Walcott, Weeksville’e ilk gelişi değildi – yakınlardaki bir okulda çalışıyordu. “Çocukları buraya çok getirdik – kendi bahçelerinde ne kadar çok tarih olduğunun farkında değillerdi” dedi.

28 yaşındaki Walcott’a Etiyopya yemeği isteyen 16 yaşındaki yeğeni Isis Hughes eşlik etti. Birlikte Makina Cafe’nin parlak sarı kamyonuna gittiler ve mercimekle doldurulmuş ince bir milföy olan sambusa ve zerdeçal-zencefil soslu havuç ve patatesli lahana olan tikel gomen sipariş ettiler. Sonra Bayan Walcott, kızarmış yayın balığının altın şeritleri için GG’nin Fish and Chips With Soul restoranına gitti ve onu kırmızı bir ebegümeci içeceği ile yıkadı. Bayan Walcott, “Brooklyn Tea’nin sahibi olan Spelman kız kardeşimi destekliyorum” dedi. “Gerçekten, gerçekten, gerçekten harika bir buzlu çay.”

Gün boyunca ziyaretçiler tatlı aradılar ve Island Pops’tan mangolu çubuk dondurma ve Crème ve Cocoa Creamery’den Karayip vanilyalı dondurması için kuyruğa girdiler.

Ama gerçek Juneteenth elyafı Red Velvet Cake’dir.

Çilekli limonatadan karpuza kadar kırmızı yiyecekler Juneteenth’te yaygındır ve Doc’s Cake Shop çadırında çalışan Carmella Charrington, kırmızı kadife kek dilimleri, çilekli kek ve özel bir yeşil, siyah ve kırmızı Juneteenth keki satmakla meşguldü.

52 yaşındaki Bayan Charrington, Brooklyn’de büyümüş olmasına rağmen, Weeksville’e ilk gelişiydi ve buradan etkilenmişti.

“Geçmek zorunda kaldım ve sadece atalarıma teşekkür etmek zorunda kaldım” dedi. “Bunun tadını çıkarmalıyız çünkü bizden bekleyecekleri şey bu.”