Hakim New York’taki gıda dağıtım işçilerinin maaş zammını onayladı

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Hakim New York’taki gıda dağıtım işçilerinin maaş zammını onayladı
Perşembe günü bir yargıç, New York City düzenleyicilerinin uygulama tabanlı gıda dağıtım şirketleri için asgari ücret standartlarını yükseltebileceğini ve teknoloji şirketlerini iş işleri için insanlara daha iyi ödeme yapmaya zorlamayı amaçlayan bir hareket olabileceğini söyledi.

Yeni ücret standardı, Belediye Meclisi’nin kuryelerin çalışma koşullarını iyileştirecek ve gösteri platformlarının onlara saatte yaklaşık 18 dolar ödemesini ve artışları karşılamasını zorunlu kılacak bir dizi yasa tasarısını kabul etmesinden yaklaşık iki yıl sonra, Temmuz ayında yürürlüğe girecek şekilde belirlendi. 2025’e kadar saat başına 20 dolar. Şehir, teslimat işçilerinin şu anda saatte ortalama 11 dolar kazandığını tahmin ediyor.

Ancak ücret artışlarının yürürlüğe girmesinden hemen önce üç yemek dağıtım şirketi Uber, DoorDash ve Grubhub, Manhattan Yüksek Mahkemesi’nde bunların engellenmesi için ihtiyati tedbir kararı alınması yönünde talepte bulundu. New York merkezli daha küçük bir yemek dağıtım platformu olan Relay de aynısını yaptı. Yargıç Nicholas Moyne, değişikliği değerlendirirken durakladı.

Perşembe günü, üç büyük dağıtım şirketine karşı karar verdi ve ücret artışının kabul edilmesine izin verdi, ancak farklı bir iş modeline sahip olan Relay’e, artışa itiraz etmeye devam etmesine izin veren bir tedbir kararı verilmesi gerektiğini söyledi.

Yargıç Moyne kararında, “Davacılar esasa ilişkin hiçbir başarı ihtimali göstermediler” diye yazdı. Üç büyük şirketin kararına itiraz etmesi mümkün.

Teknoloji platformları, fiyat artışları yoluyla daha yüksek ücretlerin maliyetini tüketicilere yansıtmak zorunda kalacaklarını savundu. Şehir modellemesinin, yüksek fiyatların yerel restoranlara nasıl zarar vereceğini doğru şekilde hesaplamadığını söylediler. Ve yeni sistemin teslimat çalışanlarının zararına çalışacağını, çünkü maliyetleri kontrol etmek için şirketlerin, çalışanların teslimat yapmadan uygulamalarda ne kadar zaman harcadığını yakından izlemesi gerekeceğini söylediler.

Uber sözcüsü Josh Gold yaptığı açıklamada, “Şehir işçilere ve halka yalan söylemeye devam ediyor” dedi. “Bu yasa binlerce New Yorkluyu işsiz bırakacak ve geri kalan kuryeleri siparişleri daha hızlı teslim etmek için birbirleriyle rekabet etmeye zorlayacak.”

Yeni ücret yasasının arkasındaki kurum olan New York Tüketici ve Çalışanları Koruma Dairesi, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Davaya karşı çıkan teslimat işçileri, 3 Ağustos’ta Aşağı Manhattan’da bir duruşma için toplandılar; burada Yargıç Moyne, iş şirketlerinin avukatlarının sürücü kullanım oranlarının inceliklerini ve karşıt tarafların nasıl “” olarak sınıflandırıldığını açıkladıkları saatlerce süren PowerPoint sunumlarını izledi. dolu” – geçici ve yarı zamanlı çalışma.

Şehri temsil eden avukat Karen Selvin hakime, “Şu anda bu milyar dolarlık uygulamalar sayesinde yoksulluk maaşı kazanıyorlar” dedi.

New York’taki karar, bu yılın başlarında Minnesota Valisi Tim Walz ve Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey’e, Uber ve Lyft sürücüleri için asgari ücreti garanti edecek yasa tasarılarının bloke edilmesi için başarılı bir şekilde dilekçe veren konser şirketlerinin yakın zamanda kazandığı bir dizi zaferle tezat oluşturuyordu. Sürücü maaşlarındaki artışlar araç çağırma hizmetlerini işletilemeyecek kadar pahalı hale getirdi.

Yıllardır iş şirketleri ve sendika aktivistleri, işçilerin tazminatı ve muamelesi konusunda mücadele veriyordu. Gig çalışanları bağımsız yüklenicilerdir, yani kendi harcamalarından sorumludurlar ve çalışanlar gibi asgari ücret veya sağlık yardımı almazlar. Uber ve diğer iş şirketleri, işçilerin kendi saatlerini belirleme ve bağımsız olma esnekliğine değer verdiklerini savunurken, sendikalar sömürüldüklerini ve daha iyi korunmayı hak ettiklerini savunuyor.

Bazı eyaletler halihazırda asgari ücret standartlarını benimsemiştir. Kaliforniya’da iş şirketleri, 2020’de kabul edilen, Teklif 22 adı verilen ve iş işçilerine onları çalışan olarak sınıflandırmama karşılığında asgari ücret ve diğer sınırlı sosyal haklar veren bir oylama tedbirini destekledi. (Şu anda yasal bir zorlukla karşı karşıya.) Washington eyaleti milletvekilleri geçen yıl benzer bir yasayı kabul etti ve Seattle, 2020’den bu yana iş tedarikçileri için asgari ücret yasasına sahip.

New York’un teklifi, belediyenin teslimat işçilerine saat başına 23 dolar ödeme yönündeki daha önceki planını geri çekmesinin ardından zaten bir uzlaşma niteliğindeydi. Konser şirketleri, şehrin ücret standartlarını uygulama konusunda “keyfi ve kaprisli” olduğunu kanıtlamak gibi zorlu bir zorlukla karşı karşıya kaldı ve sonuçta başarısız oldu.