Eski polis memuru, çete lideri sevgilisinin ülkeden kaçmasına yardım ettiğini itiraf etti

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Eski polis memuru, çete lideri sevgilisinin ülkeden kaçmasına yardım ettiğini itiraf etti
Eski bir New York polis memuru Perşembe günü, savcıların sevgilisi olduğunu söylediği ve Shooting Boys adlı Bronx çetesinin lideri olan bir adamın bir cinayet soruşturmasından kaçıp Dominik Cumhuriyeti’ne kaçmasına yardım ettiğini itiraf etti.

Mohegan Lake, N.Y.’den eski polis memuru Gina L. Mestre (33), Manhattan’daki Federal Bölge Mahkemesinde, cinayetin güvenlik kamerası görüntülerini çete lideriyle paylaşarak ve kaçmasına yardım ederek “kolluk kuvvetlerinin çabalarını engellediğini” itiraf etti. Bir rakibi öldürmekle suçlanmaktan kaçının.

Siyah pantolon ve kazayağı desenli bir ceket giyen Bayan Mestre, Yargıç Denise L. Cote huzurunda, en fazla 15 yıl hapis cezası gerektiren haraççılığa yardım amaçlı cinayet olayından sonra suç ortaklığı suçlamasını kabul etti.

Daha önce suçsuz olduğunu iddia eden Bayan Mestre’nin 21 Mart’ta cezalandırılması planlanıyor. Duruşmanın sonunda Bayan Mestre’nin yüzü ifadesizdi ve başka bir kadınla birlikte banyoda kayboldu. Avukatı Matthew Kluger yorum yapmaktan kaçındı.

Savcıların Ağustos iddianamesinde, Mayıs 2022’de polis teşkilatından ayrılan Bayan Mestre’nin, 2020 yılında Bronx’taki 52. Bölge’ye atandığında yaklaşık yedi yıldır polis memuru olarak görev yaptığı belirtildi. Biriminin hedeflerinden biri, çoğu Shooting Boys’la ilişkilendirilen silahlı şiddeti azaltmaktı.

Mahkeme belgelerine göre Shooting Boys, Bronx’un University Heights semtinde en az 2017’den beri faaliyet gösteriyordu ve çetenin üyeleri uyuşturucu sattı, silah kullandı ve rakip çetelere karşı şiddet uyguladı.

Savcılara göre Bayan Mestre, Bronx’a transferinden kısa bir süre sonra Caballo lakaplı Shooting Boys’un lideri Andrew Done ile “yakın bir ilişkiye” başladı.

Savcılara göre Bayan Mestre, suçlarını gizlemelerine ve tutuklanmalarını önlemelerine yardımcı olmak için yaklaşık iki yıl boyunca çete üyelerine gizli bilgiler aktardı. Savcılar, Bayan Mestre’nin polis operasyonları ve büyük jüri duruşmaları hakkında bilgi sızdırdığını söyledi ve daha sonra tanığın kolluk kuvvetleriyle işbirliğini durdurmak isteyen Shooting Boys üyeleri tarafından saldırıya uğrayan bir tanığın kimliğini paylaştı.

İddianameye göre, Temmuz 2020’de Bayan Mestre, Shooting Boys’un bir üyesini çeteye karşı federal bir iddianamenin yakın olduğu konusunda uyardı ve kendisine, iddianameye göre bilgileri Bay Done’a iletmesi talimatını verdi. Çete üyesine, Bay Done’un dikkatli olması gerektiğini, çünkü işlerin “kızgın” olduğunu ve “yavaşlaması” gerektiğini söyledi.

Savcılar, Bay Done’un aynı yılın Kasım ayında rakip bir çetenin bir üyesini ölümcül bir şekilde vurduğunda, Bayan Mestre’nin ona yetkililerin kendisini aradığını söylediğini ve cinayetin videosunu paylaştığını söyledi. Bay Done ülkeden kaçmayı başarana kadar haftalarca gizlice iletişim kurmaya devam etti ve onu yakalama çabaları hakkında gizli bilgiler aktardı.

Savcılara göre, birkaç ay sonra Bay Done Dominik Cumhuriyeti’nde bulundu ve gözaltına alındı. Geçen yıl cinayetle ilgili olarak suçunu kabul etmişti. Şubat ayında 35 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bayan Mestre’nin New York Polis Departmanı’nın bir üyesi olduğu dokuz yıl boyunca, en az on iki davada adı geçti – bu davalar 765.000 dolarlık anlaşmayla sonuçlandı – ve Sivil Şikayet İnceleme Kurulu’na aleyhinde neredeyse bir düzine şikayette bulunuldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Manhattan’daki avukatı Damian Williams bir basın bülteninde, Bayan Mestre’nin “kamuoyunun güvenini kötüye kullandığını ve New York City vatandaşlarını korumak ve onlara hizmet etmek için verdiği yemini ihlal ettiğini” söyledi. “Polis memurları uymaları gereken yasaları ihlal ettiğinde meslektaşlarına, onları istihdam eden departmanlara ve hizmet ettikleri halka zarar vermiş olurlar.”