“17 Mott Caddesi’ne vardığımızda saat sabahın 3’üydü”

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,112
0
0
“17 Mott Caddesi’ne vardığımızda saat sabahın 3’üydü”
Sihirli Sözler

Sevgili günlük:

Yaklaşık 50 yıl önce, üç arkadaşımla birlikte Kanada’nın vahşi doğasında 10 günlük bir kano gezisinden dönüyorduk. Eve dokuz saat kesintisiz gittik ve New York’a yorgun ve aç geldik.

Sonra Larry sihirli kelimeleri söyledi, “Wo Hop!”

Hepimiz onaylayarak başımızı salladık ve doğruca en sevdiğimiz Çin restoranına gittik. 17 Mott Sokağı’na vardığımızda, yorgun, perişan ve aç bir halde saat 3 civarındaydı.

Restorana girdik, bir masa kaptık ve karides çorbası, tatlı ve ekşi domuz eti ve karides körili erişte yedik.

Yemek hiç bu kadar lezzetli olmamıştı.

– Michael Altın

kaba uyanış

Sevgili günlük:

New York’ta doğdum ve büyüdüm. İlk Broadway şovuma daha anne karnındayken katıldım (“Fiddler on the Roof”, başrolde Zero Mostel). İlk filmimi Radio City Music Hall’da izledim (“Yatak Kolları ve Süpürgeler”).

Central Park Çocuk Hayvanat Bahçesi’nde tökezleyerek yaptığım 8 mm’lik çekimler ve ergenlik çağındayken İkiz Kuleler’in tepesinde çekilmiş fotoğraflarım var. Çavdar ekmeği üzerinde en iyi konserve bifteğin hangi şarküteride olduğunu ve Çin Mahallesi’nde en iyi dim sumun nereden alınacağını biliyordum.

New York’ta büyümekle ilgili her şeyi sevdim: Macy’s’deki tahta yürüyen merdivenlerin takırtısı; metro turnikesine atılan jetonun şıngırtısı.

15 yaşında, Devlet Çalışma Bakanlığı’nda istihdam belgelerimi aldım; 23 yaşımdayken belediyeden evlilik cüzdanım çıktı.

20’li yaşlarımın ortalarında taşındım ama olabildiğince sık ziyaret ettim. Bir keresinde, Beşinci Cadde’de 42. Cadde’yi geçmeyi beklerken, New York Halk Kütüphanesi’nin ana şubesinin Güzel Sanatlar mimarisine baktım ve hayran kaldım.

Işığın değiştiğinden habersiz, birinin aceleyle yanımdan geçtiğini hissettim.

“Turist,” dedi.

– Stacy Zengin

Yukarı

Sevgili günlük:

Fizik tedavi randevusuna gidiyordum. Oraya vardığımda, lobide asansör bankının yanında duran bir kadınla karşılaştım.

Asansörün kapısı açıldı ve bindim. Kadın arkamdan girdi. 14. kat için düğmeye bastım ve benden 16. kat için düğmeye basmamı istedi.

Daha sonra onu 16. kata ve ardından 14. kata götürüp götürmeyeceğimi sordu.

Acelesi olduğunu düşünerek tabii dedim ama zaten 14’e bastığım için asansör zaten orada duracaktı.

Aşırı derecede klostrofobik olduğunu ve asansöre tek başına binmeyeceğini açıkladı.

Tabii ki onunla geleceğimi söyledim.

Kapı kapandı ve işte oradaydık.

“Günün nasıl geçiyor?” Diye sordu.

“Oldukça iyi,” diye yanıtladım.

Gülmeye başladı ve 14’e gelene kadar bana asansör klostrofobisinin – MRI çekmekle ilgili bir şey – kökenini anlattı.

Dışarı çıkmadım, kapı kapandı ve saat 4’e kadar gittik ve o indi ve yolculuk için bana teşekkür etti.

Sorduğu için ona teşekkür ettim.

– Jeyn Levison

Barney Greengrass

Sevgili günlük:

Geçen yaz bir Cumartesi günü, üç arkadaş ve ben ilk hac ziyaretimizi Barney Greengrass’a yapmaya karar verdik.

Omzumda bir dokunuş hissettiğimde heyecanla sipariş stratejimizi tartışmaya başlamıştık.

Yanımızdaki masada oturan kadındı ve açıkça kafası karışmıştı.

“Kızlar lütfen şunu kapatır mısınız?” diye homurdandı. “Sesleri o kadar yüksek ki, düşündüklerimi zar zor duyabiliyorum.”

Geri döndü ve ton balıklı salatasını öfkeyle karıştırmaya başladı.

Arkadaşlarım ve ben birbirimize baktık ve sohbetimize sahne fısıltı seviyesinde devam ettik.

Yemeğimizin sonuna doğru restoranın kredi kartlarını kabul etmediğini hatırladık. Kendi isteğimle sokağın karşısındaki bir ATM’ye koştum ama daha yerimden kalkamadan omzuma bir dokunuş daha hissettim.

Yine Shusher’dı. Çantasına uzandı, 100 dolarlık bir banknot çıkardı ve elime sıkıştırdı.

“Seni sakinleştirmek için” dedi.

– Sarah Yeşil

sanatın takdir edilmesi

Sevgili günlük:

1990’larda Grand Central’a gidip geldim ve ardından iş için Penn İstasyonu’na giden 1, 2 veya 3 trenine binmek için Times Square Shuttle’a bindim.

Genellikle, tavana bir Maya Lin heykelinin yapıştırıldığı Long Island Demiryolu Yolu’nun 34. Cadde girişine yakın bir yerde inerdim. Buna her zaman hayran olmuşumdur ve taşıt arkadaşlarım aceleyle o kadar meşgul oldukları için onu görmek için nadiren başlarını kaldırıp baktıklarına üzülmüşümdür.

Bir gün heykelin asılı olduğu yere yaklaştığımda, yakınlarda bebek arabaları olan iki genç anneyi görmekten memnun oldum. Yanından geçerken birinin diğeriyle konuştuğunu duydum.

“Evet,” dedi, “ve Maya Angelou’dan.”

— Rhonda Magid

okuman tüm son girişler ve bizimki Gönderim Yönergeleri. Bize e-posta ile ulaşın günlük@Haber veya takip et
@NYTMetro Twitter’dan.

Agnes Lee’nin çizimleri