“Doktor olmak istediğinden bahsetti ve doğranmış peynirini yedi.”

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,104
0
0
“Doktor olmak istediğinden bahsetti ve doğranmış peynirini yedi.”
Kıyılmış peynir

Sevgili günlük:

Bir Pazartesi akşamı Bronx'taki Jackson Hewitt vergi dairesine gidiyordum. Akşam yemeği için bir Bengal restoranında durdum. Ertesi gün için iki samosanın yanı sıra akşam yemeği ve öğle yemeğiyle ayrıldım.

Metro istasyonuna geldiğimde saat 21.00'di. Etrafıma baktım ve platformda bir çocuk fark ettim. Bir video oyunu oynuyordu.

Samosa kutusunu açtım ama bir tanesini sosa batıramadan çocuk sözümü kesti.

“Affedersiniz hanımefendi” dedi. “Su için bir dolarınız var mı?” Susadım.”

Yemeğimi bir kenara koydum.

“Hadi gidelim” dedim.

Aşağı indik.

“Aç mısın?” diye sordum ona.

“Evet” dedi.

Köşedeki kurutulmuş tavuk, ekmek meyvesi ve buharda pişmiş balıklarıyla ünlü bir Jamaika restoranına gittik.

“Lütfen hanımefendi” diye sordu çocuk, “şarküteriye gidebilir miyiz?”

Yakınlarda bir tane bulduk. Kıyılmış peynir ve Arizona buzlu çayı sipariş etti. Parayı ödedim ve tren istasyonuna doğru yürüdük.

Tren hemen yanaştı. İçeri girdik ve çocuk sandviçi çıkardı. Doktor olmak istediğinden bahsedip doğranmış peynirini yerken dinledim.

“Odaklan,” demeye başladım. Daha fazlasını söyleyemeden bana sarıldı ve iyi geceler dedi.

Bir sonraki durakta inip Jackson Hewitt'e gittim.

Vergi danışmanı “Sen benim son müşterimsin” dedi.

“Ah, harika” dedim. “Zaman geçirmek için bir Bengal restoranında durdum ve…”

“Ah gerçekten” dedi. “Neye sahipsin?”

Vergilerim bittiğinde körisiz ayrıldım. Akşam yemeğimi ertesi günün öğle yemeğine sakladım.

—Listria Hurley

çarpıntı

Sevgili günlük:

Fırtınalı bir gün, rüzgarın Üçüncü Cadde kanyonunda estiği ve kararsız olanları yerden kaldırmaya çalıştığı türden bir gün.

Bir düzine gevşek yaprak havada yaprak gibi uçuşuyordu. İki kadın evrakları kanalizasyona doğru kovaladı. Biri hafif buruşuk kağıtları elinde tuttu, diğerine bolca teşekkür etti ve ayrıldılar.

Kavşağın karşısında, yeni bir Yankees başlangıç şapkası uzun boylu bir genç adamın kafasından uçtu. Küçük, yaşlı bir kadın peşinden koştu, onu yakaladı ve ona geri verdi.

—Sarah Jung

'Hoşçakal'

Sevgili günlük:

Hell's Kitchen'daki spor salonumun soyunma odasındaydım ve günlük kıyafetlerimi değiştiriyordum. Ayakkabılarının bağcıklarını bağlayan bir adam, evden çıkan arkadaşına 'hoşçakal' dedi.

Adama, “'Güle güle, sen olmak istemiyorum' demek için altın bir fırsatı kaçırdın” dedim.

Bana baktı.

“Bunu aştığımı düşünmek isterim” dedi.

“Elbette hayır” diye yanıtladım.

Adam gitmek üzere ayağa kalktı.

“Kendine iyi bak.” dedim.

“O zaman görüşürüz” dedi. “Sen olmak istemiyorum.”

—Daniel Bowman Simon

Brooklyn Taco Kamyonu

Sevgili günlük:

Yaşlı bir adamın yaptığı gibi Brooklyn'deki popüler bir taco kamyonunun penceresine doğru yürüdüm.

Eve gitmek için acelem vardı ama omuz silktim ve önce ona gitmesini işaret ettim. O da aynısını yaptı.

“Buraya ilk kimin geldiğini bilmiyorum” dedi.

“Ben de” diye yanıtladım, “ama devam et.”

“Sen de devam edebilirsin!” dedi.

Sorunu çözmek için taş, kağıt, makas oyununu önerdim.

“Çift mi, tek mi?” dedi.

“Evens” diye yanıtladım.

3-2-1 geri sayımının ardından hepimiz bir parmağımızı uzattık.

Güldük ve sipariş vermek için pencereye gittim.

Adam, “Kimin ödediği önemli değil mi, yoksa önemli mi?” diye sordu.

—Emily Spilko

Döndürme Şehri

Sevgili günlük:

Midtown'daki öğleden sonraki doktor randevumdan eve dönüyordum ki aniden tüm şehrin etrafımda döndüğünü hissettim.

İkinci Cadde'deki bir binanın dışındaki iskeleye yaslanmaya çalıştım ama bu beni dik tutmaya yetmedi. Her şey hâlâ dönüyordu ve yardım istediğimi duydum.

Birkaç metre ötede köpekli bir kadın telefonla konuşuyordu. Ağladığını duyabiliyordum. Yere düştüğümde yanıma geldi.

“İyi misin?” diye sorduk birbirimize.

Yakındaki bir binada çalışan bir adam yanımıza yaklaşırken, “Evet ama dayanabilecek miyim görmek için bir dakikaya ihtiyacım var” dedim.

Ayağa kalktım ve utanarak ve sersemlemiş halde ikisine de yardımları için teşekkür ettim. İyi olduğumu ve eve giden yolun geri kalanını kendi başıma yürüyebileceğimi söyledim.

Köpekli kadın iyi olup olmadığımdan emin olmak için bana eşlik etmeyi teklif etti ve ben de ona iyi olup olmadığımı tekrar sordum çünkü onu ağlarken görmüştüm.

“Beni arayarak Chita Rivera'nın yeni öldüğünü söyleyen biriyle konuştum” dedi.

—Sue Weiner

Okumak tüm güncel girişler ve bizim Gönderim Kuralları. Bize e-posta yoluyla ulaşın diary@Haber veya takip et
@NYTMetro Twitter'dan.

İllüstrasyonlar Agnes Lee'ye ait