Ike on the Bike: Hevesli bisikletçi sahnede Eisenhower’ı oynuyor

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Ike on the Bike: Hevesli bisikletçi sahnede Eisenhower’ı oynuyor
Günaydın Bugün Salı. Bisikletçi olan ve bir Off-Broadway şovunda eski Başkan Dwight Eisenhower’ı oynayan aktör John Rubinstein ile tanışıyoruz. “Ike on a bike” sözüne karşı koyamazsınız. Ayrıca, kiraladığı evin ülkenin önde gelen Superfund sitelerinden birinden birkaç blok ötede olduğunu bilmeyen bir adamla da tanışacağız.

Bu, John Rubinstein’ın New York şehrinin sokaklarında bisiklet sürmeye yaklaşımı: “Dışarıdaki herkes seni öldürmek istiyor. Otobüsler sizi ezmek istiyor, taksiler sizi yere sermek istiyor ve arabalar farketmiyor bile.” Bir de yayalar var.

Bununla birlikte, kendini adamış bir bisikletçidir. Bugün bir bisiklete atlayacak ve West 46th Street’teki bir tiyatroya yaklaşık 40 blok bisikletle gidip başrolünü üstleneceği “Eisenhower: This Piece of Ground” adlı gösterinin sekiz ön gösteriminden ilkini izleyecek. Onsuz devam edemez: Bu tek kişilik bir gösteri ve yedek oyuncu yok.

Bu nedenle işe gidip gelmenin, David Rabe’nin kara komedisi Hurlyburly’de başrol oynadığı 1980’lerde bir gece araba yolculuğundan daha keyifli olmasını umuyor.

Broadway’de pedal çevirirken, “Geç kaldım ve acelem vardı,” dedi. West 56th Street’teki ışık yeşildi. “Beni öldürmeye çalışan bir deli olup olmadığını gerçekten kontrol etmeden, ki yapmanız gereken buydu, kavşaktan geçtim ve bir araba kırmızı ışıkta geçti.”

Ona çarptı.

“Uçtum ama çok uzağa değil,” dedi. “Yaklaşık bir metre sıçradım, sol tarafım betona çarptı, sarsıldım ve berelendim, hiçbir şey kırılmadı. Adama bağıracak vaktim yoktu. Tabii ki bana bağırdı – sanki bir tür toplu katilmişim gibi bana bağırdı ve durdurdu. Kalktım ve devam ettim çünkü perde yapmam gerekiyordu.”

Bisikleti Los Angeles’tan gönderildiği ve henüz gelmediği için, Rubinstein bugün bir Citi Bike kullanacak, bu da 80’lerde olmayan bir şehirde bisiklet sürme yöntemi. Kentin Ulaşım Komiseri Ydanis Rodriguez, New York’ta on yıl boyunca Citi Bikes’in “bisikletin büyümesini hızlandırdığını” söylüyor. Şehir yetkilileri ayrıca, bisiklet tutkunları daha fazla bisiklet yoluna ihtiyaç olduğunu söylese de, artık Manhattan caddelerinin çoğunda korumalı bisiklet şeritlerini içeren genişletilmiş bisiklet altyapısına da dikkat çekiyor.

Rubinstein’ın kendi bisikleti mi? 2017’de New York’ta işe gidip gelmek için çok da iyi olmayan başka bir işe gidip geldikten sonra satın aldı.

“İşe, tiyatroya gitmek istedim ve acilen diş macunu gibi bir şeye ihtiyacım vardı” dedi. “Bisikletimi her zaman kilitlerim – iki kilit. Yıllar boyunca kasabada iki veya üç bisikletim çalındı ve büyük heybelerimi çıkarıp gittiğim her dükkana ve restorana taşıyorum. Ve tüm ışıkları kapatacağım.”

Bir eczane gördü. O durdu. Heybeleri ve ışıkları çıkardı. İçeri girip diş macununu aldı.

Dışarı çıktığında – “iki dakika, belki iki buçuk” sonra – bisiklet gitmişti. Kilitlemeyi unutmuş. “Biri beni gördü, bindi ve uzaklaştı” dedi. “Bu bisikletin sonu buydu.”

Rubinstein, Eisenhower: This Piece of Ground’da oynadığı adama gelince, 1950’lerin ortalarında Beyaz Saray’da Eisenhower ile tanıştı – babası piyanist Artur Rubinstein’dı ve aile, tabiri caizse perde arkasında yaşadı. Eisenhower’ın genelkurmay başkanı Sherman Adams’ın oynadığı sahne turu (daha sonra bir vicuna mantosu benimsediği ve bağışçının federal hükümetle sorunları hakkında diğer yetkililerle görüştüğü için bir skandalda istifa etti).

Rubinstein, başkanla görüşme kısa sürdü: “Benim ve kız kardeşimin elini sıktı” dedi. Onu yaklaşık 70 yıl sonra oynayacağımı söylemedim.

Hava durumu

Yaklaşık 80 °C ile çoğunlukla güneşli bir günün tadını çıkarın. Geceleri hava parçalı bulutlu olacak ve sıcaklık en düşük 60°C’ye ulaşacak.

ALTERNATİF OTOPARK

11 Haziran Pazartesi gününe kadar geçerlidir.

New York’tan son haberler

Ülkenin en kötü zehirli atık felaketlerinden biri olan Love Canal, Mitchell Montgomery’nin doğumundan on bir yıl önce, 1978 yazında manşetlerde yer aldı.

