Bob Dylan 62 yıl önceki bu kasetlerde şarkı söylüyor ve konuşuyor

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Bob Dylan 62 yıl önceki bu kasetlerde şarkı söylüyor ve konuşuyor
Günaydın Bugün Pazartesi. Bugün Detroit’teki bir heykeltıraşın Bob Dylan’ın ilk albümünden ana kasetleri nasıl ele geçirdiğini öğreniyoruz. Bu hafta açık artırmada 1,2 milyon dolara kadar satılabilirler.

Stephen Handschu 19 yaşından bu yana en az sekiz kez taşındı. Her seferinde, birisinin ilk lokasyonunda, East Village’daki bir stüdyoda geride bıraktığı üç kare kutuyu paketledi.

Kutular analog çağdan kalma eserler içeriyor: açık makaralı kasetler. Handschu bunların Bob Dylan’ın Kasım 1961’de kaydedilen ve 1962’de “Bob Dylan” adıyla piyasaya sürülen ilk albümünden ana kasetler olduğunu söylüyor. Rembrandt’lardan Renoirs’a, Elizabeth Taylor’ın Rolls-Royce’una ve Galler Prensesi Diana’nın elmas kolyesine kadar her şeye alıcı bulan Manhattan müzayede evi Guernsey, kurdeleleri Perşembe günü 200.000 $’lık başlangıç teklifiyle satmayı planlıyor. Guernsey, 1,2 milyon dolara kadar alabileceklerini söylüyor. Şirketin başkanı Arlan Ettinger, üç makaranın albümün ustalarının kopyaları olabileceğini ancak “Bob Dylan”ın başka kasetinin bulunmadığını söyledi.

Kasetlerde “House of the Risin’ Sun” ve “Highway 51” gibi şarkılardan çok daha fazlası var. Dylan ile Dylan’ın kariyerini Count Basie ve Billie Holiday için yaptığı gibi besleyen ve daha sonra Bruce Springsteen için yapacak olan yapımcı John Hammond arasındaki konuşmayı içeren ayrı bir parçaları var. Hammond kontrol odasındaydı ve her çekimden sonra bir talkback devresi aracılığıyla Dylan’la konuşuyordu.

Handschu, 1966 yazında stüdyo dairesinde kalan adam başka bir yere taşındığında kasetlerde herhangi bir şey olduğunu bilmiyordu. Adam Columbia Records’un kullandığı bir kayıt stüdyosunda güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu.

Handschu, “Bir gece eve geliyor ve ‘Şuna bakın’ diyor” dedi. “Kutuların üzerinde el yazısıyla ‘Bob Dylan 1, 2 ve 3’ yazıyor.” Ben de: Bu nedir? Şöyle dedi: “Gerçekten emin değilim.” “Çöp yakma fırınının yanında bir yığın kutu kaset kaseti vardı ve en üstteydiler; Bob Dylan’ı ne kadar sevdiğimi bilirsin.” Ben de ona sordum. mühendis, “Ne haber?”

Teknisyen kasetlerin toplu olarak silindiğini söyledi. Ses mühendisi, üzerlerindeki müziğin kaybolduğunu ve kasetlerin yeniden kullanılamayacağını söyledi. Böylece Handschu’nun arkadaşı onu evine götürdü.

Handschu, “Muhtemelen üzerlerinde hiçbir şey olmadığını varsayıyoruz, onları attılar, hiçbir değeri olmayabilir, ancak Dylan ilk albümünü kaydettiğinde bu eşyalar oradaydı” dedi. Onları çalamadılar: 10 inçlik makaralar Handschu’nun kayıt cihazı için fazla büyüktü.

Handschu, gittiğinden beri her birkaç yılda bir adamı bulmaya çalıştığını ancak başarılı olamadığını söyledi.

Handschu, “‘Bu kasetler için geri döneceğim’ demedi” dedi. “Rahat bir şekilde ‘Steve, onları atmamaya çalış’ gibi bir şey söyledi. Bunda büyütülecek bir şey yoktu. Bu kasetlere sahip olduğum yılların çoğunda onları saklamanın mantıksız olacağını düşündüm. Ne zaman taşınsam eşim, kız arkadaşım, kızım, herhangi biri bana bakıp ‘Bunu neden yanında taşıyorsun?’ derdi. Ben de ‘Bilmiyorum ama kendimi toparlayamıyorum’ derdim. bunu yapmak için onları atmayı kendin getir.’”

