Daniel Penny ilk kez Jordan Neely’nin metroda öldürülmesi hakkında konuştu

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Daniel Penny ilk kez Jordan Neely’nin metroda öldürülmesi hakkında konuştu
New York metrosunda evsiz bir adam olan Jordan Neely’yi boğarak öldüren videoya yakalanmasından yaklaşık üç hafta sonra, Daniel Penny Cumartesi günü New York Post ile yaptığı bir röportajda olay hakkında ilk kez kamuoyuna konuştu.

24 yaşındaki Bay Penny, 1 Mayıs’ta bir F treninde 30 yaşındaki Bay Neely’yi öldürmekten ikinci derece adam öldürmekle suçlandı. Röportajda, savcıların Bay Neely’ye yaklaştığını söylemesinden önceki anlarda neler olduğu hakkında birkaç ayrıntı verdi, ancak yüzleşmenin “daha önce gördüğüm hiçbir şeye” benzemediğini söyledi.

Bay Neely ile tanıştığında Manhattan spor salonuna gitmekte olduğunu söyledi. Tanıklar, polise göre Bay Neely’nin yolculara aç, susuz ve “ölmeye hazır” diye bağırdığını söyledi. Bay Neely’nin herhangi birine fiziksel olarak saldırdığına dair hiçbir kanıt yoktu.

Trende serbest çalışan bir gazeteci tarafından çekilen videoda, diğer iki yolcu Bay Neely’yi aşağıda tutmaya yardım ederken, Bay Penny kollarını Bay Neely’nin boynuna dolamış halde birkaç dakika boyunca yerde görülebilir. Adli tabip ofisi iki gün sonra Bay Neely’nin ölümünün cinayet olduğuna karar verdi ve ölüm sebebinin boynunun sıkışması olduğunu belirtti.

Kefaletle serbest bırakılan Bay Penny, derdest davayı gerekçe göstererek çatışmayı detaylandırmayı reddetti. Ancak karşılaşmayı, metroda yaşadığı diğer tehditkar karşılaşmalardan farklı olarak tanımlamaya çalıştı.

“Farklıydı, bu sefer çok farklıydı” dedi.

Bir siyahi olan ve akıl hastalığıyla mücadele eden Bay Neely’nin öldürülmesi, hızla siyasi liderleri ikiye böldü ve şehir genelinde protestoları ateşledi. Beyaz Bay Penny’nin yardıma ihtiyacı olan bir kişiye yanıt olarak şiddetli uyanıklık kullandığına inananlar ile onun bir tehdidi caydırmaya çalıştığına inananlar arasında tartışmaya yol açtı.

Eski bir Denizci olan Bay Penny, karşılaşmadan bu yana kamuoyuna açıklama yapmamış olsa da, onu İyi Samiriyeli olarak nitelendiren ve destekçilerini bir adım atmaya çağıran, olası bir Cumhuriyetçi başkan adayı olan Florida Valisi Ron DeSantis de dahil olmak üzere muhafazakar siyasi figürler tarafından memnuniyetle karşılandı. Bay Penny’nin yasal savunması için bir kampanyaya bağış. Fon yaklaşık 2,7 milyon dolar topladı.

Politikacılar, şehir liderleri ve sol aktivistler, Bay Penny’nin neden hemen tutuklanmadığını sorguladılar. Cinayetin ardından polis tarafından sorgulandı ve 12 Mayıs’ta tutuklanıp suçlanana kadar serbest bırakıldı.

Bay Neely’nin Cuma günü Harlem’deki cenazesinde ateşli bir övgüde bulunan Rahip Al Sharpton, “Bay Neely beyaz olsaydı ve siyah bir adam onu boğsaydı polisin o siyah adamın gitmesine izin vermeyeceğini” savundu. O gece bölge.”

Bay Penny röportajda Bay Neely ile karşılaşmasının “ırkla hiçbir ilgisi olmadığı” konusunda ısrar etti. Bay Sharpton’ın yorumları sorulduğunda, Bay Penny, Bay Sharpton’ın kim olduğundan “emin olmadığını” söyledi.

Bay Neely’nin ailesine ne söyleyeceği sorulduğunda, Bay Penny, “Can kaybından dolayı çok üzgünüm. Başına gelenler trajik. Umarım bizi tamamen yüzüstü bırakan sistemi değiştirebiliriz.”

Yine de Bay Penny, benzer bir durumda tekrar harekete geçeceğini belirtti.

“Biliyorsun, otantik ve gerçek bir hayat yaşıyorum” dedi. “Ve yapardım – şu anda bir tehdit ve tehlike olsaydı.”

Bay Neely’nin ailesinin avukatları Lennon Edwards ve Donte Mills, Post ile yapılan röportajı “utanç” olarak nitelendirdi ve bu Bay Penny’yi olumlu bir şekilde ele almalıdır. “Pişmanlık yok,” dedi Bay Edwards. “Sorumluluk yok. Kimseyi öldürdüğüne dair bir onay yoktu.”

Röportajda Bay Penny, Long Island’da büyümekten, Deniz Kuvvetlerinde hizmet vermekten ve dünyayı dolaşmaktan bahsetti.

Deniz Piyadelerinden ayrılmanın “zor bir geçiş” olduğunu söyledi.

“Macerayı özledim, biliyorsun,” dedi. “Bu yüzden geçen yaz New York’tan Meksika ve Orta Amerika üzerinden Nikaragua’ya bir karayolu yolculuğu yapmaya karar verdim.”

Haberleri görmediğini veya sosyal medyayı kullanmadığını ve eylemlerinin medyada geniş yer bulmasına şaşırdığını söyledi.

“Işığı sevmiyorum” dedi.