Bu küçük şiir kitabı tarih yazdı

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Bu küçük şiir kitabı tarih yazdı
Günaydın New York’ta satılan bir kitabın hikayesine ve gizemine bakıyoruz. Ayrıca yeni bir Brooklyn hastanesinin neden bir kale gibi olduğunu da öğreneceğiz.

1770’lerde yayınlanan ve şu anda New York’ta çevrimiçi bir müzayedede satılan küçük bir şiir cildi etrafında bir gizem var.

İlk basıldığı andan 1940’lara kadar neredeydi?

“Çeşitli Konularda, Dini ve Ahlaki Konularda Şiirler” in ilk baskısı olan kitabın kendisi hakkında bir sır yoktur. Satılan örnek, Bonhams’ta Perşembe günü sona erecek bir müzayedede. Şiirler, kısmen, Çeşitli Konular Üzerine Şiirler’in Afrika kökenli bir kişi tarafından yazılan ilk İngilizce kitap olduğunu söyleyen yakın tarihli bir biyografi sayesinde, son zamanlarda yeniden ilgi görmeye başlayan, eskiden köleleştirilmiş bir genç olan Phillis Wheatley’in eseriydi. Kuzey Amerika’da bir kadının yazdığı üçüncü şiir kitabı.

New York Şehir Üniversitesi Lisansüstü Merkezi’nde ders veren David Waldstreicher’in biyografisi olan The Odyssey of Phillis Wheatley’e göre, bu aynı zamanda “köleliğe karşı bir tartışma haline geldi”. Meslektaşım Jennifer Schüssler’in Mart’ta yazdığı gibi, Waldstreicher Wheatley’i “Amerikan Devrimi ile kölelik arasındaki ilişki hakkında hararetli bir tartışmanın ortasına” yerleştirdi.

Wheatley’in ilk adı, onu 7 yaşındayken Amerika’ya getiren gemiden geliyor. Kirli bir battaniyeye sarılmış halde çıplak bir şekilde karaya çıktı. O kadar zayıftı ki, soyadını “önemsiz bir şey için satın aldıktan” sonra aldığı ailenin soyundan gelen bir kişiye göre, yolculuk sırasında kaptan satılamadan öleceğinden korkmuştu.

Bonhams’ta kaliteli kitaplar ve el yazmaları konusunda kıdemli bir uzman olan Darren Sutherland, Wheatley’lerin ona bir eğitim verdiğini ve o gençken şiirlerinin birkaç New England gazetesinde yayınlandığını söyledi. 18 yaşına geldiğinde, 28 tane daha hazırdı ve Britanya’da kölelik karşıtı bir kontes, Susanna Wheatley’nin kolonilerde yapamadığını yaptı: bir yayıncı buldu.

Sutherland, “Kitap, Amerikan kültürü ve kimliğine bir köprü olarak önemlidir.” Dedi. “Irktan anlatıyı kimin kontrol ettiği, hikayeyi kimin anlattığı fikrine kadar bugün hala geçerli olan konuları ele alıyor.”

Wheatley, İngiltere’de Çeşitli Konular Üzerine Şiirler’in yayımlandığı yıl olan 1773’te yayımlandı.

Gizem, sonraki 170 yılda satılan ilk Bonhams baskısına ne olduğu. Sutherland, merkezi Henry David Thoreau’nun Concord, Mass’taki doğum yerinde bulunan Thoreau Society’nin kurucusu ve ilk başkanı Raymond Adams tarafından 1940’larda satın alındığını söyledi. sahip olmak. Ancak Sutherland, Kuzey Karolina Üniversitesi’nde İngilizce profesörü olarak uzun bir süre görev yaptıktan sonra 1987’de ölen Adams’ın Wheatley kitabını nasıl ve nereden edindiğine dair hiçbir bilgi bırakmadığını söyledi.

Eski sahibinin “çeşitli konulardaki şiirleri” İskoç vaiz ve şair Robert Blair’in yazdığı The Grave adlı başka bir kısa kitapla bağladığını söyledi. Bağlamanın İngiltere’de yapıldığını tahmin etti. Çeşitli Konular Üzerine Şiirler’in bu baskısı Londra’da basıldı, Massachusetts’e gönderildi, oradan satın alındı ve The Grave ile ciltlenmesi için Birleşik Krallık’a geri mi gönderildi? Bu da gizemin bir parçası.

Wheatley’in geniş bir izleyici kitlesi vardı. Sutherland, “Mayıs 1774’te, kitabının Amerika Birleşik Devletleri’nde satış için 300 kopya daha aldığını yazdı, ki bu oldukça şaşırtıcı,” dedi. “Bu, serinin ilk bölümünü çoktan bitirdiklerini ve şimdi 300 kopyaya daha başladıklarını gösteriyor. Bu da çok sağlıklı satışlara işaret ediyor.”

Kitap, Wheatley’in ölümünden on yıl sonra satılmaya devam etti. Sutherland’a göre 1820’de “çeşitli konularda şiirler” 20 kez basılmıştı.

Hava durumu

Nisan yağmurları ve Mayflowers hakkındaki deyişi bilirsiniz. Pekala, yıkanmış sokaklar ve sular altında kalan bodrumlarla geçen bir hafta sonundan sonra, çiçekler muhteşem olsa iyi olur: Pazartesi sabah 9’dan sabah 9’a kadar Central Park’a 5,2 inç yağmur düştü.