2000’li yılların başlarında, Chicago Seçim Kurulu ile birlikte, Florida’da eyalet seçimleri sırasında sorunların tekrarlanmasını öngören federal bir yasa olan Amerika’ya Oy Verme Yardımı Yasası’nın gerektirdiği sesli oylama konusunda çalışırken onları hâlâ dinlememişti. 2000 yılı. Handschu, ses mühendisine açık makaralı kasetleri çalabilecek bir cihazı olup olmadığını sordu.

Handschu, “Biraz çalışma gerektireceğini söyledi” ve kasetlerde bu kadar çalışmaya değecek ne olabileceğini sordu,” diye hatırladı ve ekledi, “Ona Dylan’ın ana kaseti söylüyorum.”

Ses mühendisi Scott Steinman, makineyi hızlandırmak için iki ay harcadı. Sonra Dylan’ın sesi nihayet duyuldu, şarkı söylüyor ve Hammond’la konuşuyordu.

Şu anda Detroit’te yaşayan Handschu, heykeltıraşlığın yanı sıra sivil haklar aktivisti ve sendika organizatörü olarak çalıştı. Hayatı boyunca kördü ve “benim için para kazanmaktan daha önemli olan” şeyler yaptığını söyledi. Geçen ay satışı bildiren Detroit Free Press, onun “Detroit şehir merkezinde, asansörün çöp kanalı gibi koktuğu ve fahişelerin çamaşır odasını kullanmasının yakın zamanda yasaklandığı, sübvansiyonlu bir stüdyo dairede” iş yapmak için yaşadığını söyledi. ”

Handschu, müzayedenin hayatını değiştirebileceğini kabul etti ancak şunu ekledi: “Tavukları saymıyorum.” Kasetlerin satışından elde edilen paranın bir kısmının Steinman’a, bir kısmının da kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Eye Learn Cares’e gideceğini söyledi. Detroit’te engellilik farkındalığı eğitimi veren bir şirket. “Birinci öncelik eski faturaları, paranız olmadığında sahip olduğunuz şeyleri ödemektir” dedi.

Hava durumu

Yağmur, kuvvetli rüzgar ve sıcaklığın 40°C civarında olması bekleniyor. Geceleri hava çoğunlukla açık, sıcaklıklar 30’ların altında.

ALTERNATİF OTOPARK

25 Aralık’a (Noel Günü) kadar geçerlidir.

New York’tan son haberler

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Bisikletinizi şehir merkezine sürün

Sevgili günlük:

Yakınlarda oturan üniversite çağındaki bir kız hıçkırmaya başladığında şehir merkezine giden 2. trendeydim.

Yanına gidip sağ tarafına oturdum, solunda oturan bir kadın onu teselli etmeye başladı.

Kız kaygısının üstesinden geldiğini ve terapistini görmeye gittiğini söyledi. Karşısında oturan bir adam ona açılmamış soğuk soda ikram etti ve o da bunu kabul etti.

Orada trende oturuyorduk, dördümüz bir aradaydık, birimiz krizdeydik. Durum o kadar tehlikeli görünüyordu ki genç kadının yanında kalmak için durağımı atladım. Onun çaresizliği elle tutulur cinstendi.

Ben, soldaki kadın ve adam ona alçak sesle cesaretlendirici sözler söyledik. Yardımcı oluyormuş gibi görünüyordu. Normal nefes almaya ve sakinleşmeye başladı.

Manhattan’ın son durağı Wall Street’e ulaştık. Brooklyn’e gidip hedefime zamanında dönecek zamanım olmadı.

Trenden inmeye hazırlanırken genç kadına iyi olup olmadığını sordum. Ben bunu yaparken solundaki kadın kendisinin de dışarı çıkması gerektiğini söyledi. Karşımızda oturan adam da dışarı çıkmak zorunda kaldığı için kendini kötü hissettiğini söyledi.

Hepimiz genç kadına iyi olup olmadığını sorduk. Başını salladı ama burnunu çekti.

Kapılar açıldığında üçümüz tereddütle orada durduk. Aniden arabanın bir yerinden bir kadın koştu ve benim az önce boşalttığım koltuğa oturdu.

“Bende var” dedi kadın gülümseyerek.

– Isabel Walcott Draves

Agnes Lee tarafından resimlenmiştir. Gönderimleri buraya gönderin Ve Büyükşehir Günlüğü hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.