High Line’ın dostu Alan van Capelle pazar günlerini nasıl geçiriyor?

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
High Line’ın dostu Alan van Capelle pazar günlerini nasıl geçiriyor?
Parkın operasyonlarını denetleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Friends of the High Line’ın genel müdürü olan Alan van Capelle, zamanının çoğunu eşitliği ve aidiyet duygusunu teşvik ederek geçiriyor.

20 fuarın organizasyonundan sorumlu 48 yaşındaki Bay van Capelle, “Şehirde herkesin müze kalitesinde sanat eserleri, botanik bahçeleri ve performans alanlarıyla çevrelenebileceği, ekonomik olanakları ne olursa olsun çok az yer var” dedi. Yılda 1 Milyon Dolar Toplanıyor Yedi milyondan fazla insan, 2,5 mil uzunluğundaki Batı Yakası halk parkını ziyaret edebilecek her yıl ücretsiz.

Commack, Long Island’da büyüdü ve şimdi Yahudi, karma ırklı ve eşcinsel bir adam olarak asla hayal edemeyeceği bir hayat yaşıyor. “Ya AIDS’ten erken öldünüz ya da yalnız kaldınız ve aileniz tarafından terk edildiniz” dedi. “Hayallerimi yaşıyorum çünkü bir kocam ve iki çocuğum olabileceğini hiç bilmiyordum.”

Bay van Capelle, New York’taki evlilik eşitliği kampanyasının kilit mimarlarından biriydi ve San Francisco merkezli bir finansal hizmetler şirketi olan LPL Financial’ın Manhattan ofisinde yönetici başkan yardımcısı olan 48 yaşındaki Matthew Morningstar ile evlidir. Doğumda evlat edindikleri oğulları Patrick (9) ve Ethan (12) ile Aşağı Doğu Yakası’nda iki yatak odalı bir evde yaşıyorlar.

Kalk ve uyu Ben kaygılı ve temiz bir insanım. Hayatın hazırlıklı olanlardan yana olduğunu düşünüyorum. Hafta içi sabah 5:45’te uyanıyorum, bu yüzden pazar günleri kendime fazladan 30 dakika uyuma izni veriyorum, bu da bir zevk. Matt, iPhone’umun erteleme alarmı çalana kadar sekiz dakika boyunca bana sarılıyor. Her sabah Matt’e, sonra gökyüzüne bakıp “Amin” diyorum.

Kahve, iPad’ler, Cheerios Matt yatakta kalıyor. Kapımızın eşiğindeki Haber, The Daily News ve The Wall Street Journal gazetelerini alıyorum. Daha sonra Nespresso’muzda yapılan Paris Espresso’dan iki shot içiyorum. Çocuklar sabah 7.30 civarında kalkıyorlar. Hafta içi iPad’lerini kullanmadıkları için kucaklaşmalar ve kullanma istekleri var. Çikolata parçacıklı Cheerios’larla başlıyoruz ya da Ost Café’den hamur işleri veya çörekler alıyorum. Matt 7:45 ya da 8:00’de uyanıyor. Ona kahve yapacağım.

Hayranlık ve waffle Sabah 8:30’da beyaz Chevy Traverse’imizdeyiz ve Beşinci ve Altıncı Caddeler arasında 16. Caddede bulunan bir Roma Katolik kilisesi olan St. Francis Xavier’e gidiyoruz. Ben Yahudiyim; Matt Katolik olarak yetiştirildi. En sevdiğim anlardan biri de eşcinsel bir aile olarak bir araya geldiğimizi, insanların varlığımızı inkar etmemesi gerektiğini söylemek.

Henüz kahvaltı yapmadığımız için Hollywood Diner’a gidiyoruz. Caddenin karşısında olduğu için çok uygun. Bazen yeğenlerimiz veya arkadaşlarımız da gelir. Oğlanların waffle veya krepleri var. Matt’in sağlıklı bir protein meselesi var. Yumurta akı, ıspanaklı ve mantarlı omlet veya hindili burger arasında kararsız kaldım.

Pembe ilham Çocuklar için ayak işleri yapmadığımız zamanlarda – Paragon Sporları ya da Blick’te sanat malzemeleri – Cloisters ya da MET gibi kültürel bir aktivite yapıyoruz, ama genellikle Whitney oluyor. Çağdaş sanatı seviyorum. Oradayken omuzlarım çöküyor. Sanata bakıp bir şeyler hissettiğim anı yaşıyorum. Uyuşturucu gibi. Çocuklarımın güzel sohbetleri teşvik eden ve ilham veren sanata bakışlarını izlemeyi seviyorum. “Resimdeki kız ne düşünüyor?” “Resimdeki diğer kişiyle ilişkisi nedir?”

