“47. Caddeye gitmek için Central Park yakınındaki otelimde bir taksi çevirdim.”

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
“47. Caddeye gitmek için Central Park yakınındaki otelimde bir taksi çevirdim.”
Keyifli sürüş

Sevgili günlük:

Güzel, güneşli bir haziran sabahıydı ve iş için İtalya’dan New York City’deydim.

47. Caddeye gitmek için Central Park yakınındaki otelimden taksi çağırdım. Taksi şoförünün camları açıktı ve Beşinci Cadde’ye doğru gidiyorduk. Gökdelenleri, mavi gökyüzünü ve taksiyi dolduran büyük, güçlü güneşi hatırlıyorum.

Sürücü muhtemelen 60’lı yaşlarındaydı ve mutlu, konuşkan bir ruh hali içindeydi, bu da aramızda dostça şakalaşmaya yol açtı. O Rusyalıydı ve ben de biraz Rusça konuşuyordum, bu yüzden ikimiz için de güzel bir yolculuk olduğunu düşünüyorum.

Kırmızı ışıkta durduğumuzda aniden arabasının kapısını açtı, taksiden atladı ve kalabalık kaldırıma doğru koştu.

Onu hiçbir yerde göremedim. Koltuğumun kenarına sindim ve yeşile dönmesinden korkarak kırmızı ışığa baktım. Sonra dikiz aynasına baktım ve arkamızdan gelen arabalardan endişelendim.

Taksi boşta durmaya devam etti ve ben hâlâ şoförünü bulamadım. Sonra yayaların arasında bir boşluk oluştu ve onun kendi yaşlarında bir kadına sarılıp öptüğünü gördüm.

Işık yeşile dönmeden hemen önce geri koştu ve taksiye atladı.

“Eşimi 35 yıldır ilk kez iş başında görüyorum” dedi.

Ve sonra yeniden başladı.

–Mary DeNike

Orta koltuktaki yabancı

Sevgili günlük:

kırmızı göz
paketlenmiş
SFO’den JFK’ye dönüştürücü
1.90 boyundaydı ve geniş omuzları vardı.
benimle pencere kenarındaki uzun boylu kadının arasına sıkıştım
Ben 1.70 boyundayım, fazla kiloluyum ve o çoktan uyuyakalmıştı.
(Ambien’den şüphelendim)
“Uyuyacaksın?” O mırıldandı ve ben şöyle dedim:
“Buna bahse girebilirsiniz”
“Bu işe yarayacak” – kol dayanağını kaldırdı
“Büyük kaşık ben olacağım”
bayıldık
iki gibi
büyük yavru köpekler

— SR Smith

Juri görevi

Sevgili günlük:

Mayıs 1983’te, Aşağı Manhattan’daki Center Caddesi’ndeki adliyede diğer yüzlerce kişiyle birlikte isteksizce jüri görevi için rapor verdim.

Sonunda diğer beş jüri üyesiyle birlikte hukuk davasına katıldım. Öğle tatilinde J&R Music World’e gitmeye karar verdim. Yanımda oturan jüri üyesinin benimle gelip gelemeyeceğini sorması beni şaşırttı.

Gezi sırasında kısa bir sohbetin ardından adliyeye döndük.

Haftanın sonunda dava çözüldü ve ayrılmakta özgürdük. Dışarı çıktığımızda yanımda oturan jüri üyesi öğle yemeği isteyip istemediğimi sordu. Evet dedim ve Dokuzuncu Caddedeki Cloister Cafe’ye gittik.

Sonraki hafta ilk yemeğimizi Little Italy’deki Patrissy’s’de yedik. Neredeyse 36 yıldır mutlu bir evliliğimiz var.

Asla bilemezsin.

–Ellen Colton

Bu

Sevgili günlük:

Bu:

Yollarınızı ayırdıktan sonra bir an bile tereddüt etmeden dairenizden çıkın ve parkın en ücra, ıssız kısmına hızlıca yürüyün. ilk kez, ikinci kez, üçüncü kez.

Arkadaşınız size, kendisine dayatılan her kötü haber veya kalp kırıklığıyla aynı şeyi, saat gibi yaptığını söylüyor.

Tepeden aşağı bisikletle inip gölün yanından geçerken yüzünüzdeki, saçınızdaki, teninizdeki esinti. Rüzgârın yeniden dindiğini hissetmek için o lanet tepede bir tur daha atmaya dayanacağını bilmek.

Kolsuz bir tişörtün içinde terliyor, sıcak bir temmuz gününde güneşin altında ince bir battaniyenin üzerinde uzanıyor ve birkaç dakikada bir ızgarada kebap gibi huzursuzca dönüyordu. Ağaçların arasından esen hafif esinti için Tanrıya şükrediyorum.

Ağustos ayında güneşin yeni battığı, kampların sona erdiği ve lambaların yeni yandığı sessiz akşam yürüyüşleri.

Hayatının en iyi ilk randevusunda olduğunu sanan aptal bir çocukla yürüdüğün, bir konseri dinlemek için parka gittiğin ve çimenlerin üzerinde onu öptüğün gece… Birine fiziksel olarak yakın hissetmek… sevdiğin çitin diğer tarafındadır. Gülebileceğiniz, ağlayabileceğiniz ve hayatın ne kadar aptalca olabileceğine gözlerinizi devirebileceğiniz gece.

Acaba böyle bir yere hayatınızın başka neresinde aşık olacaksınız, nefes almak, nefes almak, bakış açısı kazanmak için nereye çekileceksiniz?

—Madi Himelfarb

Ticaret Araçları

Sevgili günlük:

Şehir merkezindeki 4 numaralı kalabalık trende otururken, kendimi neredeyse mesleğinin tüm aletleriyle dolu bir pencere temizleyicisinin önünde buldum: pencere çerçevelerine takmak için kayışlar, bir kova, bir sünger ve bir çekçek.

Bir an gözlerimiz buluştu ve başını salladı:

“Ben buradayken” dedi, “gözlüklerini temizleyeyim mi?”

-William Schaller

Okumak tüm güncel girişler ve bizim Gönderim Kuralları. Bize e-posta yoluyla ulaşın diary@Haber veya takip et
@NYTMetro Twitter’dan.

İllüstrasyonlar Agnes Lee’ye ait