Cagliari'nin scudetto kahramanlarından Comunardo Niccolai öldü – Futbol

SeviYorum

New member
19 Eki 2020
788
0
0
77 yaşında hayatını kaybeden Comunardo Niccolai ile birlikte siyah beyaz futbolun bir başka kahramanı daha aramızdan ayrıldı. Ve Gigi Riva'dan birkaç ay sonra, 1970 şampiyonluğunu kazanan takım Cagliari, bir başka kahramanını kaybetti. “Arkasında büyük bir sporcunun, kendini sevdirmeyi bilen nazik, kibar, saygılı, candan bir adamın anısını bıraktı – Sardunya kulübünden bir not okunuyor – Elveda Comunardo”.

İmkansız Kendi Gollerinin Adamı

Pistoia eyaletindeki Uzzano'da doğan oyuncu, Torres'te geçirdiği bir yılın ardından çok genç yaşta Cagliari'ye geldi: Perugia'ya geçmeden önce 1964'ten 1976'ya kadar orada kaldı. Tarihe “kendi kalesine atılan gollerin kralı” olarak geçti, bazıları imkansızdı (ancak 8 gol atan Riccardo Ferri ve Franco Baresi daha sonra ondan daha fazla gol attılar). En ünlüsü Niccolai'nin Torino'da attığı gol oldu: 1970'te Juventus ile Cagliari arasındaki maçta Albertosi'yi şaşırtan, şampiyonluk için belirleyici olan ve 2-2 biten yakın direğe atılan erken bir kafa golü.

Kendi kalesine gol atan oyuncu etiketine alışmakta zorlandı, ancak daha sonra bununla ilgili şaka yapmaya başladı: “İlk başta beni rahatsız etti ama sonra alıştım,” dedi. “Mükemmel bir kariyere sahip olan ancak kimsenin hatırlamadığı oyuncular var; en azından İtalyan futbolu tarihinde bir iz bıraktım.”

Scopigno'nun ünlü şakası

Scudetto'yu kazandığı Cagliari'deki sıra dışı performansının ardından, milli takım da ona dikkat çekti ve teknik direktör Ferruccio Valcareggi, Mayıs ayında Portekiz'de oynanan bir hazırlık maçında ilk kez forma giydirdikten sonra onu hemen Meksika'da ilk 11'e taşıdı. Efsaneye göre, onu sahada gören Sardunyalıların histrionik teknik direktörü Manlio Scopigno, çok ünlü şu cümleyi söyledi: “Hayattan her şeyi beklerdim ama Niccolai'yi dünya televizyonunda görmek istemezdim…”. Ancak milli takımdaki kariyeri erken sona erdi. Dünya Kupası, İsveç'e karşı oynanan maçın ilk 37 dakikasında sürdü: ardından geçirdiği bir sakatlık onu maçlardan men etti. Milli takıma sadece bir kez, Ekim 1970'te Bern'de İsviçre'ye karşı oynanan ve 1-1 berabere kalınan ve Sandro Mazzola'nın attığı sıra dışı bir golle tarihe geçen bir hazırlık maçında geri döndü.

Federal teknisyen olarak bir kariyer

Futbolculuk kariyerinin ardından federal antrenörlük de yapmış, Gianluigi Buffon ve Francesco Totti gibi yetenekleri Azzurri'nin genç takımlarına taşımış ve daha sonra kadın milli takımını da çalıştırmıştır.