Belki çocuklara atıştırmalık, kendimize de bir kadeh şarap alırız. Daha sonra High Line’a ulaşıyoruz. Şu anda İsviçre doğumlu sanatçı Pamela Rosenkranz’ın az önce açılışını yaptığımız Yaşlı Ağaç tablosuna aşığım. Parlak pembe ve göz alıcı.

Okuyun, sonra oynayın Saat 15.00’te evdeyiz. Çamaşır yıkıyorum. Matt çevrimiçi oluyor. Çocuklar çizgi romanları ve çizgi romanları severler. Ethan, Star Wars: Dark Droids serisini okuyor ve Patrick, Marvel Comics serisiyle ilgileniyor. Ethan’ın futbol maçı ya da atletizm karşılaşması olmadığı için Matt onu hemen köşedeki Luther Gulick Park’ta basketbol oynamaya götürüyor. Patrick ve ben bir taş döşeme oyunu olan Uno, Rummikub veya Spinners oynayabiliriz. Büyürken oyunbaz bir insan değildim ama Matt beni dönüştürdü.

Mum ışığında akşam yemeği Akşam 6 civarında, yerel Çin restoranımız Wa Lung Kitchen’dan buharda pişmiş domuz köfteleri, tavuk ve brokoli ve yumurtalı rulo sipariş ediyoruz. Birimiz yemeği aldığında, fıstığa alerjisi olan Patrick’e Alphonso’s’tan biberli pizza alıyoruz. Mutfak masasını hazırladık ve mumları yaktım. Şu anda çalışan 10 mumumuz var. Paddywax’tan Nar + Frenk Üzümü’nün büyük bir hayranıyım.

İçecekler ve takvim Akşam yemeğinden sonra çocuklar banyo yapar veya duş alır ve pijamalarını giyerler. Matt ve ben kokteyl yapıyoruz. Bu bir ritüeldir ve gereklidir. Şu anda mükemmel, eşit oranda buz gibi soğuk, tatlı ve kuru vermuttan oluşan Manhattans’ı Luxardo kirazıyla içiyoruz. Biriyle bunu çok daha kolay buluyorum çünkü “takvim” sohbetimizi yapacağız. Programımızı gözden geçirirken müzakereler ve at takasları oluyor; her birimiz bir yere gittiğimizde, kimin bir iş etkinliği var, çocukların hangi projeleri veya etkinlikleri var, fazladan bir bebek bakıcısına ihtiyacımız var mı? Önümüzdeki iki haftayı organize etmeye çalışırken çikolata fabrikasında daha çok Lucy ve Ethel’iz.

Gösteriler Sabah 8’de mola verip çocuklarla televizyon izliyoruz. Şu anda “Modern Family”nin tekrarları oynatılıyor. Daha sonra çocuklar birlikte dua ettiğimiz duaları okurlar. Onlar yatağa girdikten sonra Matt ve ben takvimi bitiriyoruz. Sonra televizyon izliyoruz. HBO Max’te Julia Child mini dizisini bitirdik ki bu harikaydı ve The Marvelous Mrs. Maisel’in de neredeyse sonuna geldik.

Kitaplar ve bir bulmaca Sabah 10.00’da hâlâ televizyon izleyen Matt’e iyi geceler diyorum. Çocukların kıyafetlerini Pazartesi günü çıkarıyorum, böylece hazır olsunlar, okul iPad’lerinin şarjının dolu olduğundan emin olun ve kahvaltı için masayı hazırlıyorum. Yatağıma uzanıp bir kitap alıyorum. Alice Winn’in In Memoriam kitabını az önce bitirdim. Muhteşem. Şimdi arkadaşım Jill Schlesinger’ın “Büyük Paranın Sıfırlanması” kitabını okuyorum. Matt gazeteyle içeri giriyor. İkinci bir rüzgar alıyorum. Times’ın bulmacasını çözüyor. Ana karakter o, ama bana sorular soruyor, ben de içine çekiliyorum.

İyi şanslar ve iyi geceler Işıklar saat 11.00’de sönüyor. Daha da çok sarılma var. Her akşam bir ritüelimiz var. Başımdaki elini tutuyorum ve o da beş kez kafama vuruyor; biri hepimiz için, biri de iyi şanslar için. Nasıl başladığından veya neden başladığından emin değilim ama buna, ona ve çocuklarımızla birlikte bu hayata sahip olduğumuz için çok minnettarım.

Pazar Rutini okuyucuları Alan van Capelle’i Instagram’da takip edebilir @avancapelle.