Amerikalı Psikopat yönetmen Mary Harron pazar günlerini nasıl geçiriyor?

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
Amerikalı Psikopat yönetmen Mary Harron pazar günlerini nasıl geçiriyor?
Yönetmen ve senarist Mary Harron, korkunç şeyler yapmış insanlarla ilgileniyor.

“Andy Warhol’u Vurdum”, “American Psycho” ve “The Notorious Bettie Page” gibi filmleri bulunan Bayan Harron, “Deliliğin eşiğindeki karakterler ilgimi çekiyor” dedi. Ontario, Kanada’nın yerlisi olan Bayan Harron, kamera arkasında geçirdiği 30 yıl boyunca New York’tan da ilham aldı. “Görsel olarak harika aktörlerle dolu, harika bir şehir” dedi.

Ben Kingsley, Haziran ayında vizyona giren altıncı uzun metrajlı filmi “Dalíland”da İspanyol sürrealist Salvador Dalí’yi canlandırıyor. 1970’lerin New York’unda -kendisinin hatırladığı kadarıyla şehrin “daha ıssız ve bohem” olduğu bir dönemde- geçen film, Dalí’nin kariyerinin ve yaşamının sonundaki dönemini konu alıyor.

70 yaşındaki Bayan Harron ve aynı zamanda yönetmen ve yazar olan 61 yaşındaki kocası John Walsh, Manhattan’ın Hudson Heights kentinde Tudor tarzı simgesel bir komplekste yaşıyor. Kızları Ruby (26) ve Ella (23) sık sık ziyarete geliyor.

MESAJ ALIŞKANLIKLARI Sabah 9.15 civarında kalkıyorum. John hâlâ uyuyor; Benden sonra yatıyor. Ocağın üzerinde Bialetti espresso makinem var ve iki veya üç fincan sade kahve içerim. Sonra telefonumda haberleri okudum: Haber, The Guardian, The Washington Post, The Wall Street Journal, Politico, Mother Jones; bunlar çeşitli web siteleri. Ben bir haber bağımlısıyım.

SINIFINA KOŞUN Bina kompleksimde gerçekleşen Pilates dersine genellikle geç kalıyorum. 9:55’te altı kat merdivenden iniyorum. Kadınlar benim yaşımda. Öğretmenimiz sert ama adildir. Ben bu işte iyi değilim ama o sabırlıdır. Sonunda hepimiz öğretmeni ve kendimizi alkışlıyoruz.Daha sonra binanın arkasındaki özel parkta oturuyorum veya Café Buunni’de biraz kahve içiyorum.

Doyurucu yulaf John kahvaltıyı hazırladıktan sonra 20 dakikalık bir disko uykusuna yatmadan önce yemek yiyorum. Bir yıl önce diyetimizi değiştirdik ve şimdi sotelenmiş sebzelerle yulaf ezmesi yapıyor. İnsanlar dehşete düşüyor ama bu gerçekten iyi. Bana gördüğü gerçeküstü, tuhaf ya da korkutucu canlı rüyaları anlatıyor. Onları dinlemeyi seviyorum çünkü kendiminkini nadiren hatırlıyorum. 27 yıldır birlikteyiz. 1996 yılında Seattle Film Festivali’nde tanıştık. Orion ilk filmlerimizin her birini yayınladı. Halkla ilişkilerciler dedi ki, “Onları yan yana koymayın, o zaman konuşacak hiçbir şeyleri kalmaz.” Bütün gece konuştuk ve hiç durmadık.

Kızlardan biri evde olduğunda – Ella şu anda İrlanda’da yaşıyor ama yazın evde ve Ruby Brooklyn’de yaşıyor – ben ekşi mayalı krep yapıyorum ya da John simit almak için bisikletiyle Barney Greengrass’a gidiyor.

DÜŞÜNCE Saat 15.30’da birbirimize dönüyoruz ve saatin çoktan geç olduğunu fark ediyoruz. Zaman uçup gidiyor. Times Bulmacası dışında pek bir şey yapmadık, bu yüzden organize olmaya ve müzeye gitmeye çalışıyoruz. Cloisters en yakın olanıdır. Bazen tek başıma giderim; Bisikletiyle Central Park’ta dolaşmadığı sürece John bazen gelir.

