Eski ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, helal gıda kamyonu satıcısına yönelik tacizi belgeledi

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Eski ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, helal gıda kamyonu satıcısına yönelik tacizi belgeledi
Eski bir Dışişleri Bakanlığı çalışanı ve ulusal güvenlik görevlisinin geçtiğimiz haftalarda Manhattan’da bir helal gıda satıcısını taciz ettiği ve adamı “terörist” olarak adlandırdığı video kaydedildi.

Eski subay Stuart Seldowitz birkaç videoda yakalandı X’te yayınlandıTwitter olarak da bilinen , satıcının fotoğraflarını çekerek İslamofobik yorumlarla ona hakaret etti. Çocukların öldürülmesiyle ilgili kısa bir ileri geri konuşmanın ardından Bay Seldowitz adama şunu söylüyor: “Eğer 4.000 Filistinli çocuğu öldürseydik, tahmin edin ne olurdu? Yeterli değildi.

Videolarda kimliği belirlenemeyen memurun Bay Seldowitz’e “lütfen gidin” dediği ve polisi arayacağını söylediği duyuluyor.

Polis Salı akşamı yaptığı açıklamada, Bay Seldowitz’e karşı herhangi bir suçlamada bulunulmadığını ancak 19. Bölge komutanının videolardan haberdar olduğunu ve bölge personelinin durumu izlediğini doğruladı.

İsrail-Hamas savaşının başladığı 7 Ekim’den bu yana ülke genelinde İsrail yanlısı ve Filistin yanlısı gruplar arasındaki gerilimin arttığı bir dönemde karşılaşmaların kayıtları internette yayıldı.

Neredeyse her gün gösterilerin yapıldığı ve hem İslam hem de Yahudi karşıtı nefret suçlarının arttığı New York City’de gerilim özellikle şiddetliydi.

İnternette yayınlanan video klipler, Bay Seldowitz’in birkaç gün boyunca aynı yere döndüğünü (bir kez gece ve iki kez gündüz) ve her seferinde ayrılmayı reddettiğini gösteriyor.

Bir klipte şöyle dediği duyuldu: “Burası özgür bir ülke, Mısır gibi değil.” Aynı klipte Bay Seldowitz, İngilizce konuşamadığı için satıcıyı “cahil” olarak adlandırıyor ve ardından satıcıyla ilgili alaycı yorumlarda bulunmaya devam ediyor. İslam’ın kurucusu Hz.Muhammed.

Videolar, sağlayıcıdan gelen herhangi bir yorumu veya klipler başlamadan önce gerçekleşen etkileşimleri göstermez. Salı günü satıcıya alışveriş sepetinden ulaşma girişimleri başarısız oldu.

Salı günü yaptığı telefon görüşmesinde videoları görmediğini söyleyen Bay Seldowitz’e göre bölümler, satıcıya Mısırlı olup olmadığını sormasının ardından başladı. Konuşma devam ederken Bay Seldowitz, adamın Hamas’a desteğini ifade ettiğini ancak yayınlanan videoların hiçbirinde böyle bir iddianın kaydedilmediğini söyledi.

Bay Seldowitz, “O noktada oldukça üzgündüm ve ona, geriye dönüp baktığımda muhtemelen pişman olacağım, hatta gerçekten pişman olacağım şeyler söyledim” dedi. “Ona ve söylediklerine odaklanmak yerine dinine hakaret etmeye vb. devam ettim.”

Satıcıya neden sürekli döndüğü sorulduğunda Bay Seldowitz, adamın “hala Hamas destekçisi” olup olmadığını sormak istediğini söyledi ve şunu ekledi: “Onun New York’ta bakkaliye satan bir mahallede olması beni üzüyordu.

Bay Seldowitz, videoda dinin kutsal şahsiyetini defalarca “tecavüzcü” olarak nitelendirmesine rağmen İslamofobik olmadığı konusunda ısrar etti.

“Müslümanlarla çalıştım,” dedi: “Beni çok iyi tanıyan ve onlara karşı önyargım olmadığını bilen Müslüman, Araplar vb.

Salı akşamı, 86th Street Q metro istasyonunun 83rd Street çıkışına sadece birkaç adım uzaklıktaki arabanın önünde yoğun bir hareketlilik yaşandı. Yağmura rağmen zaman zaman metrodan insan kalabalığı çıkıyor ve aç yolculardan oluşan kısa bir kuyruk oluşuyor.

Adını vermeyi reddeden ancak videolarda satıcı olmadığını söyleyen minibüste çalışan bir adam, kendisinin geçen hafta Bay Seldowitz ile karşılaştığını ve polisi aradığını söyledi. Polisin 30 dakika sonra geldiğini ancak yapabilecekleri bir şey olmadığını söyleyerek oradan ayrıldığını söyledi. Adam, o zamandan bu yana Bay Seldowitz’in iki kez geri döndüğünü ve diğer satıcı tarafından kayıt altına alındığını söyledi.

Bay Seldowitz, Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Güney Asya Direktörlüğü direktörlüğü ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın İsrail ve Filistin İşleri Ofisi’ndeki bir pozisyon da dahil olmak üzere hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi yönetimlerde çeşitli görevlerde bulunduğunu söyledi. Artık herhangi bir hükümet görevinde bulunmadığını söyledi.

Manhattan merkezli bir lobi şirketi olan Gotham Hükümet İlişkileri’nin Kasım 2022’de yaptığı duyuruya göre Bay Seldowitz, grubun yeni dış ilişkiler başkanıydı. O zamandan beri şirketin web sitesinden kaldırılan kısa bir biyografide, kendisi Dışişleri Bakanlığı’nın Üstün Onur Ödülü’nü üç kez kazanan biri olarak tanımlanıyor.

Firmanın başkanı David Schwartz’a göre Bay Seldowitz hiçbir zaman Gotham Hükümet İlişkileri’nin çalışanı olmadı ve Bay Schwartz’ın bildiği kadarıyla firmada lobici olarak kayıtlı değildi.

Bay Schwartz yaptığı açıklamada, “Kişisel olarak bu dilden öfkeliyim ve kırgınım” dedi ve şunları ekledi: “İslamofobi ve Yahudi karşıtlığının dünyamızda yeri yoktur ve ortadan kaldırılmalıdır.”

Bay Schwartz ayrıca yemek görevlisine “bu kadar aşağılık, nefret dolu açıklamalar yapan” kişiye karşı ücretsiz hukuki temsil teklif etmek istediğini söyledi.

Dodai Stewart raporlamaya katkıda bulunmuştur. Alain Delaquerière araştırmaya katkıda bulunmuştur.