Barış Pehlivan: On milyonlarca insanın tüm şahsi ayrıntıları çalındı

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Barış Pehlivan: On milyonlarca insanın tüm şahsi ayrıntıları çalındı Gazeteci Barış Pehlivan, “Dilediğiniz insanın adreslerinden cep telefonlarına kadar her bilgisi herkese açık biçimde para karşılığı satılıyor. Bilhassa hırsızların, katillerin ve teröristlerin bu parayı verdiği konuşuluyor” dedi.

‘VERİLERİN 10 BİN LİRAYA SATILDIĞI KULAĞIMA GELDİ’

Pehlivan, Cumhuriyet’te yayınlanan yazısında devlete ilişkin internet sitelerinden milyonlarca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının şahsi ayrıntılarının çalındığı tezine ait olarak şunları kaydetti:

“On milyonlarca insanın tüm şahsi ayrıntıları çalındı. En şimdiki dataların her isteyene 10 bin liraya satıldığı kulağıma geliyor. İnternetten kolaylıkla girilen açık bir site üzerinden ise tüm Türkiye’deki insanları aylık sınırsız sorgulamanın bin liraya yapılabildiği söyleniyor. her insanın girebileceği bir Telegram kümesinde motamot şu biçimde yazan bir duyuru bile gördüm:

‘Bayrama yakın olduğumuz için: TC.den seri no, aile, GSM, mail, vesikalık, adres… Toplu bir ortada panel yüzde 50 indirimle 500 lira!”’

Dilediğiniz insanın adreslerinden cep telefonlarına kadar her bilginin herkese açık biçimde para karşılığı sunulmasından bahsediyorum. Bilhassa hırsızların, katillerin ve teröristlerin bu parayı verdiğini yazıyorum.

Argüman o ki datalar hem ÖSYM’den birebir vakitte Sıhhat Bakanlığı sisteminden çalındı. Sıhhat Bakanlığı’na bağlı Halk Sıhhati İdare Sistemi’ndeki açıklardan sızıntı olduğu düşünülüyor.”