Joshua Frankel’in Moynihan Tren Salonu’ndaki sanatı reklamlarda kayboldu

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Joshua Frankel’in Moynihan Tren Salonu’ndaki sanatı reklamlarda kayboldu
Frankel’in videosundaki zorluk bunu tren koridorunda yapmaktır ve bu mümkün değildir. Bu kadar hassas ve abartısız animasyonları, bir bankanın veya ilaç üreticisinin kamusal imajını insanileştirmek, örneğin onu lüks kozmetiklerin ışıltısından ayırmak için kullanacağı türden el yapımı görüntülere benziyor. Frankel’in eseri, senaryodan beklentilerimizi aşmak yerine, beklentilerimizi karşılıyor; bu da muhtemelen onu hiç fark etmeyeceğimiz anlamına geliyor. Ve aslında yoğun bir Cuma akşamı Moynihan’da yaptığım yaklaşık 45 dakikalık gözlem sırasında Frankel’in eserlerine şöyle bir göz atmak dışında bakan tek bir gezgine bile rastlamadım.

Ama bu Frankel’in hatası değil.

Ayrıca salonda, ister bir araba reklamı, ister bir teslimat hizmeti, gişe rekorları kıran bir film ya da Amtrak’ın kendisi olsun, dört büyük ekranda gösterilen diğer görüntülere bakan kimseyi göremedim. Akıllı telefonların ekranlarımızı kendi seçtiğimiz içeriklerle programlaması sayesinde, şirketlerin ve pazarlamacıların kontrol edemediğimiz ekranlarda seçtiği içerikleri göz ardı etme konusunda her zamankinden daha iyi hale geldik. Bizim ilgimizi çekmek için rekabet etmek yerine Frankel’in bizim ilgimizi çekmek için rekabet etmesi gerektiğini söyleyebilirsiniz. dikkatsizlik – çok daha zor bir görev.

Pek çok eleştirmen, küratör ve sanatçı gibi ben de video sanatını ya da sanatın her türünü günlük hayatlarımıza ve ortak alanlarımıza dahil etmeyi her zaman çok faydalı bulmuşumdur. Aslında sanat dünyasının, sanat ile hayat arasındaki uçurumun kapatılması hakkında konuşmaya başlamasının üzerinden en az 70 yıl geçti ve ben de bu konunun yeni konuşmacılarından biriyim. Ama Frankel’in makalesi bu konu hakkında düşünmemi sağladı.

Sanatsal Düşüncemiz için özel olarak tasarlanmış bir alanda gösterilseydi, videosunun çok daha büyük bir etki yaratacağını ve benim için çok daha fazla şey ifade edeceğini düşünüyorum – onu gören herkes onu çok daha uzun süre izlerdi – düşünceler olacaktır. Hatta sanatı, sanatı oluşturan şeyin aslında böyle bir bağlam olduğunu bile söyleyebilirim: Marcel Duchamp’ın “Çeşme” tablosunu umumi bir tuvalete asın, o sadece bir pisuardır; Mona Lisa’yı bir posterin üzerine koyarsanız, muhtemelen gerçek bir sanatsal değere sahip bir nesneden ziyade bir dekorasyon veya hediyelik eşya olarak hizmet edecektir. Herhangi bir görüntünün veya nesnenin ancak bu şekilde işlev görmekle meşgul olduğunda gerçekten sanat olduğu söylenebilir, çünkü genellikle onun ne olduğunu bize söyleyen bazı ipuçları vardır. Ve Moynihan’daki ekranlarda Frankel’in eseri, beğense de beğenmese de görmezden gelebileceğimiz başka bir reklam işlevi görüyor. Amtrak’ta Sanat serisinin sonraki videoları da aynı zorlukla karşı karşıya kalacak. William Kentridge’in ünlü animasyon filmlerinin bile hakkını verip veremeyeceğini göreceğiz. Muhtemelen onların da reklamlardan uzağa bakmayı bilen, aynı alanı dolduran sanat eserine bakmasını imkansız hale getiren gözlerle karşılaşmaları muhtemeldir.

Sanatın, sanat dışı her şeyin gürültüsünden bir sinyal olarak öne çıkması gerekiyor. Moynihan Salonu gibi halka açık bir ortamda yalnızca kaçınılmaz olarak radikal olan bir şeyin şansı olabilir. Frankel’in kurnazlığı, elindeki paranın batmasına neden oluyor. Peki kurumsal devler, reklamlarının kendilerini gölgede bırakacak kadar çılgın sanatın yanında gösterilmesine tahammül edebilirler mi? Zamanımızın Semadirek Zaferi’ni temsil eden bir video, Lancôme rujuna gölge düşürebilir.