Çevre Koruma Ajansı, o doğmadan altı yıl önce, 1983’te Love Canal’ı ilk Superfund siteleri grubuna listeledi.

Geçen yıl 33 yaşında orada bir ev kiralayana kadar mahallenin kötü şöhretli tarihini öğrendi.

Meslektaşım Jesse McKinley, Montgomery’nin bazı blokların güvenli ilan edildiği ancak diğerlerinin güvenli ilan edilmediği bir mahallede yeni ve bazen şüphelenmeyen bir çiftçi kuşağına ait olduğunu söylüyor. Eski kanalın doğusundaki bloğu, bölge yeniden geliştirildiğinden beri devlet kurallarına göre hala kapalı kabul ediliyor.

Mülkiyet kayıtları, son yıllarda bu doğu şeridinde en az dört evin satıldığını gösteriyor, ancak EPA bu blokların “yalnızca ticari ve / veya endüstriyel kullanımla sınırlı kalacağını” belirtiyor. EPA, “arazi yeni bir sahibine satılırsa, bu hüküm arazi ile birlikte geçmelidir” diyor.

Mitchell’in ev sahibesi Heather Moudy, evi geçen yıl orada yaşayan bir kadından satın aldığını söyledi. Moudy, Niagara Şelalesi’nde yaşadığı için Love Canal’ın geçmişinden haberdar olduğunu, ancak anlaşmayı tamamlamadan önce evin siteye yakınlığından bahsedilip bahsedilmediğini hatırlamadığını söyledi.

“Kimse önümde uyarı levhası kaldırdı mı bilmiyorum” dedi.

Yaklaşık 20 mil uzakta Buffalo’da büyüyen bir araba satıcısı olan Montgomery, Love Canal’ı ancak yakın zamanda bir Haberler fotoğrafçısıyla tanıştığında öğrendi. Aniden, ev ve mahalle ile ilgili şeyler anlam kazandı ve endişe yarattı.

Yakınlarda neden fazla büyümüş arsalar ve boş sokaklar olduğunu ve baktığı diğer mahallelerde kiraların neden daha düşük olduğunu merak etmişti. Dişlerini fırçalarken, kanalizasyondan gelen tuhaf bir kokuyu merak etmişti.

8 yaşındaki oğlunun astımı daha sık alevleniyor gibiydi. Hamile kız arkadaşının zaman zaman baş ağrısı ve burnu kanaması oluyordu.

Ve birkaç ay önce bodrumdaki bir su toplama pompasını değiştirmeye gittiğinde, siyah, katran benzeri bir maddeyle kaplı olduğunu gördü.

Love Canal, temizlik tamamlandıktan birkaç yıl sonra, 2004 yılında Superfund listesinden çıkarıldı. Eyalet ve federal yetkililer Love Canal’ın güvenli olduğu konusunda ısrar ediyor: Yaklaşık 40 dönümlük test kuyularının üzerine kil kapak yerleştirildi. Kirlenmiş toprak çıkarıldı ve kanalizasyon temizlendi. Ancak alanın altında tonlarca zehirli kimyasal gömülü durumda. EPA’ya göre, 1970’lerin sonlarında Aşk Kanalı’nın bitişiğindeki 10 blokluk alanda toplamda yaklaşık 1.000 aile tahliye edildi ve yüzlerce ev yıkıldı.

Montgomery, Love Canal hakkında bilgi araştırmak ve YouTube videoları izlemek için çok zaman harcadı. Oğlunun doktorunun evin etrafındaki çimlerin astım krizlerini tetikleme olasılığını gündeme getirdiğini söyledi. Ağustos ayında doğum yapacak olan kız arkadaşı, baş ağrısı ve burun kanaması nedeniyle doktora görünmedi.

Montgomery, mahalledeki “huzur ve sessizliği” sevdiğini ancak Charlotte, NY’a taşınmak istediğini söyledi.

“Bütün faktörleri dengelemek zorunda kaldım,” dedi, “ama bilirsiniz, buradaki herkes iyi gidiyor gibi görünüyor.”

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

saçmalık

Sevgili günlük:

Eşim ve ben, East Village’da Hint yemeklerinden oluşan erken bir akşam yemeğinden sonra soğuk, yağmurlu bir kış akşamında West Village apartmanımıza geri döndük.

Broadway ve West 12th Street’e yaklaştığımızda daha şiddetli yağmur yağmaya başladı. Strand Kitabevi’nin girişinin üstündeki tabelaya baktım.

“Yağmur dinene kadar içeri girelim,” diye önerdim.

“Biraz zaman alabilir,” dedi karım.

“Sorun değil,” dedim.

İçeri girdik ve ıslak köpekler gibi yağmurdan silkindik.

“Bulmak istediğim bir öyküler koleksiyonu var,” dedim. “Sanırım adı ‘Rusya’nın Kayıp Absürt Edebiyatı’ ya da onun gibi bir şey.”

Yakındaki bir kitap yığınının arkasından bir ses duydum. Bir çalışana mı yoksa başka birine mi ait olduğunu anlayamadım.

“Kaybolmadı,” dedi ses. “Tam orada, ‘Saçma’ bölümünde.”

Ah, teşekkürler, diye kekeledim. “Nerede bu?”

“Bilmek istemez miydin?”

—Doug Silver

Agnes Lee’nin çizdiği. Başvuruları buraya gönderin Ve Büyükşehir Günlüğü hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.