Elektrikli arabalar gelecek. Ama bir tane kiralamak? İyi şanlar.

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Elektrikli arabalar gelecek. Ama bir tane kiralamak? İyi şanlar.
Arabasız bir New Yorklu olarak, bazen karbon ayak izim konusunda kayıtsız kalıyorum. Düzenli olarak bisiklete binerim, toplu taşıma kullanırım ve zaman zaman bir gezi için arabaya ihtiyacım olursa kiralarım.

Ancak bu yaz kızımı New Hampshire’daki yurt kampına bırakmak için bir araba ayırttığımda her şey değişti. Dönüş yolculuğu için hangi ses seçimini yaptım? İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg’in “İklim Kitabı”.

Geleneksel olarak ebeveyn özgürlüğünü kutlayan bu yıllık yaz yolculuğunun atmosferi kısa sürede kasvetli bir hal aldı. Orada, I-91’den aşağı inerken, şu anda kiralık arabama güç sağlayan fosil yakıtların yanmasından kaynaklanan insanların çektiği acılara dair bitmek tükenmek bilmeyen hikayeler duydum.

Daha fazla ikna etmem gerekirse, okuldan ayrıldıktan bir hafta sonra, feci Vermont sel felaketi kampa tehlikeli bir şekilde yaklaştı. (Bölgedeki diğer kampların durumu daha kötüydü.)

O kadardı. Kızımı elektrikli bir araçla alırdım.

EV’ler mükemmel bir çözüm değildir – pillerini üretmek, kirlilik ve şüpheli işçilik uygulamaları içerebilir. Ancak, benzinle çalışan arabalardan çok daha çevre dostudurlar.

Peki elektrikli araç kiralamak mümkün müydü? Ve hala bir arabanın Bluetooth’uyla kafası karışmış biri olarak ben onu hackleyebilir miyim?

Basit bir Google araması (“EV Rental NYC”) en azından ilk soruyu doğruladı. Hertz en iyi sonuçlardan biriydi. Bir sözcü, şirketin “elektrikli araç kiralamada sağlam bir büyüme” gördüğünü ve New York City bölgesinde kiralanabilecek 3.750 şarjlı araba bulunduğunu söyledi.

Ancak ihtiyacım olan randevu için o binlerce Hertz elektrikli araç müsait görünmüyordu. Kennedy Havalimanı’nda birkaç seçenek vardı ama oradan bir araba almak metro yolculuğuma yaklaşık beş saat eklerdi. Avis ve Enterprise ile benzer aramalar başarısız oldu.

Rahatsızlığı ticari kiralama şirketlerinin hâlâ arayı kapatma ihtimaline, elektrikli araçların otomotiv endüstrisinde en hızlı büyüyen segment haline geldiği bir noktaya bağladım. Bir pazar araştırma şirketi olan Cox Automotive’e göre, bu yıl 1 Nisan ile 30 Haziran arasında ABD’de yaklaşık 300.000 yeni elektrikli otomobil satıldı; bu, 2022’nin aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 48’lik bir artış.

Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2030 yılına kadar Amerika yollarında 30 ila 42 milyon elektrikli binek otomobil olabilir ve bu da 174.000 ila 211.000 arasında halka açık hızlı şarj istasyonu gerektirir. Bu, şu anda mevcut olan halka açık hızlı şarj cihazlarının sayısının yaklaşık altı katı.

Şarj altyapısı genişletilene kadar, kiracılar elektrikli arabaları denemek konusunda isteksiz olabilir. Ama kararlıydım. Brooklyn ve Manhattan’da ofisleri bulunan bir Avrupa şirketi olan UFODrive en iyi seçeneğim oldu. İhtiyacım olduğu anda – evime yürüme mesafesinde – bir elektrikli araba vardı.

Rezervasyon süreci, ödemeden arabayı çalıştırmaya kadar her şeyi kontrol eden bir uygulamanın indirilmesini içeriyordu. Sizi bir doğrulama sürecinden geçirir ve ardından fiyatı etkileyen, seyahat etmeyi beklediğiniz mesafeyi ve 750 ABD doları tutarında iade edilebilir bir depozito ister.

Bir cuma gecesi, elektrikle ilgili nasıl yapılır videoları izledikten sonra, Columbus Circle yakınlarındaki bir garaja gittim. Dakikalar sonra parıldayan beyaz bir Tesla Model 3’e bakıyordum.

Birdenbire hiçbir şey hatırlamadım. terlemeye başladım

İlk önce şunu düşündüm: telefonu şarj edin. USB bağlantı noktası için etrafa baktım. Nada. Ne tür bir yüksek teknoloji arabaydı? Telefonumun şarjı olmasa hiçbir yere gidemezdim.

Beni sevecen bir eğlenceyle izleyen otopark görevlisi yardım etmek için eğildi. Telefonumu direksiyon simidinin sağındaki eğimli bir kablosuz şarj pedine yerleştirdi.