Bu üç gün boyunca, tüm ayın ortalamasından yaklaşık 1,1 inç daha fazla yağmur yağdı. Nisan 2023’ün şimdiye kadarki en yağışlı yedinci Nisan olarak hatırlanmasına şaşmamalı.

Bugünün tahmininde daha fazla yağmur var. 50’li yılların ortalarında sıcaklıklarda sağanak yağış bekleniyor. Geceleri bir çıplak var şans duşlardan Sıcaklıklar 40’ların ortalarına kadar düşecek.

İKAMELİ OTOPARK

18 Mayıs’a kadar geçerlidir (Yükseliş Günü Kutlaması).

New York’tan son haberler
Ruth Bader Ginsburg Hastanesi Brooklyn’de açılıyor

Svetlana Lipyanskaya, hastane olduğunu gösteren işaretlere rağmen, “Kelimenin tam anlamıyla bir kale inşa ettik,” dedi.

NYC Health + Hospitals/South Brooklyn Health’in yönetici direktörü Lipyanskaya, 2012’de Sandy Kasırgası sırasında sular altında kalan Coney Island Hastanesi’nin yerini alan 923 milyon dolarlık bina hakkında konuştu. Deniz suyu hastanenin acil servisine girdiğinde yaklaşık 370 hasta tahliye edilmek zorunda kaldı ve bilgi işlem departmanında bir deniz yaratığı – bir kaplumbağa – yıkandı.

Meslektaşım Sharon Otterman, şehir hastanesi yöneticilerinin Federal Acil Durum Yönetim Teşkilatını yeni bir bina inşa etmenin eskisini onarmak ve yükseltmek kadar maliyetli olacağına ikna ettiğini yazıyor. Ajanstan yaklaşık 1 milyar dolar alan şehrin devlet hastanesi, asırlık bir sele bile dayanabilecek bir yapı tasarladı.

Hastane kampüsünün çoğu, suyu dışarıda tutmak için hareket ettirilebilen girişlerdeki diğer bariyerlerle birlikte dört ayaklık bir bariyer duvarıyla çevrilidir. Yük treni motorları büyüklüğünde iki jeneratör de dahil olmak üzere binanın mekanik sistemleri, yağmur suyunun ulaşamayacağı beşinci katta yer almaktadır. Sakinleştirici bir maviye boyanmış acil servis ikinci katta, en kötü sel çıkıntılarının üzerinde. Ayrıca eskisinin iki katı büyüklüğünde.

NBBJ projesinin Mimarı John Flanagan, binanın kasırga hasarına dayanıklı cam bir cepheyle kaplandığını ve “büyük ve küçük roket darbelerine” dayanacak şekilde inşa edildiğini, yani büyük uçan enkaz çarpsa bile paramparça olmayacağını söyledi. .

Lobide 2020’de ölen Yargıç Ruth Bader Ginsburg’un bronz bir heykeli var. Lipyanskaya, binanın adını Brooklyn doğumlu Yüksek Mahkeme Adaletinin adalet ve adalete olan bağlılığını onurlandırmak için aldığını söyledi. Pazar günü hastaların ziyaretine açılacak.

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Kerala sari

Sevgili günlük:

Eylül 2019’un sonlarıydı. East Village’a giderken East River Park’ta yürüyordum. Kips Bay yakınlarındaki çocuklarımın okulundaki bir etkinlikte giydiğim beyaz ve altın sarısı bir Kerala sari giymiştim.

New Yorkluların diğer insanların kıyafetlerine göz yummamakla ilgili haklı ünlerine rağmen, benimkini pek çok beğenmiştim ve iki kez onaylamıştım.

Gülümsedim, hepsini kabul ettim ve hedefim olan East 10th Street ve Avenue A’ya doğru ilerledim.

10. Cadde ile C Bulvarı’nı geçmek için durduğumda bir kadının bana seslendiğini duydum.

Arkamı döndüğümde, 40’larının sonunda veya 50’lerinin başında Güney Asyalı bir kadının bana doğru geldiğini ve durmam için el salladığını gördüm.

Biraz nefes nefese, “Bu bir Kerala sari mi?” diye sordu.

“Evet,” diye yanıtladım gülümseyerek.

“Deli olduğumu düşünüyor olmalısın,” dedi, “ama 35 yıldır bu şehirde yaşıyorum ve sokakta Kerala sari içinde yürüyen birini hiç görmedim.”

“1984’te Kerala’dan buraya taşındım” diye devam etti. “Annem geçen yıl vefat etti ve şimdi onun tüm kısrakları bana ait. Onları hiç giymedim ama seni sokakta yürürken gördüğümde annem bana bir işaret veriyor. Sana sarılabilir miyim?”

10. ve C. sokağın köşesinde kucaklaştık. Gözlerinde yaşlarla bana iyi günler diledi ve ayrı yollara gittik.

— Shweta Ganesh Kumar

Agnes Lee’nin çizdiği. Başvuruları buraya gönderin Ve Büyükşehir Günlüğü’nün devamını buradan okuyun.

Burada bir araya gelebildiğimize sevindim. Sabah görüşürüz. – JB

PS İşte bugünün Mini bulmacalar Ve Heceleme yarışması. Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz..

Melissa Guerrero, John Keeffe, Andy Newman ve Ed Shanahan New York Today’e katkıda bulundular. Ekibe nytoday@Haber adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu bülteni gelen kutunuza almak için buradan kaydolun.