Frank Sinatra’nın hamur işleri almayı sevdiği bir New York fırını olan Veniero’s’ta

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Frank Sinatra’nın hamur işleri almayı sevdiği bir New York fırını olan Veniero’s’ta
Aşık Veniero’ya git East 11th Street’te, First Avenue’nun hemen dışında yer alan Italian Patisserie, ağır ve mücevher renkli meyvelerle titreyen tereyağlı kurabiyeler, cannoli ve turtaların rüya manzarasına giriyor. İki cepheli yapının bir yanında ana kafe yer alıyor. Diğer tarafta, unlu mamullerin uzun cam raflarda olduğu dükkan var –  Aralık ortasında ziyaret edildiğinde, yalnızca yılın bu zamanında yapılanlar da dahil: Neapolitan struffoli, altın rengi kızartılmış hamur toplarından yapılan, balla sırlanan ve gökkuşağı renkli serpintiler ve şekerlenmiş meyvelerle neşelendirilen küçük bir Vezüv; domuz eti Messina’dan — daha fazla kızartılmış hamur, ancak büyük, düzensiz şekillerde ve vanilya-limon veya çikolatalı krema ile kaplanmış; susumelle, bal ve portakal yağı ile tatlandırılmış yumuşak bademli bisküvi; ve üç tür torone, Sicilyalı nuga şekeri. Ayrıca Veniero’s’un istek üzerine sağladığı Noel günlükleri ve “Mutlu Noeller”, “Mutlu Yıllar” veya “Mutlu Hanukalar” yazan küçük tabelalar da var çünkü mağazanın ortak sahibi Robert Zerilli gibi orada üç Kardeşi ve menajeri, “Burası New York. Her şeyi kutluyoruz! Lezzetli Rugelach satıyoruz.”

Zerilli ve Veniero ailelerinin ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlı olduğunu söylüyor. Zerilli, 60, dükkânı 1894’te kuran Antonio Veniero’nun büyük yeğeni. Dükkanın arka tarafında, Robert’ın beşinci kuşaktan yetenekli davulcu oğlu Frankie Zerilli espressosunu yudumluyor. 34 yaşında, şimdiden teslimatlara ve çok daha fazlasına yardım ediyor.

Geçenlerde doktorum tatlılardan vazgeçmenin zarar vermeyeceğini söyledi, ama bu, ricotta, mozzarella, prosciutto, salamla doldurulmuş bir tür lezzetli İtalyan kiş olan rustik pizzayı deneyemeyeceğim anlamına mı geliyor merak ediyorum. jambon? Neredeyse kesinlikle tabu benim mutlak tatil favorimdir, ortasında bir delik olan çörek şeklinde bir Napoli spesiyalitesi olan Roccoco Cookie; Badem, kaju fıstığı, tarçın ve vanilya ile yapılmış, keskin, tatlı ve gevrek. Robert Zerilli, “Bir Roccoco, daldırma için en iyisidir” diyor. “Bunu bir espresso veya bir bardak vin santoya batırabilirsin.”

Bisküvi geleneksel olarak 8 Aralık’ta, Lekesiz Gebelik Bayramı’ndan 6 Ocak’ta Epifani’ye (Epifani) kadar pişirilir ve satılır. Zerilli, “Aralık ortasına kadar kapalıyız ve tatil nedeniyle doluyuz” diyor. Bana önümüzdeki birkaç hafta içinde  Mağaza muhtemelen “6.000 pound bisküvi” satacak. Kendi Noel favorilerinden biri, incir, portakal, ceviz, kuru üzüm, badem ve şekerle doldurulmuş ve daha sonra fırınlanmadan önce iki gün kırmızı şarapta marine edilen geleneksel bir halka veya elmas şeklindeki bisküvi olan cucidati’dir. “Steroid kullanan bir Fig Newton gibi” diyor.

Her düzenli müşterinin kendi siparişi vardır. Bir arkadaşım ve eşiyle birlikte SoHo’daki Thompson Chemists’in ortak sahibi Jolie Alony, çilekli kek için içeri giriyor. Village’da yaşayan eski bir NYU yöneticisi olan başka bir arkadaş Rona Middleberg, anason tostunu çok seviyor. “Geçenlerde bunlardan üç tane aldım çünkü evde daha fazla varsa hepsini yerim” diyor. “Beni muayene eden kadın, ‘Ağırlığı yok, bana bir dolar versen yeter’ dedi. Veniero eski zamanlardaki gibi.”

1880’lerin sonları ile 1910’ların başları arasında iki milyondan fazla İtalyan New York’a geldi, çoğu Ellis Adası’ndan geldi ve çoğu çaresizce fakirdi. Birçoğu Harlem, Bronx ve Brooklyn’e yerleşti; diğerleri Aşağı Manhattan’a, özellikle Greenwich Köyü’ne gitti.  Sullivan ve Bleecker Sokakları boyunca – ve en ünlüsü, Aşağı Doğu Yakası’nın Küçük İtalya’sı olacak olan Mulberry Caddesi çevresindeki bölgeye.