Ortaçağ sanatını seviyorum. Birçoğu anonim sanatçılara ait, bu yüzden kimin yaptığını hayal etmelisiniz. Eşeğe binmiş İsa heykeli, içeri girdiğimde önünden geçtiğim ilk parçalardan biri. Sonunda kendimi açık gökyüzü ve birçok bitki ve şifalı otun bulunduğu ortaçağ bahçesine buluyorum; bazıları zehirlidir, bazıları şifalıdır. Armut ağacı var. Dindar değilim ama tefekkürden hoşlanıyorum ve müzeler bunu sunuyor. Annem üç yıl önce öldü ve ablam Martha da iki yıl önce kanserden öldü. Harika bir bahçıvandı ve burayı ziyaret etmeyi severdi. Yaşlandıkça, giden birçok insan hayaleti olur.

AV PEŞİNDE Cloisters’a gitmezsek, arabaya binip nehrin yukarısındaki Hastings-on-Hudson veya Tarrytown kasabalarına gidebilir, antika ve ikinci el mağazalarına göz atabilir ve nehir boyunca yürüyebiliriz. Veya şehir merkezindeki Konut İşleri’ne gidiyoruz çünkü mobilyalarımızın çoğu oradan geliyor. Batı 17. Cadde ve Doğu 23. Caddedekileri seviyoruz. 60’lardan kalma turuncu koltuğumuzu, lambalarımızı, masamızı, kıyafetlerimizi onlardan aldık. New York zengin bir şehir ve insanlar harika şeyler veriyor.

Piknik ve film Yaz aylarında, kızarmış tavuk ve kırmızı lahana salatasından arta kalanları ve kendi hazırladığımız bazı sebze ve patatesleri alıp Central Park’ta yeriz ve ardından akşam 7’de bir gösteri izlemek için birkaç blok ötedeki Director’s Guild’e doğru yürürüz. Geriye kalan birkaç büyük ekranlı tek sinemadan biridir. Çoğu tiyatro çok katlı sinemalardır. Paris ve Birleşik Saraylar da var. Her ikisi de hâlâ harika, eski moda bir sinema deneyimi sunuyor ki bu da güzel.

Film çekmediğimizde ve yeterince dışarıda olmadığımızda, Batı Yakası Otoyolu üzerindeki bir yaya köprüsünden geçiyoruz, ardından nehre giden patikayı takip ediyoruz ve su kenarında piknik yapmak için güzel bir yer buluyoruz. Uzaktan parlayan şehre bakıyoruz ve Manhattan’ın romantizminin tadını çıkarıyoruz. 9 veya 9:30’da toparlanıp karanlıkta eve dönüyoruz. Eğer bir kızımız ziyarete gelirse o da bizimle gelir.

HALA İZLİYORUM Saat 22.00’de oturma odasında oturup üzerinde anlaşacak bir konu bulmaya çalışıyoruz. Benim John’dan daha büyük bir kapasitem var. Şu anda The Wire’ın üçüncü sezonunu ve Fransızca versiyonu Call My Agent’ı izliyoruz. Televizyon ve filmler hayatımızın merkezi bir parçasıdır. Bir fikrimiz olduğu için izlemeyi sevmiyoruz ve John kamera çalışmasını ve ışıklandırmayı analiz edip yorum yapacak. En son Ruby’ye “Mavi Kadife”yi göstermiştik. Ebeveynlerin bunu göstermesi uygunsuz gibi görünse de onu çok şaşırttı.

Yatağa geç Gece saat 1’de John’un gözlerinin parladığını ve daha enerjik hale geldiğini görüyorum. Soluyorum. Uyumak için kendi kendime kitap okurdum, bu yüzden buna geri dönmeye çalışıyorum. Şu anda Patrick Radden Keefe’nin Kuzey İrlanda hakkındaki “Hiçbir Şey Söyleme” kitabını okuyorum. 14.30’da çıkıyorum.

Pazar Rutini okuyucuları Mary Harron’ı Instagram’da @therealmaryharron adresinden takip edebilirler.