“Başka ne bilmem gerekiyor?” diye sordum ona. “Ve herkes bu kadar stresli mi?”

Bu, ilk kez elektrikli araba kiralayan herkes için geçerli” dedi. Uygulamayı kullanarak arabanın nasıl kilitleneceğini, kilidinin açılacağını ve açılacağını hızlıca açıkladı.

Görevliye bolca teşekkür ettim ve aracı yola çıkardım.

Hemen en büyük sorunum, gaz pedalıyla (eski adıyla gaz pedalı olarak biliniyordu) ayak çalışmasıydı. Gaz pedalının bırakılması bir arabayı kademeli olarak yavaşlatırken, gaz pedalının bırakılması bu arabada bir pil tasarrufu sürecini tetikler. Ayrıca, yeniyseniz, araba neredeyse durmak üzere sallanır.

Kasabanın en kötü taksi şoförü olmuştum.

Yardımcı pilot olarak tuttuğum 18 yaşındaki oğlumu almak için Harlem’e gittim. Ama durduğumda, dükkan görevlisine arabayı nasıl kapatacağımı sormayı unuttuğumu fark ettim.

İşte o zaman menzil korkum başladı (acemi EV sürücüleri arasında sıkışıp kalma ve şarj edecek yer bulamama korkusu). Manhattan’dan ayrılmamış olmama rağmen değerli enerjimi kaybediyordum. Kompresöre yetişebilecek miyiz?

Hedef Brattleboro, Vt. geceyi geçirip sabah Tesla Supercharger merkezini ziyaret edeceğimiz yer. (Çok) kaba hesaplarıma göre, yaklaşık yüzde 40 pille geldik. Ancak otoyola çıktığımızda (ve ayağım daha yumuşak bir sürüş için gaz pedalına nasıl dokunacağımı buldu), pil seviyesinin hızla düştüğünü fark ettim.

Karanlık, ıssız bir otoyolda çok pahalı bir metal kutu içinde sürüyor olmam dışında, iPhone’umun düşmesini izlemekten hiçbir farkı yoktu. Otele vardığımızda, pil simgesi korkunç bir sarı renge dönmüştü, bu da yüzde 20’nin altına düştüğümüz anlamına geliyordu.

Saat 10 olmuştu ama ben hala nasıl kapatacağımı bulamamıştım. Arabadan indim ve aplikasyonla kilitlemeye çalıştım; Neyse ki araba stop etti.

Ertesi sabah 16 kompresörden birine geldiğimizde otoparkta arabasının yanında duran bir adam bize göz kırptı.

Oğlum, “Bu onun diğer Teslalıları selamlama şekli,” diye şaka yaptı. Ama adam endişeli görünüyordu. Sonunda bize haber verdi Geri şarj kablosuna daha iyi erişim için tek bir yerde. vay canına Arabamızı ters çevirdik ve telefonumda kısa bir eğitim videosu izledikten sonra yaklaşık 30 dakika gücümüzün yüzde 98’e ulaşmasını bekledik.

Brattleboro’dan tam yükle ayrılmak çok önemliydi; Kısa süre sonra New Hampshire kırsalına, cep telefonu şirketlerinin unuttuğu ülkeye ulaşacaktık. Bölgede birkaç normal şarj cihazı vardı, ancak tam bir şarj için dolambaçlı bir yol ve birkaç saat gerekirdi.

Yardımsever, şaşı Teslarean bana kendisinin ve ailesinin yıllık yaz yolculuğu için Vermont’a gittiklerini ve öbür dünyaya gitmeden önceki son büyük durak olarak Brattleboro merkezine güvendiklerini söyledi. Mümkün olan tüm pil gücüne ihtiyacım olacağından korktum.

Ancak güvenli bir şekilde depoya teslim edildik ve yeterli pil gücüyle geldik. (14 yaşındaki kızım, bir Tesla ile alındığını bilmediği için beni “poseur” diyerek karşıladı.)

Bir sonraki endişem -kızımın büyük bagajının arabaya sığıp sığmayacağı- da hafifledi. Arabanın ön tarafındaki küçük saklama alanı olan “frunk”a bir günlük çanta ve bir duş sepeti yerleştirdik.

Şarj etmek için tekrar Brattleboro’da durduk ve 30 dakika geçerken bir ağacın altına oturduk. Bu yük bizi Midtown Manhattan’a kadar götürdü ve yaklaşık yüzde 20’si kalmıştı.

Fatura: kontör dahil 24 saat için 320 dolar. Yolculuktan önce Dollar Car Rental ile benzinli arabanın fiyatını kontrol ettim: Sonra Öde seçeneği benzin hariç 332 dolardı.

EV’ye geri döndüm ve çarpmadığım veya mahsur kalmadığım için rahatlayarak eve gittim. Ve belki bir kez daha bu karbon ayak izinden biraz memnunum.