1870 yılında Sorrento yakınlarında doğan Antonio Veniero, 15 yaşında New York’a geldi ve bir şeker fabrikasında çalıştı. 1894’te East 11th Street’teki binayı satın aldı ve orada kendi el yapımı şekerlemelerini yapmaya başladı; Müşteriler sorduğunda espresso ve bisküvi sunmaya başladı. Yorucu bir işti: elektrik yoktu; Dondurma yüz kiloluk bloklar halinde geldi; Teslimatlar at arabalarıyla yapılırdı. Börekler, şimdi kafenin bir parçası olan dükkânın arka bahçesinde kömür fırınında pişiriliyordu.

Zerilli’nin babası Frank, 1930’larda Veniero’da çalışmaya başladı ve 1970’te işletmeyi satın aldı. Zerilli, 70’lerin sonlarında fırında hafta sonu vardiyasında çalıştı ve 1981’de tam zamanlı oldu. Mağazanın 100. kuruluş yılı olan 1994 yılında Backroom Cafe’yi açtı. Bir ay sonra babası öldü. Hem Zerilli hem de Frankie üniversiteye gittikten sonra dükkânda işe geri döndüler ama Zerilli oğluna sık sık “Unutma dede ‘En iyi üniversite burada’ derdi” diyor. diğer Frank, yani Sinatra, 1980’lerde çekilmiş. Samimi görünen Sinatra, kolunu Zerilli’nin omuzlarına atmış, haç takmış ve aynı elinde bir sigara ve büyük bir susamlı kurabiye tutmaktadır. Veniero’nun baş pasta şefi Angelo Santamaria, “Adı Regina” diyor. “Sinatra çıtır çıtır severdi.

Santamaria, 1981 yılında 21 yaşında fırında çalışmaya başladı. “Yaptığım işi seviyorum,” diyor, beni ölüme meydan okuyan merdivenlerden aşağı, iki büyük gazlı fırından gelen sıcak, lezzetli şeker ve tereyağı kokulu havayla karşılandığım mutfağa götürüyor. Santamaria her sabah saat 5’te eve geldiğinde açılır. Elini 100 yıllık bir mermer tezgahın üzerinde gezdiriyor, yüzyıllarca süren çalışma sonucu çizilmiş ve çökmüş, dövülmüş, yuvarlanmış ve hamurdan şekillendirilmiş. Veniero’daki her bisküvi, turta ve kek, mağazanın 16 fırıncısından biri tarafından elle şekillendirilip tamamlanıyor.

Ana mağazanın üzerinde pastaların toplanıp süslendiği odalar bulunuyor. Santamaria, torununun dördüncü doğum günü için büyük bir cannoli kremalı pasta pişirme sürecindedir. Santamaria, Sicilya’da doğdu ve Brooklyn’de ağırlıklı olarak İtalyan bir mahalleyken Carroll Gardens’ta bir kumtaşı içinde büyüdü. O şimdi New Jersey’de yaşıyor. “Bazı şeyler icat etmiş olmamı seviyorum” diyor. Bu, tescilli bir çikolatalı tabakalı kek içerir: İtalya’dan ithal edilen kavrulmuş bir çeşit olan “ekstra demlenmiş kakao” dediği şeyle yapılmış ve üzerine çikolata ganaj eklenmiş çok yoğun koyu renkli bir pandispanya. Enfes düğün pastalarıyla ünlüdür. Bir heykeltıraş gibi şekerlemeleri bir araya getirmesini izlerken, yıllar içinde tatların değişip değişmediğini soruyorum. “İnsanlar artık klasik güney İtalyanları yerine daha çok çırpılmış krema, daha çok Bavyera ve çikolatalı hamur işlerini seviyor” diyor.

Alt katta, tavanı bulutlu mavi bir gökyüzü gibi boyanmış arka kafede, bir parça İtalyan cheesecake yiyorum; Kremalı ricotta ile yoğun, üzerinde krem karamel renkli tatlı hamur kabuğu. Arka planda, önce Ella Fitzgerald ve ardından tabii ki Sinatra. Müzik, aile tarihi ve geleneksel tatlar, Veniero’s’ta tatillere dönüşüyor, ancak hiçbir şey bilinçli değil; sadece her zaman olduğu için.

Aktör Steve Schirripa daha sonra telefonda, “Onu seviyorum çünkü o eski yerlerden çok azının kaldığı zamanda bir geri adım,” dedi. Şu anda CBS polis davası Blue Bloods’da Anthony Abetemarco’yu oynuyor. Belki de en çok The Sopranos’taki Bobby “Bacala” Baccalieri rolüyle tanınır. Geçen yıl, o ve şovda Christopher Moltisanti’yi canlandıran Michael Imperioli, Talking Sopranos dizisi hakkındaki podcast’lerini kaydetmeyi bitirdikten sonra, “Michael ve ben çoğu gün bir kapuçino ve hamur işi için Veniero’ya giderdik” diyor. “Ben de ona hediye olarak ülkenin dört bir yanına kurabiyeler gönderiyorum.” En sevdiği şeyin ne olduğunu soruyorum. Zevkle yanıtlıyor, “Bir cannoli ile hiç yanlış gidebilir misin?”