Boban UEFA'dan ayrılıyor: “Tüzüğü değiştirerek Ceferin'in yeniden aday gösterilmesine hayır. Böyle düşünen tek kişi ben değilim” – Futbol

SeviYorum

New member
19 Eki 2020
788
0
0
Zvonimir Boban ona izin UEFAFutbol Başkanı rolünü üstlendiği. “Çok üzgünüm ama istemeyerek de olsa UEFA'dan ayrılıyorum”: Başkan tarafından yazılan ve teknik direktör tarafından yazılan açık mektup böyle sonuçlandırılıyor Alexander Ceferin Nisan 2021'de kişisel danışman olarak seçmişti. Vedanın nedeni tam da Ceferin'le bazı önemli konularda yaşanan anlaşmazlıktı. Milano ve Hırvatistan'ın şampiyonu Boban, kıdem tazminatı almamayı bile talep ederek geri dönülmez istifasını açıkladı. “Hamburg'daki son yönetim toplantısında ortaya çıkan bir sorunla ilgili olarak UEFA başkanıyla konuştum ve tartıştım. Bu, -okuduğumuza göre- önümüzdeki Şubat ayında Kongre'ye, UEFA tüzüğünde değişiklik yapılması ve aynı başkanın aynı başkana yetki vermesine izin verilmesi yönündeki bir teklifle ilgili. Sonuncusu olması gereken bu görev süresinin ardından yeniden aday olan başkan, en büyük endişemi ve tamamen karşı çıktığımı ifade ettikten sonra, kendisi için hukuki ve hatta etik açıdan herhangi bir sorun olmadığını ve şüphesiz bu arzusunun peşinden koşacağını söyledi. Paradoksal olarak, 2017'de bu olasılığı açıkça reddeden bir reform paketi öneren ve başlatan bizzat Ceferin'di: UEFA'yı ve Avrupa futbolunu, tüm eski sistemin “işleyiş tarzı” olan “kötü yönetimden” koruması gereken kurallar. Futbol için de, Ceferin için de olağanüstü bir şeydi”. Ceferin, 2023'te üçüncü kez yeniden UEFA başkanı seçildi, görev süresi 2027'de sona eriyor.

Boban: “Değerlerime ve ilkelerime aykırı Ceferin”

Boban, kendisini bu karara iten şeyin ne olduğunu şöyle açıklıyor: “En önemli reformların iptal edilerek bu değerlerden kopması özellikle bu dönemde şaşırtıcı ve anlaşılmaz. Hiçbir şeyin ideal olmadığını çok iyi anlıyorum, en azından ben, uzlaşma mantığını kabul etmemiz gerektiğini de çok iyi biliyorum ama bu gerçekle karşı karşıya kaldığımda, eğer bunu kabul edersem, Türkiye'deki ortak ilke ve değerlere karşı çıkmış olurum. buna kesinlikle inanıyorum. Ve ben bir fenomen değilim çünkü bu şekilde düşünen tek kişi kesinlikle ben değilim. Bu üç yılda Aleksander ve UEFA'daki tüm meslektaşlarıyla ilişkileri ve işbirliği mükemmel düzeydeydi. Bu nedenle kendilerine teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. Çok üzgünüm ama istemeyerek de olsa UEFA'dan ayrılıyorum.”

Bugün Zvonimir Boban'ın karşılıklı mutabakatla örgütten ayrıldığını duyuruyoruz.

Kendisine verdiği özverili hizmetlerden dolayı şükranlarımızı sunar, bundan sonraki kariyerinde kendisine başarılar dileriz.

Açıklamanın tamamı: ??

— UEFA (@UEFA) 25 Ocak 2024
UEFA'dan Boban açıklaması

Boban'ın istifası kabul edildi. “UEFA – bir açıklama okuyor – Zvonimir Boban'ın organizasyondan karşılıklı anlaşma yoluyla ayrıldığını duyurdu. Boban, organizasyona 2021 yılında futbol başkanı olarak katıldı ve UEFA Futbol Kurulu'nun oluşturulması da dahil olmak üzere teknik gelişim alanında birçok önemli proje başlattı. ve Gençlik Futbol Forumu. UEFA, Boban'a özverili hizmetlerinden dolayı şükranlarını sunuyor ve gelecekteki kariyer çabalarında kendisine iyi şanslar diliyor.”

Konular